Boeing 737 MAX 8

Venemaa sulges oma õhuruumi Boeing 737 Max lennukitele

107
(Uuendatud 16:04 14.03.2019)
Venemaa sulges oma õhuruumi Boeing 737 Maxi lendudele, ütles Riikliku lennuliikluse agentuuri "Rosaviatsija" tegevjuht Alexander Neradko.

TALLINN, 14. märts – Sputnik. 'Rosaviatsija saatis teate (NOTAM), et Venemaa Föderatsiooni õhuruumis on Boeingi antud mudelile lennud erikorralduse saabumiseni keelatud, vahendab RIA Novosti.

Eile ega üleeile seda tüüpi lennukid Venemaa territooriumi kohal ei lennanud.

Me jälgime olukorda. Nii, et kodanikud võivad olla rahulikud," ütles ta ajakirjanikele.

Ametkonna juhataja lisas, et otsus keelu tühistamise kohta tehakse pärast direktiivide ja teadete analüüsimist, mida oodatakse USA valitsuselt ja firmalt Boeing.

Teisipäeval peatas Boeing 737 Max kasutamise ka lennufirma S7, kelle lennukipargis, on kaks vastavat mudelit.

Boeing 737 Max 8-ga toimunud õnnetused

Ethiopian Airlinesi Boeing 737 Max 8 lennuk, mille pardal oli 157 inimest, kukkus 10. märtsi hommikul alla Etioopia linna Debre Zeyit lähedal.

Hukkunute hulgas on 35 riigi elanikke.

Lennufirma peadirektori sõnul kaebasid piloodid enne tragöödiat "lennuki juhitavuse" probleemide üle.

See on viie kuu jooksul juba teine õnnetus Max 8-ga: Eelmise aasta oktoobris hukkus Indoneesia Lion Air õhulaev. Suma sai 189 inimest.

Pärast viimast tragöödiat on mõned riigid, nagu USA, Kanada, Hiina, Austria, Prantsusmaa, Itaalia ja Šveits, Gruusia, Mehhiko, India, Jaapan ja Venemaa lennud selle Boeingu mudeliga keelanud.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, sai Indoneesia lennuõnnetuse uurimise tulemusena juba 29. Oktoobril 2018 selgeks, et Boeing 737 Max lennukid võivad oma nina automaatselt alla suunata olukorras, kus arvuti otsustab õhkkiiruse indikaatori ekslike näitude põhjal, et lennuki hoog ei ole enam õhuspüsimiseks piisav ja püüab pikeerimise abil sõidukit kiirendada, teatas anonüümsust palunud "infolekitaja" agentuurile Bloomberg. 

Пилот в кабине самолета Boeing 737 MAX 8 авиакомпании S7 (Сибирь) на перроне аэропорта Толмачево в Новосибирске. Авиакомпания S7 Airlines получила первый в России самолет такого типа.
© Sputnik / Александр Кряжев
Boeing 737 MAX S-8 piloodikabiin

Allikas teatel selgitab pilootidele koostatud hoiatus, kuidas probleemi ilmnemisel käituda. Vene lennukompaniis S7-s, mille sõidukiparki kuulub samuti Boeing 737 Max, öeldi, et neile pole instruktsioonid veel saabunud.

Ka The Wall Street Journal teatas USA lennuameti (FAA) allikatele ja Indoneesia Lion Airil lennuõnnetuse uurimisega seotud ekspertidele viidates, et neis lennukites on funktsioon, mis püüab õhulaeva "läbivajumist" vältida. Selleks suunatakse laineri nina automaatselt, sest arvuti otsustab õhkkiiruse mõõdiku ekslike näitude põhjal, et lennuki kiirusest ei piisa enam õhuspüsimiseks ja süsteem püüab lennukit allasuunamise abil kiirendada. 

Самолет Boeing 737 MAX 8 авиакомпании S7 (Сибирь) на перроне аэропорта Толмачево в Новосибирске. Авиакомпания S7 Airlines получила первый в России самолет такого типа.
© Sputnik / Александр Кряжев
S7 Airlines Boeing 737 MAX 8

Hädaolukorras ei suuda lendurid sellisel juhul Boeingut ka käsitsi horisontaalasendisse tagasi tuua, mistõttu lennuk pikeerides vastu maad sööstab.

Boeing hoiatab piloote oma mudel 737 vastu maad sööstmise ohu eest >>

Ajalehe poolt intervjueeritud piloodid kinnitasid, et ettevõte ei informeerinud neid sellise funktsiooni olemasolust.

Indoneesia lennuõnnetuse uurimisega seotud eksperdid märkisid samuti, et 737 juhtimise õppematerjalides puudub teave sellise programmi kohta. FAA esindaja märkis, et Boeing ei rääkinud niisugusest omadusest ei läbirääkimistel regulaatorite ega turuesindajatega.

107
Tagid:
lennufirma, lennukatastroof, katastroof, Boeing 737
Samal teemal
Wall Street Journal: Boeing varjab lennufirmade eest infot 737 ohtlikkusest
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega