Sõjaväelased India purunenud lennuki juures

Sõjaline vaatleja: India ja Pakistani vaheline konflikt ohustab kõiki

176
(Uuendatud 16:43 27.02.2019)
Pakistani armee teatas kahe allatulistatud India õhujõudude lennuki pilootide vahistamisest.

Aleksandr Perendžijev, raadio Sputnik

Politoloog Aleksandr Perendžijev selgitas India ja Pakistani vahelise konflikti süvenemise põhjuseid.

Pakistani armee teatab, et on vahistanud kaks India õhujõudude pilooti, kelle lennuk lasti kolmapäeva hommikul pärast riigi õhuruumi rikkumist alla.

"Kaks (India - Toim.) lennukit hävitati. Üks neist kukkus meie territooriumile, teine nende poolele (India poolt kontrollitavasse Kašmiiri - Toim.). Vahistati kaks pilooti. Üks neist sai vigastada ja viidi haiglasse. Talle osutatakse vajalikku meditsiinilist abi. Teine piloot on vahi all," ütles Geo TV poolt edastatud briifingul Pakistani relvajõudude pressisekretär, kindralmajor Asif Ghafoor.

India pool väidab, et kadunud on üks piloot. 

India ja Pakistani vahelised suhted sattusid kriisi pärast 14. veebruari, mil enesetaputerrorist end Põhja-India Jammu ja Kashmiri osariigis sõjaväestatud politsei kolonni kõrval õhku lasi.

Rünnaku tagajärjel hukkus 45 inimest.

Vastutuse rünnaku eest võttis enda peale grupp "Jaish-e-Mohammed", mille juhtkond paikneb New Delhi andmetel Pakistanis.

India süüdistas Pakistani terrorirühmituste toetamises, Islamabad lükkas süüdistused "põhjendamatutena" tagasi.

Teisipäeva hommikul ründasid India õhujõudude hävitajad vaidlusaluse Kashmiri piirkonna Pakistani tsoonis asuvat islamistliku grupi "Jaish-e-Muhammad" suurt treeninglaagrit.

G.V. Plehhanovi nimelise majandusülikooli politoloogia ja sotsioloogia kateedri dotsent, ekspertnõukogu "Venemaa ohvitserid" liige, sõjaväe-politoloog Aleksandr Perendžijev esitas raadio Sputnikule oma seisukoha India ja Pakistani vahelise konflikti teravnemise põhjuste kohta.

"Rahvusvahelise julgeolekusüsteemi hävitamine Ameerika Ühendriikide poolt, kaasa arvatud tuumajulgeoleku valdkonnas, toob kahjuks kaasa olukorra, kus ka kohalikud konfliktid taas põlema lahvatasid, sealhulgas ka sellised, mis olid varem peaaegu kustunud. 

Место падения индийского самолета под Кашмиром
© AP Photo / Mukhtar Khan
Sõjaväelased India purunenud lennuki juures

Olukord on väga ohtlik: konfliktid on küll kohalikud, kuid võivad ohustada kogu inimkonda.Eriti siis, kui tegemist on selliste riikidega nagu India ja Pakistan, kes sattusid omal ajal aatompommide loomise järel "tuumariikide klubisse", ütles Aleksandr Perendžijev.

Tema arvates tuleks India ja Pakistani vaheline konflikt olemasolevate rahvusvaheliste mehhanismide raames ja Venemaa osalusel kiiresti lahendada.

Õhutõrjesüsteem Igla
© Sputnik / Михаил Воскресенский

"On vale teha nii, nagu Donald Trump, kes tegeleb ainult Põhja-Koreaga, samas kui teistes piirkondades pinged kasvavad, sealhulgas ka India ja Pakistani vahel.

Praegune kahe tuumariigi konfliktiolukord näitab, kui hapraks on rahu tänapäeval muutunud. 

See näitab ka, et on vaja kiiresti tegeleda mitte ainult Põhja-Korea desarmeerimise küsimusega, vaid ka muude konfliktide lahendamisega - ja seda ei tohiks loomulikult teha mitte Ameerika Ühendriigid üksi, vaid olemasolevate rahvusvaheliste mehhanismide raames ja Venemaa osalusel," lõpetas Perendžijev.

India Jammu ja Kashmiri osariigis on aktiviseerunud separatistid, kes nõuavad iseseisvust või Pakistaniga ühinemist.

Samas ei ole Kashmiris India ja Pakistani vahel ametlikku piiri - kahe riigi armeesid eraldab kontrollijoon.

New Delhi süüdistab Pakistani ametivõime relvastatud separatistide toetamises, Islamabad aga eitab neid süüdistusi, öeldes, et Kashmiri rahvas võitleb oma õiguste eest iseseisvalt.

Autori arvamus ei pruugi kajastada toimetuse seisukohta.

176
Tagid:
terrorism, konflikt, Pakistan, India
Samal teemal
Türgi välisminister: S-400 õhutõrjerakettide ostu küsimus on otsustatud
Pakistanis süüdistati USA-d vales paljumiljardilise abiosutuse kohta
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega