Protestiaktsioon Londonis

Suurbritannias valmistutakse "B-päeva" eelõhtul poliitilise süsteemi lammutamiseks

139
(Uuendatud 12:14 25.02.2019)
Paljud Briti saidid on käivitanud Brexiti stardiloenduse. Kellad tiksuvad järjekindlalt ja lähipäevadel teatatakse, et "B-päevani" on jäänud vaid üks kuu.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti kolumnist

Kuupäeva lähenedes – mida mõned ootavad rõõmu, teised aga hirmuga – süveneb Briti ühiskonna lõhestumine. Kuningriigi kaheparteiline poliitiline süsteem on kõikuma löönud.

Eelmine nädal algas liikmete lahkumisega Leiboristide parteist, mis on praegu opositsioonis.

Seitse saadikut teatasid, et nad lahkuvad Tööparteist, protesteerides juhtkonna leige suhtumise vastu Brexitisse, samuti parteisisese antisemitismi tugevnemise vastu.

Tegu ei olnud parlamendi lihtliikmetega. Näiteks Chuka Umunna, suhteliselt mõjukas Nigeeria juurtega poliitik, oli aastaid vastutav suhete eest suurettevõtluse ning finants-tööstusgruppidega.

Tema juhtimisel otsustasid eraldunud moodustada parlamendis nn sõltumatu rühma, kutsudes ka teiste fraktsioonide liikmeid endaga ühinema.

Konservatiivid nimetasid selle rühma "suurepäraseks seitsmikuks", Leiboristid oodatult "tühiseks seitsmikuks".  Tööpartei esimene aseesimees Tom Watson hoiatas oma ülemust Jeremy Corbinit, et häälekale tagasiastumisele võivad järgneda uued, kui juhtkond tõsiseid kaadrimuudatusi ei tee.

Brexiti elav logo: Theresa May peab veel veidi kannatama >>

Konservatiivsed ajalehed juubeldasid paar päeva, heite toimunu üle nalja, kuni kolmapäeval teatasid ka nende partei kolm parlamendisaadikut (kes kõik olid naised), et lahkuvad samuti Tooridest, et sõltumatu rühmaga liituda.

Põhjus on sama: vastuolu juhtkonnaga Brexiti küsimustes. Nüüd oli Leiboristide ajalehtede kord juubeldada. 

Eks-konservatiivid palusid end nimetada "kolmeks amigoks", kuigi hispaania keeles kõlab sõna "sõber" naissoost vorm mõnevõrra erinevalt.

Ütleme otse, kolme Toori saadiku hulgas, kes Teresa Mayst lahkuda otsustasid, ei olnud ühtegi nii olulist ja mõjukat tegelast kui Umunna - kuigi "Kolme Amigo" mitteametlik juht Anna Soubry täitis David Cameroni valitsuses erinevate ministrite ametikohti.

Võib-olla tekkis just sellel põhjal kuulujutt, et "sõprade" põgenemise taga oli endine peaminister.

Üks kolmikust teatas kohe, et ta ja tema kolleegid kavatsevad "konservatiivse partei lammutada".

Raske on öelda, kas neil õnnestub seda saavutada, kuid koalitsiooni niigi habras arvuline enamus koos Põhja-Iirimaa partneritega on nüüdseks vähenenud seitsmele mandaadile.

Veel mõne fraktsiooni liikme lahkumine võib May valitsuse kukutada.

Uus rühm ei jõudnud veel õieti moodustudagi, kui avaliku arvamuse uuringute firma YouGov juba tuvastas, et "sõltumatute" eest on valmis hääletama 14% valijatest. 

Suurbritannia soovib, et Balti riigid aitaksid tal Brüsselit mõjutada >>

Igavestest kolmandatest Liberaaldemokraadid langesid kohe neljandale kohale. Ei ole üllatav, et kõik hakkasid rääkima tõsistest väljavaadetest uue poliitilise jõu tekkimiseks, mis suudaks Tooride ja Leiboristide igavesse konkurentsi sekkuda. 

Lahkulöönute koordineeritus ja uue poliitilise rühma toetuse ülikiire kasv, vaatamata isegi nende seni sõnastamata seisukohtadele (siiani on vaid teada, et nad on Brexiti vastu), näitab selgelt, et grupi taga on arvestatavad mõjurühmad.

Pöörame tähelepanu ühele olulisele faktile: "sõltumatud" andsid endast teada täpselt ühe nädala möödudes kurikuulsa miljardäri George Sorose artikli (või pigem meeleheitekarje) "Euroopa, ärka üles!" ilmumist. 

Ameerika ärimees, keda Suurbritannias armastusväärselt "Inglise keskpanga hävitajaks" nimetatakse - meenutades 1992. aasta kriisi, mil ta oskuslikult naelsterlingi vastu spekuleeris - on avalikult Brexiti vastu ja propageerib aktiivselt kordusreferendumi ideed.

Artiklis nimetab ta Briti poliitilist süsteemi "antiikseks". "Leiboristid ja konservatiivid on sisemiselt killustunud," kurtis Soros, hoiatades, et Corbini parteis küpseb mäss.

Võib muidugi mõelda, et kõik see on vaid juhus. Kuid artiklis võib näha ka selget tegevusjuhendit mässulistele, kes oli juba kindlad rahvusvaheliste finantsklannide heldes toetuses Briti kaheparteilise poliitsüsteemi hävitamise elluviimiseks.

Arvestades Umunna lähedasi ja pikaaegseid sidemeid Londoni City pankuritega, ei ole mingit kahtlust, et uuel poliitilisel fraktsioonil rahaprobleeme karta ei tule.

Muide, Soros osutas enda jaoks kõige soodsamale Brexiti katkestamise viisile: Briti teatise ELi lepingu artikli 50 jõustumise kohta kehtetuks tunnistamise, millega määrati kindlaks Euroopa Liidust lahkumise protseduur. 

Miski viitab sellele, et lähipäevil kuuleme uute "sõltumatute" poliitilise eesmärgina just sellesisulist avaldust.

Mida lähemale stardiloendus "B-päevale" jõuab, seda aktiivsemaks, meeleheitlikumaks ja otsustavamaks muutub Brexiti-vastaste Londoni finants- ja tööstusrühmade käitumine.

Ja nad on valmis paljuks - isegi Ühendkuningriigi sajandivanuste poliitiliste aluste paigalt nihutamiseks.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

139
Tagid:
parteid, parlament, London, Suurbritannia, Soros, Brexit
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Samal teemal
Briti parlament tõrjus leppeta Brexiti võimaluse
Suurbritannia parlament: Theresa May plaanides puuduvad erinevused
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega