Trump ja Kim said sõpradeks ja läksid siis kumbki oma teed

Trump ja Kim said sõpradeks ja läksid siis kumbki oma teed

76
(Uuendatud 13:50 01.03.2019)
Siiski puudutas Korea Rahvademokraatliku Vabariigi riigipea Ameerika hella kohta. Kusjuures väga elutähtsat - presidenti.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Hommikul veel tundus, et ainult kõikjalt vastu vaatavad objektiivid vaigistasid nende rõõmu uuest kohtumisest. Võib-olla sellepärast nad kavandamata neljasilmavestlusele eraldusidki, et seal tunnetele voli anda. Kõik märkasid, et sümpaatne Kim meeldib talle. Tema seltskonnas tunneb Trump end palju mugavamalt kui paljude teistega, kellega ta kodus suhtlema peab.

Trump ja Kim ei jõudnud tippkohtumisel kokkuleppele >>

Võtame näiteks, tema eksi. Advokaadi mõttes. Kongressis kuulatakse tundide viisi igasugu tüüpe, kui nood vaid Trumpi valetajaks, petturiks või moraalituks nimetavad. Nüüd on nad endale patu-Coheni leidnud. Too hüppab kasvõi pükstest välja, et vaid võõraste pattude kuulutamisega oma patte lunastada.

Kim aga ei hooli sellest, mis Trumpil selle pornotähega oli. Temale on oluline, et ta ei teeks sama Põhja-Koreaga. "Kuidas te ometi võite?" püüdis Donald oma lugupidamisavaldustega kolleegi justkui rahustada või veenda. Ikka ainult armastusest ja vastastikusel kokkuleppel.

Alustuseks võiks näiteks vastastikku saatkonnad avada. Lõpuks tuli välja, et ainult selles kokkuleppele jõutigi. Tõsi, suuliselt ja ilmselt vaid suusoojaks. Et vähemalt midagigi sellest kohtumisest meelde jääks. Midagi olulisemat seal ei toimunudki.

Ja kuigi keemia justkui toimib, siis 9. klassi füüsikani ei jõutudki. Seal räägitakse nimelt termotuumareaktsioonidest. Ei tulnud neil reaktsiooni, ei denukleaarset ega isegi deklaratsiooni mitte, nagu Singapuris. Sellele arusaamisele jõuti kiiremini kui protokolli järgi oleks pidanud - lõpetasid ümmarguselt kaks tundi varem.

"Kes küll oleks osanud arvata," ahastasid need, kes alles eelmisel päeval neid vaadates tundsid, et midagi sealt nüüd tuleb.

20 minuti asemel eralduti 40-ks ega suutnud siis kuidagi lahku minna. Ja see Trumpi varjamatu rõõm: "Oh, oleksite te vaid meie dialoogi kuulnud. Te oleksite selle eest meeleldi raha maksnud. See oli hea."

Möödunudaastane Põhja-Korea toimik: Washington rikkus kogu mängu >>

Küsimust, milleks maksta, kui asi juba niigi teada, ei tekkinud. Mille poolest see nii hea oli, oleks tahtnud teada küll. Detailide asemel pakuti aga vaid viisakusi. Kusjuures ühepoolselt. Väljaöeldud epiteetidest võiks kasvõi väikese brošüüri avaldada. Oleks Trump Kimi Nobeli rahupreemiale esitanud, poleks keegi imestanud. Veelgi enam - veidi veel ja ta oleks Põhja-Korea riigipead tuumarelvade arendamisel tehtud edusammude eest kiitma hakanud.

Heastades sellega varasema "raketimehe" nime ja muutes selle solvangust tema seisundi kõrguse sünonüümiks – "Suur juht". Nii ei ole Kim Jong-uni väljaspool tema kodu veel keegi nimetanud. Mingil hetkel tundus, et ta heldis – naeratas koguni. Viimati nähti teda nii rahulolevana, oli see siis pärast järjekordset plahvatust või raketikatsetust. Muide, seda ei ole ammu enam tehtud.

Küllap Hanois koges ta midagi sellist. Lõppude lõpuks tabas ta Ameerika hella kohta. Kusjuures kõige tähtsamat - presidenti. Too aga nägi lahkudes väga pettunud välja. Tahtis ainult komplimente teha. Kuid korealane nõudis sanktsioonide tühistamist.

Seega, kui kõik Trumpi sõnavaras olevad komplimendid otsa said, polnudki enam millestki rääkida. Ainult pressikonverentsil. Kim oli selleks ajaks juba vaikselt lahkunud. Kõigile jäid meelde tema hommikul öeldud sõnad: "Kui ma ei tahaks tuumadesarmeerimist, poleks ma siin." Kui Trump alles rääkis, oli tema juba läinud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

76
Tagid:
poliitika, Kim Jong-un, Donald Trump, Põhja-Korea, USA
Samal teemal
Trump ja Kim Jong-un kirjutasid alla Singapuri kohtumise lõppdokumendile
Trump ÜRO-s: USA on valmis Põhja-Korea hävitama
Trump kuulutas Põhja-Korea terrorismi riiklikuks sponsoriks