Iskander-M stardib polügoonilt

USA ärkas: oleme nõus Venemaaga INF leppe üle läbi rääkima

100
(Uuendatud 17:50 05.03.2019)
Ameerika Ühendriigid on valmis Venemaaga lähi- ja keskmaa rakettide lepingu (INF) üle läbirääkimisi pidama, kuid vaid teatud tingimustel.

TALLINN, 6. märts – Sputnik. Sellest andis teada Riigidepartemang, vahendab RIA Novosti telekanalit "Rossija 24".

Venemaa president Vladimir Putin kohtumisel välisminister Sergei Lavrovi ja kaitseministri Sergei Šoiguga
© Sputnik / Алексей Никольский

Läbirääkimiste tingimuseks nimetati võimalust teostada "Ameerika Ühendriikide ja tema partnerite" julgeoleku huvides takistamatut kontrolli.

INF-lepingu peatamine Venemaa poolt

Teade tuli vastuseks üleeile Vladimir Putini poolt allkirjastatud dekreedile lepingu täitmise peatamiseks seniks, kuni Ameerika Ühendriigid ei kõrvalda omapoolseid kohustuste rikkumisi või kuni leping lõplikult kehtivuse kaotab.

NSV Liit ja USA allkirjastasid lähi- ja keskmaa rakettide likvideerimise lepingu. 1987. aastal. 1991. aasta juuniks oli kokkulepe täidetud: Nõukogude Liit hävitas 1846 raketisüsteemi, Ameerika Ühendriigid – kõigest 846.

Donald Trump teatas 2. veebruaril, pärast mitmeid vastastikusi süüdistusi lepingu rikkumises, et ta peatab INF-i täitmise. Samal ajal on Venemaa korduvalt kinnitanud, et järgib rangelt lepingust tulenevaid omapoolseid kohustusi.

Venemaal reageeriti president Putini otsusele INF-i täitmine peatada positiivselt. Samas ajal ei kavatse Venemaa lähi- ja keskmaarakette lähiajal piirialadele paigutada.

"Suletud ustele koputamine on naeruväärne "

Otsust lepingu peatamisest kommenteeriti Venemaa parlamendi mõlemas kojas.

Nii lausus Föderatsiooninõukogu rahvusvahelise komitee liige Oleg Morozov, et sellise sammu astumine oli vajalik.

"Suletud ustele koputamine on naeruväärne, eriti veel sellistele, mille taga olijad sind petta tahavad. Küsimus ei ole enam võidurelvastumises, vaid enesekaitsevahendite piisavuses, kui vastane lepingut rikub," märkis senaator.

Trump lubas ja tegi ära: Ameerika väljus INF lepingust >>

"Tegelikult on Moskval vastus USA lepingu rikkumistele juba valmis. See on asümmeetriline, sealhulgas ka kulutuste osas. Ja kui USA tahab oma hirme mõttetult pangatähtedesse uputada, on see juba nende asi," ütles poliitik.

"Ameerika Ühendriigid ei mõtle tulevikule"

Föderatsiooninõukogu kaitse- ja julgeolekukomisjoni liige Franz Klintsevitš rõhutas, et Venemaa peab endiselt INF leppe uuendamist vajalikuks.

"Ma ei arva, et Ameerika Ühendriigid lepingu tulevikku käsitleva arutelu juurde tagasi pöörduvad –nad ei teinud praegusi samme sugugi mitte leppe pikendamiseks," ütles ta. 

"Ma peaaegu ei kahtle, et lepingut ei uuendata," arvab senaator.

Klintsevitš ütles ka, et Venemaa peaks nüüd hakkama "konkreetselt mõtlema", kuidas tagada oma turvalisus juhul, kui Ameerika Ühendriigid leppest lõplikult väljuvad.

"Meil on juba olemas vahendid, et tagada rahvuslik julgeolek, mis on meie jaoks prioriteediks. Kuid antud segment, lähi- ja keskmaa raketid, ei ole meil kaetud, nii et me peame seda tegema, pole midagi parata," ütles ta.

"Mängud ainult ühte väravasse on läbi"

Riigiduuma Kaitsekomisjoni esimene aseesimees Leonid Krasov lisas, et lepingu taaselustamine on võimalik ainult Ameerika Ühendriikide algatusel, kuid dialoogi alusel, mitte "eksklusiivse riigi" monoloogi vormis.

"Aga ma tahaksin ka öelda, et Venemaa ei luba enam mänge ainult ühte väravasse," selgitas Krasov. Ta märkis ka, et Venemaal pole enam vaja, nagu omal ajal, "Ameerikale järele jõuda püüda ja temast ette minna", sest Moskval on uusim relvastus juba olemas.

Krasovi sõnul on Venemaa lähenemine nüüd täiesti erinev.

Parlamendiliige meenutas, et uued kodumaised relvad ja lahingutehnika on loodud eesmärgiga tulistada võimalikult kaugele, tabada täpselt ja reageerida kiiresti.

"Me ei kavatse luua odasid, vaid selliseid relvasüsteeme, mida ei ole ühelgi armeel maailmas, millel on täiesti unikaalsed omadused ja võib-olla isegi uued toimimispõhimõtted. Me ei taotle enam mitte kvantiteeti, vaid kvaliteeti," lisas parlamendisaadik.

100
Tagid:
Riigidepartemang, Putin, USA, INF
Teema:
INF-lepe (19)
Samal teemal
Kas pigem elus või pigem surnud: kas INF lepingut õnnestub päästa
NATO avaldas USA otsusele INF-leppest lahkuda täielikku toetust
USA taganemine raketilepingust: Venemaa vastab, Euroopa on pinges
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega