Nord Stream 2 ehitamine

Poolakate ja ukrainlaste kriitika varjab vaid küsimuse tegelikku olemust

115
(Uuendatud 13:58 24.02.2019)
Austria energiakontserni OMV Rainer Seele esimees on nördinud, et Nord Stream 2 vastased on käibele lasknud hulga libatõdesid. Poolakate ja ukrainlaste kriitika on silmakirjalik ja selle eesmärk on vaid probleemi olemust varjata. Nad ei hooli Euroopast, nad lihtsalt ei taha kaotada oma transiiditasu, ütles Seele intervjuus ajalehele Frankfurter Allgemeine Zeitung.

TALLINN, 24. veebruar — Sputnik. Austria energiapartneri OMV juht Rainer Seele rääkis intervjuus ajalehele Frankfurter Allgemeine Zeitung teravalt Nord Stream 2 vastastest, vahendas portaal InoSMI.

Seele hoiatas gaasituru politiseerimise eest. Tülid gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamise ümber on õõnestanud investorite usaldust ja kahjustanud tõsiselt Euroopa majandusruumi.

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Austria energeetikakontsern OMV on lisaks Briti-Hollandi Shellile, Saksamaa firmadele Uniper ja Wintershall ning Prantsusmaa Engie´le, üks viiest Venemaa riigiettevõtte Gazprom vastutusalas olevast Balti mere põhja mööda kulgeva gaasijuhtme investorist.

Prantsusmaa püüdis Vene gaasijuhtme pantvangi võtta>>

Poliitikud andsid hiljuti Reiner Seele'le ettekäände uueks kriitikaks - paar päeva tagasi leppisid EL liikmesriikide esindajad, Euroopa Parlament ja Euroopa Komisjon kokku Euroopa gaasituru strateegia ümbervaatamises. Selle tulemusena tekkis oht, et aasta lõpuks kavandatud Nord Stream 2 ehituse lõpuleviimine võib edasi lükkuda - väidetavalt seetõttu, et Gazprom ei saa enam olla samaaegselt nii gaasitarnija kui ka gaasijuhtme operaator.

Läti välisminister Edgars Rinkevics
© Sputnik / Сергей Кузнецов

Seda erialaringkondades juba Lex Gasprom´iks (lad. Gazpromi seadus) nimetama hakatud seadusemuutust Seele ajalehes Frankfurter Algemeine kritiseeriski. Ta ütles, et Saksamaa, kus asub 1200 kilomeetri pikkuse torujuhtme lõpp-punkt, on vastavalt riigis kehtivale seadusandlusele ehitusloa juba väljastanud. Seda ei saa torpedeerida vaid paar kuud enne projekti lõppu, on OMV juht nördinud. Ta nimetab selliseid katseid "häbematuseks", mille tulemusena muutub projekt vaid kallimaks ja seda ei suudeta tähtajaks lõpule viia.

Kuid ka ilma selleta on Nord Stream 2 kohta liikvel palju pooltõdesid. Seele sõnul on poolakate ja ukrainlaste kriitika, et Balti mere alune gaasijuhe tugevdab väidetavalt Euroopa sõltuvust Venemaast silmakirjalik ja mõeldud küsimuse sisu varjamiseks. Tegelikult on selle taga majanduslik huvi: Ukraina vajab transiiditasusid.

Tühjus importgaasiterminalis

Tegelikult tuleb gaasijuhtmest Nord Stream 2 Saksamaale ligi 110 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas, st kaks korda rohkem kui seni. See ei võimalda Ida-eurooplastel tõsta transiiditasu gaasijuhtmete "Yamal" ja "Družba" kaudu liikuva gaasi eest. OMV esimehe sõnul tuleb konkurentsi seisukohast "Ukraina monopoolse seisundi" möödumist ainult tervitada.

See aga ei tähenda, et see on nüüd marginaliseerunud, kasvõi seetõttu, et Berliin on "moderaatorina" nõudnud Gazpromi ja Ukraina läbirääkimisi. Kuna Euroopal on pikemas perspektiivis plaanis tuuma- ja söeenergiast loobuda, vajatakse seal üha rohkem gaasi ja OMV on väga huvitatud kõikidest, sealhulgas Ukraina kaudu kulgevatest transiiditeedest.

Saksamaa ja Prantsusmaa saavutasid Nord Stream 2 asjus kompromissi>>

Seele on lisaks töötamisele gaasi- ja naftatööstuses, alates 2012. aastast ka Saksa-Vene Kaubanduskoja esimees. Ta ei usu, et Krimmi annekteerimise tõttu kehtestatud sanktsioonid ilma Minski leppeid täitmiseta lõpevad, kuid Moskva hirmu külvamine on igal juhul vale. Energiapoliitika seisukohast on suhted Venemaaga "üsna selgelt tasakaalus".

Nord Stream 2>>

Euroopa vajab gaasi, samas kui Venemaa vajab hädasti sissetulekut eurodes ja on pidevalt varustanud Euroopat gaasiga juba 50 aastat. Seetõttu ei ole Ida-Ukrainas, Donbassis käiva sõja segamine energiapoliitikasse vastuvõetav.

"Meie, eurooplased, ei ole nende aastate jooksul leidnud Ukrainale transiidituludele asendust," ütles Seele.

Ta rõhutas, et Euroopa panus Ukraina majanduslikku ja poliitilisse stabiliseerumisse on samuti olnud üsna tagasihoidlik, sest Ukraina ei ole teinud korruptsioonivastases võitluses olulisi edusamme.

OMV esimehe arvates tekitab gaasituru politiseerimine kahju mitte ainult Ida-Euroopale. Ameeriklaste üha kasvav huvi oma veeldatud gaasi müügi vastu saab vaevalt nimetada terve konkurentsi põhimõtetele vastavaks.

Ameeriklaste LNG ei paku Saksamaale huvi>>

Seele on skeptiline ka Euroopa Komisjoni ja isegi Horvaatia sarnaste riikide püüdluste suhtes arendada imporditud veeldatud gaasi terminalide ehitamist, sest ELis juba olemasolevad terminalid on koormatud keskmiselt ainult 30% ulatuses. OMV enda terminali Rotterdamis võib 100% ulatuses maha kanda. Seal valitseb täielik tühjus.

Kuna veeldatud gaas ei ole Norra ja Venemaa gaasijuhtmegaasiga võrreldes konkurentsivõimeline ning lisaks saavad selle tarnijad Aasiast oluliselt suuremat kasumit, ei ole Euroopa Ameerika eksportijatele ligitõmbav. Nendega sõlmitud lepingud sisaldavad reservatsioone, mille kohaselt tarnitakse enamik kokkulepitud gaasimahust Euroopasse alles siis, kui Aasia hinnad ei ole kõrgemad. Sellele lisanduvad kindlustuskulud. Seepärast on veeldatud gaasi import atraktiivne vaid harvadel juhtudel.

115
Tagid:
gaasijuhi, gaas, energia, Austria, Nord Stream 2
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega