Vene maagia jõud: miks Haiti elanikud küsivad abi Putinilt, illustreeriv foto

"Vene maagia jõud": miks Haiti elanikud Putinilt abi küsivad

123
(Uuendatud 13:24 26.02.2019)
Tema kõige suurem edu oli ilmselt Donald Trumpi määramine Ameerika Ühendriikide presidendiks salakavala sissetungimisega Ameerika valimissüsteemi. Kui Putin juba sellise asjaga hakkama sai, võib teda õigustatult pidada maailma kõige võimsamaks inimeseks. Ja just see võim ahvatlebki Haiti meeleavaldajaid.

Andrei Babitski, RIA Novosti

Kuu keskel läbis Kariibi meres asuvat Haiti Vabariiki protestilaine, mille käigus nõuti president Jovenel Moïse tagasiastumist. Seejuures pälvis palju tähelepanu lõbus detail -mustanahalised meeleavaldajad kandsid plakateid abipalvega Venemaa president Vladimir Putinilt.

Haiti kui Venezuela revolutsiooni kõverpeegel >>

Ühest küljest tundub see nii kummaline, kui ka anekdootlik. Maailma kõige vaesemaid riike on aastakümnete jooksul saanud kõikvõimalike hädade ja õnnetuste kodumaaks. Kuuskümmend aastat Duvalier'i perekonna diktatuuri ja järgnenud 30 aastat rahutusi, segadusi, riigipöördeid ja loodusõnnetusi. Õnnetumat riiki on raske ette kujutada.

Seetõttu tekitab põguski pilk plakatile "Putin, haitilased vajavad Teie abi" suurt tähelepanu. Ka Venemaal pole kõik täiuslik, kuid asjade seis Venemaal on Haitiga võrreldes nagu teine planeet või isegi galaktika. Kuidas Venemaa president Haiti reaalsusega sobitub, on väljastpoolt raske aru saada.

Sellele vaatamata on selles üleskutses loogikat rohkem kui küll. Haitilased ei pöördu konkreetse isiku ega poliitiku poole. Vladimir Putini nimi on muutunud neile ja kogu Ladina-Ameerikale tervikuna mobiliseerivaks loosungiks, mis väljendab globaliseerumisele vastupanu ideed. See on väljakutse Ameerikale, kes on Ladina-Ameerikas aastakümneid käitunud, nagu oma kodus.

Tegelikult on unipolaarne maailm, nagu Washington seda pärast NSVL kokkuvarisemist nägi ja ehitas, juba hinge heitnud, kuid surmatõmblustes kahekordistab ta oma jõupingutusi enda elujõulisuse ja tõhususe tõendamiseks. USA katsed saavutada võimuvahetus Venezuelas on vaid üks viimastest, kuigi väga kõlavatest akordidest, mis kuulutavad Atlandi-ülese maailmakorralduse lagunemist, mida filosoof Francis Fukuyama nimetas ajaloo lõpuks.

Putini nime sisustamine toimub nii täiesti reaalsete sündmuste, kui ka Venemaa välispoliitiliste jõupingutuste arvelt, tänu Läänes juurdunud kiiduväärt harjumusele pidada Venemaa riigijuhti planeedi peamiseks tumedate jõudude allikaks ja teda just selles valguses reklaamida.

Serbia president palub Putinit Kosovole appi >>

Mis puutub reaalsusesse, siis võib välja tuua terve sündmuste ahela - Müncheni kõne, Abhaasiale ja Lõuna-Osseetiale 2008. aasta augustis antud abi, Krimmi tagasipöördumine, sõdiva Donbassi toetamine ja lõpuks särav sõjaline operatsioon Süürias, mis täitis nende riikide suveräänsuse ja poliitilise subjektsuse, kellele langes osaks Washingtoni rahulolematuse alla sattuda, taas elava sisuga.

Subjektiivne element - Venemaa presidendi isiku demoniseerimine, tema poliitika seostamine kõigi Läänes ära neetud sotsiaalsete suundumustega: autoritaarse võimu, sõltuva kohtusüsteemi, kontrollitava parlamendi, sõnavabaduse piiramise, majanduse natsionaliseerimise, agressiivse sekkumisega naaberriikide asjadesse ja võõrriikides toimuvatesse valimistesse - võimendas selle nime maagiat veelgi.

Putinil tuleb kõik kenasti välja. Sõltumata sellest, millist kurja tegu ta kavandab, millisesse vastikusse avantüüri ta ka ei sekkuks, ikka on tulemus meie heasoovijate arvates sajaprotsendiline.

Tema kõige suurem edu oli ilmselt Donald Trumpi määramine Ameerika Ühendriikide presidendiks salakavala sissetungimisega Ameerika valimissüsteemi. Kui Putin juba sellise asjaga hakkama sai, võib teda õigustatult pidada maailma kõige võimsamaks inimeseks. Ja just see võim ahvatlebki Haiti meeleavaldajaid.

Venemaale on kogu see segadus kohutava Putiniga äärmiselt kasulik. Venemaa presidendi nimega hirmutavad eurooplased ja ameeriklased lapsi, samas kui ladina-ameeriklased jumaldavad teda lootuses vabaneda vastikust Ameerika domineerimisest nende oma kodus. Seega ei peaks me absoluutselt kurtma, et "meie partneritel" on kummaline komme pidada Venemaa riigipead "pimeduse valitsejaks". Jäägugi see nii. Nende hirm on vene maagia saladus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

123
Tagid:
poliitika, meeleavaldus, Haiti, Vladimir Putin
Samal teemal
Putin: meie sõjaline vastus USA agressioonile
Putin kimonos: unikaalsed kaadrid judotreeningust
Endine LKA ülem nimetas Putini suureks kingituseks NATO-le
Putin nimetas USA liitlasi "kaasaruigavateks satelliitideks"
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega