Soome Teises Maailmasõjas

Ei sugugi nii süütud: Soome võib loobuda SS-lipust oma paraadidel

190
(Uuendatud 07:38 24.02.2019)
Soomes toimuvatel sõjaväeparaadidel tuuakse seniajani lagedale SS-väeosade lipp.

TALLINN, 24. veebruar — Sputnik. Rahvusarhiivi uuring, mis kinnitab, et osa Soome vabatahtlikke SS-vägedes osales suure tõenäosusega juutide hukkamises ja arveteõiendustes tsiviilelanikkonnaga, tekitas vastakaid vastukajasid, teatab HBL. Portaal InoSMI on teinud artiklist täismahulise tõlke.

Uuring viidi läbi valitsusasutuste tellimusel seepeale, kui Simon Wiesenthali keskuse direktor Efraim Zuroff pöördus 2018. aasta jaanuaris Soome presidendi Sauli Niinistö poole.

Soome kaitseminister Jussi Niinistö üritas oma blogis uuringu tulemusi mahendada.

"Minu hinnangul mingisuguseid uusi tõendeid soomlaste osalusest sõjakuritegudes või juutide tagakiusamises esitatud ei ole. Seetõttu pean ma ebaõiglaseks neile tõendamatult varju heita," kirjutab Niinistö.

Uuringu autor professor Lars Westerlund kaitseministriga päri ei ole. Ta on läbi töötanud 76 Soome SS-vabatahtlike päevikut ja tuhandeid lehekülgi arhiivimaterjale ja seetõttu peetakse teda õigusega üheks peamiseks asjatundjaks selles küsimuses.

"Mul on jäänud mulje, et ega ta eriti süvenenult lugenudki. Uusi andmeid on seal küll, ehkki kategoorilisi järeldusi on seni veel vara teha," ütleb Westerlund.

Ta kõrvutas linnade ja asulate asukohti, kus sõjakuriteod aset leidsid, Soome vabatahtlike paiknemisega idarindel.

Iga-aastane Eesti Waffen SS veteranide kokkutulek
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Venemaa saatkonnas tähistati Isamaa kaitsja päeva>>

"Ma palusin paaril Amsterdami ajaloolasel uurida Hollandi SS-vabatahtlikest järele jäänud päevikuid. Seal aga tuleb kõige muu kõrval ette kirjeldus sellest, kuidas soomlased pealetungi ajal tsiviilelanike maha lasevad."

Westerlund oletab, et kirjeldatakse mahalaskmist Pogoreltsi külas 1941. aasta juuni algul. Kuid soomlaste juhtiva rolli selles verevalamises võib tema sõnul välistada.

"SS-i kuulus vabatahtlikke 32 eri riigist ja ühtekokku oli neid umbes miljon. Soomlased moodustasid sellest hulgast alla 0,15%. Ühtset lahinguüksust neist kokku ei saanud, nad hajutati laiali erinevatesse allüksustesse. 1941. aasta suvel, mil Lääne-Ukrainas sooritati suurim osa sõjakuritegudest, soomlased olulist rolli mängida ei saanud, kuna käsuliinis juhtivatel ametikohtadel neid ei olnud. Kaalukamaid järeldusi on siiski võimatu teha – pole piisavalt tõendusmaterjale," märgib Westerlund.

Peale uuringu avaldamist pälvis tähelepanu veel üks asjaolu: Soomes peetavatel sõjaväeparaadidel demonstreeritakse seniajani SS-väeosade lippu.

Soome SS-lipu kujundas 1941. aastal parempoolne poliitik ja politseülem Esko Riekki, kes ise värbas usinasti noormehi SS-vägedesse. Valgel lipukangal on sinine rist ja Soome vapp ning vasakus ülanurgas kaks välgunoolt, SS-i sümbol. Selle lipu all tuleb tavapäraselt paraadidele Soome SS-veteranide liit Veljesapu (Vennasabi).

Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi>>

Relvajõud korraldavad iga-aastaselt kaks üleriigilist paraadi, kus osalevad ka tavapärased sõjaväelised organisatsioonid – kaitsejõudude päeval 4. juunil ja iseseisvuspäeval 6. detsembril. Veteranide lipp üleriigiline ei ole, kuid seda kasutatakse kohalikel paraadidel. Viimati lehvitati seda Helsingis 2017. aasta juunis.
Kolonelleitnant Ilpo Kärkkäinen ütleb, et peastaabis jälgitakse olukorda ja mõeldakse selle üle, kas lipu kasutamist edaspidi lubada või mitte.

"Tegemist on delikaatse küsimusega, siin tuleb kõik kenasti läbi kaaluda. Praegusel hetkel me lipu kasutamist heaks ei kiida, aga ka ei keelusta," väitis Kärkkäinen.

Kreml
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Tema sõnul tuleneb SS-lipu ilmumine sõjaväeparaadidele veteranipärandist ja austusest traditsioonide vastu. Samal ajal ei taha relvajõud mingil viisil austust avaldada natsi-Saksamaale, kuivõrd SS-i välgunooled nimelt temaga seostuvad.

"See on terav küsimus ja me tegeleme sellega tõsiselt," selgitas Kärkkäinen.

Aega järelemõtlemiseks relvajõududel ju on, kuna järgmine paraad lahingulippudega toimub Helsingis alles 2022. aastal. Tänavu toimub paraad Rovaniemis, kuid SS-lippu ei ole seal sedastatud.

Tänaseks on 1408 Soome SS-vabatahtlikust elus vaid kaheksa meest.

190
Tagid:
Jussi Niinistö, Sauli Niinistö, Waffen-SS, Soome
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega