Aktsioon Võšinski toetuseks

Võšinski kohtuasi põhjustas USA Kongressis skandaali

106
(Uuendatud 18:33 13.03.2019)
Ükskõik millise teise riigi ajakirjanduse esindajad võivad olla kaitsealused inimõiguste prioriteedi, ajakirjanduse õiguste, sõnavabaduse raames ja nii edasi. Aga mitte venelased. Õigupoolest väärivad vene ajakirjanikud kaitset ainult ühel juhul – siis, kui nad võtavad sõna Venemaa vastu.

Viktor Marahhovski, RIA Novosti

Skandaal USA poliitilises ladvikus. Väljaanne Daily Beast avaldas paljastava artikli kongresmen Jerry Nadleri heaks töötanud poliitnõuniku Ezra Friedlanderi kohta.

Paljastuse olemus: seesama Friedlander oli värvatud Ukraina vanglas istuva ajakirjaniku Kirill Võšinski abikaasa poolt esindama tema huvisid ja korraldama kampaaniaid tema õiguste kaitseks.

Friedlander ise ei mõista, mis siis valesti on: "Ajakirjanike õiguste kaitse on minu veendumuste aluseks. Minu meelest on nii, et kui inimene töötab ajakirjanikuna, kui ta esitab päringuid, korraldab uurimisi, kirjeldab ja valgustab sündmusi, tuleb seda igati soosida. Kõigis riikides, kõigil tasanditel."

Kohus pikendas Võšinski vahi all hoidmise tähtaega >>

Aga kui ajakirjanike õigusi kaitsta on püha tegu, kui Friedlanderi kaks "käsilolevat kaasust" (Võšinski huvide kaitse ja agitatsioon demokraadist kongresmeni kasuks New Yorgi ortodokssete juutide kogukonnas) mitte kuidagi kokku ei klapi ning lõpuks, kui Võšinski kaitseks lobitegijale mitte mingid Venemaa riiklikud ega üldse mis tahes organisatsioonid tasu ei maksa, on see kõik seaduse ja eetika raamides, eeldab lobitegija.

Aga see on ühe juhtiva ameeriklaste meediakanali hinnangul väär loogika. Õige loogika seisneb selles, et Kririll Võšinski on ametis RIA Novosti Ukraina peatoimetajana. Vanglas aga on ta süüdistatuna riigireetmises, mis olla avaldunud "seadusevastases tegevuses teabealases toetuses Krimmi annekteerimisele Venemaa poolt". Järelikult on Võšinski "vene propagandist".

Mis tähendab, et mees, kes on töötanud (pole tähtis, millises suunas) õige ameerika kongresmeni Nadleriga, võtnud sõna "Venemaa sekkumise uurimise" jätkamise poolt, ei saa samaaegselt seista hea "vene propagandisti" õiguste eest. Kuivõrd säärane kaitsealune nakatab nähtavasti oma abikaasa kaudu ning seejärel poliitnõuniku kaudu "venemeelsuse" mürgiga isegi täiesti venevastase poliitiku kaugel Washingtonis.

...Mis antud loos silma torkab

Esiteks tõsiasi, et poliitvangist ajakirjaniku õigusi ei kaitsta mitte Ukrainas endas, vaid USA-s. See on kurb, aga just selline on tegelikus: tänase Ukraina tegelik halduskeskus asub Atlandi taga.

Teiseks see, et ameerika meedia – ei Daily Beast ise ega teemast kinnihaaranud – isegi ei küsi, kas vene ajakirjanik ikka väärib oma õiguste kaitset. Sest siililegi selge, et mitte.

Moskvas toimus ajakirjanike aktsioon Võšinski toetuseks >>

Ükskõik millise teise riigi ajakirjanduse esindajad võivad olla kaitsealused inimõiguste prioriteedi, ajakirjanduse õiguste, sõnavabaduse raames ja nii edasi. Aga mitte venelased.

Õigupoolest väärivad vene ajakirjanikud kaitset (ja koguni ulatuslikke kampaaniaid nende toetuseks) ainult ühel juhul – siis, kui nad võtavad sõna Venemaa vastu. Isegi kui nad on osavad libasõnumite treialid, kes lavastavad omaenese tapmise ja ujuvad vaatemänguks seaveres, on neil põhilises õigus. Nad on Venemaa vastu.

Руководитель портала РИА Новости Украина Кирилл Вышинский на заседании в Херсонском апелляционном суде
© Sputnik / Стрингер

Vene ajakirjanikud aga, kes on kinni nabitud süüdistatult mis tahes tasemel tööalastes eksimustes, ei ole vastu, vaid on Venemaal, on eelnevalt dehumaniseeritud. Ameerika (olgu siis edumeelse või olgu konservatiivse) meedia jaoks ei ole nad elukurse esindajad ega eriti inimesedki – kuna nad "Kremli propagandistid". Mis tähendab, et nemad peavad saama a priori ära neetud.

Sisuliselt süüdistati Võšinskit antud skandaali puhul selles, et ta on "osa sellest jõust, mis õõnestab ameerikalikku demokraatiat."

...Kõik see kinnitab lihtsat mõtet, mille oleme juba varem välja öelnud: "Venelased" on tänase lääne jaoks sama, mis juudid eilsele läänele. Sadakond aastat tagasi võis juute lihtsalt etnilise kuuluvuse alusel inimeste killast välja arvata ja sellega tegelesidki rahulikult auväärsed poliitikud ning nüüd tervitatavad autoriteetsed Euroopa ja Ameerika meediakanalid. Usk "Siioni tarkade vandenõusse" oli täiesti normaalne – samasugune, nagu täna on usk "Venemaa sekkumisse". Kusjuures sel oli umbes samavõrd tõenduslikku alust.

Tegelikult ongi tänaseks muutunud ainult dehumaniseerimise objekt. Kõik muu – nõiajahi loogika, rekvisiidid, massiteadvuse töötlemise meetodid, süüdistuste kokkukruttimine ja retoorika – on jäänud samaks.

Jääb üle nentida, et sada aastat tagasi viis niisugune rahvuste dehumaniseerimise kogemus lääne ühe suurima katastroofini kogu tema ajalood.

Toona tundus, et ajalugu midagi ometi õpetab.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

106
Tagid:
õigused, ajakirjandus, sõnavabadus, meedia, RIA Novosti Ukraina, Kirill Võšinskii
Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
Samal teemal
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega