USA sõjaväelane Afganistanis, illustreeriv foto

Kuidas USA sõdurid terrori teele pööravad

136
(Uuendatud 15:57 08.03.2019)
Veebruari lõpus arreteeriti Ameerika Ühendriikides rannavalve leitnant Christopher Paul Hasson poliitikute ja ajakirjanike vastase terrorirünnaku ettevalmistamise eest. Tuleb kohtuprotsess. Sellest ja teistest sarnastest juhtumitest RIA Novosti materjalis.

TALLINN, 8. märts - Sputnik. Radikaalide toetamine, teenistuskaaslaste tapmine ja tsiviilisikute massimõrvad - Ameerika sõdurid, kes on Washingtoni sõnul rahvusvahelise terrorismivastase võitluse peamine alustala, muutuvad mõnikord pahatihti ise terroristideks, kirjutab RIA Novosti

Tsivilisatsiooni hävitamine

49-aastane Christopher Paul Hasson sai inspiratsiooni Norra ekstremist Anders Breivikist, kes tappis 2011. aasta juulis 77 inimest. Hasson kutsus samuti üles "valge kodumaa" säilitamiseks "kontsentreeritud vägivallale" ja unistas "peaaegu kõigi inimeste tapmisest".

Biorobotid: kuidas Pentagon steroidide abil supersõdureid loob >>

Hasson kavatses hävitada süütuid tsiviilelanikke Ameerika ajaloos seni tundmatus ulatuses. Selleks varus ta muljetavaldavas koguses relvi ja laskemoona. Relvalao sisustas ta oma majas: mitu automaat- ja snaipervintpüssi, pumppüssid, püstolid, kuulivestid, vormiriietus. Ja väga palju sünteetilisi uimasteid - 2016. aastal ostis Hasson rohkem kui neli tuhat tramadooli tabletti.

Leitnant kavatses mitte ainult väikerelvi ja lõhkeaineid kasutada, vaid toime panna ka bioloogilisi rünnakuid - levitada katku, hispaania gripi, siberi katku ja botulismi viiruseid. Esimestena pidid terroristi rünnaku alla langema kõrged poliitikud, ajakirjanikud ja meedias tuntud isikud.

Hasson koostas isegi vastava nimekirja. Ta kavatses tappa Esindajakoja esimehe, mitu senaatorit ning CNN ja MSNBC ajakirjanikku.

Hasson teenis Ameerika Ühendriikide merejalaväes aastatel 1988–1993 ja seejärel rahvuskaardis. Tal olid juba pikka aega äärmuslikud vaated - vähemalt 30 aastat kuulus ta neonatside ja skinheadide ridadesse ning suhtles nende juhtidega, uuris selleteemalist kirjandust, osales seminaridel ja miitingutel.

Paljud eksperdid usuvad, et kohtu alla peaksid minema ka endise sõduri ülemad, kes ei pööranud tähelepanu tema hobidele.

Vormis radikaalid

Õnneks peeti Hasson õigeaegselt kinni ja ta ei jõudnud oma plaane ellu viia, kuid asjad ei lähe alati nii õnnelikult. 2009. aastal tulistas Ameerika suurimas sõjaväebaasis Fort Fort Texas sõjaväepsühhiaater major Nidal Malik Hassan surnuks 13 ja haavas umbes 30 teenistuskaaslast.

See juhtus meditsiinikeskuses, kus sõjaväelasi uuriti enne nende Iraaki ja Afganistani saatmist. Sündmuskohale saabunud politseinikud neutraliseerisid majori – ta sai mitu kuulihaava, mille tagajärjel tabas teda halvatus.

Terroristid koju tagasi: mida Trump Euroopalt tahab >>

Palestiina päritolu ameeriklane Nidal Hassan oli moslem ja kritiseerinud USA sõjalisi operatsioone Iraagis ja Afganistanis. Ta pidas sõda "ebaõiglaseks" ega tahtnud usuvendade vastu võidelda, kartes, et ühel päeval lähetatakse ka tema mõnda sõjapiirkonda. Ta rääkis sellest sageli kolleegidele ja jagas oma mõtteid teiste hulgas väikese poe omanikuga, kus ta igal hommikul kohvi ostmas käis.

Hassan liitus sõjaväega pärast Virginia polütehnilise ülikooli lõpetamist 1997. aastal, õppis hiljem sõjaväemeditsiini ülikoolis ja spetsialiseerus psühholoogilise abi osutamisele katastroofitingimustes. Hassan lootis, et president Barack Obama viib väed Iraagist ja Afganistanist välja, kuid tema lootused ei täitunud.

2013. aasta augustis mõisteti mõrvar surma ja ta ootab vanglas kohtuotsuse täideviimist.

Iraagi ja Afganistani operatsioonides osalenud seersant Ikaika Kang toetas samuti islamiste. 2017. aastal arreteeriti ta kahtlustatuna sidemetes ISIS*ega ja neile ametkondliku teabe edastamises. Uurimine näitas, et seersant suhtles terroristidega rohkem kui kuus aastat tagasi ja oli juba valmis nendega ka liituma. Ta vaatas tihti radikaalsete islamistide kätte vangi langenute piinamiste ja hukkamiste ning sõjategevuse ja enesetaputerroristide aktsioonide videoid.

ISIS*e värbajatele, kellena esinesid eriteenistuse töötajad, andis ta araabia ja inglise keeles truudusevande. Ühtlasi andis ta neile teavet USA sõjaväelaste, õhuruumi kontrollsüsteemi, sõjaliste koolitusmeetodite kohta ja tehnilist dokumentatsiooni.

Vene kindral hoiatab: USA kavatseb Venemaad seestpoolt õõnestada >>

Kohtualuse advokaadid nõudsid Kangi tunnistamist vaimuhaigeks. Kangi ebanormaalset käitumist panid tähele ka tema kaaslased. Mõnikord istus ta tundide kaupa seinal ühte punkti vaadates või rääkis loomadega. Kohus mõistis Kangile eelmise aasta detsembris 25 aastat vangistust.

Kandahari veresaun

USA sõjavägi on pööranud relvad ka tsiviilisikute vastu. Nii tulistas 2012. aasta märtsis seersant Robert Bales Afganistani Kandahari provintsi Panjwai rajoonis surnuks 16 inimest. See juhtum läks ajalukku "Kandahari veresaunana".

Bales lahkus üksuse baasist ja läks lähimasse külla, kus murdis sisse majadesse ja tulistas seal magavaid inimesi. Ta tappis raseda naise ja üheksa last. Teises külas tappis ja haavas ta veel mitut inimest. Pärast veresauna püüdis seersant kõik surnukehad ühte majja kanda ja selle süütamisega kuriteo jälgi varjata.

Turvateenistus pidas ta kinni baasi tagasisaabumisel. Bales seletas, et tulistas inimesi "hirmust ja julmusest" ning palus ohvrite peredelt siiralt andestust. Advokaadid püüdsid tema karistust leevendada, viidates traumajärgsele stressisündroomile, mille ta sai mitmetest teenistuslähetustest Afganistani.

Traagiline vahejuhtum põhjustas tugeva avalikkuse vastukaja. Seetõttu maksid USA võimud vastupidiselt Pentagoni ametlikule poliitikale meedia teatel ohvrite perekondadele rahalist hüvitist. Iga tapetu pereliikmed said 47 tuhat ja haavatud 11 tuhat dollarit.

Oma süü pühtsüdamlik ülestunnistus ja siiras kahetsus võimaldas 39-aastasel Robert Balesil surmanuhtlust vältida. Kohus mõistis talle eluaegse vangistuse ilma ennetähtaegse vabastamise õiguseta.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon.

136
Tagid:
radikaalid, terrorism, sõdur, USA
Samal teemal
Pentagon töötab välja Venemaale "varjatud invasiooni" strateegiat
Ise nad palusid seda - Pentagon läheb kirveste ja saagidega Poola metsa
Pentagoni "rohelised mehikesed": USA armee sõdib salaja kogu maailmas
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega