NATO endine peasekretär Anders Fogh Rasmussen

Eraldada "valge" "venest" - kuidas NATO endine peasekretär rõhumisele rõhub

100
(Uuendatud 13:33 23.02.2019)
Niisiis, Venemaa naabrid kas kuulavad demokraatia ja vabaduse häält või ootab neid ees häving, unustus ja agressiivne saabas. Endine NATO peasekretär, seltsimees Rasmussen jagas Ukraina ajakirjanikega oma vaateid.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Viimasel ajal on palju kirjutatud leetrite puhangust Ukrainas. Ei hakka sellesse süvenema, kuid kaudselt kinnitab see fakti, et paljudel sealmaal käed sügelevad. Uljad poisid keerasid asju kokku, viskasid ihaleva pilgu naabritele ja tulid mõttele, et miks mitte veel üks üritus korraldada? Võib-olla leidub veel kedagi, keda nende eeskuju inspireerib.

Moskval on läänes palju sõpru - varjatuid ja avalikke >>

Kiievi külmunud kõrvad näevad muidugi jubedad välja, kuid vanaema viha on hindamatu. Nende lihtsate kuttidega nõustuvad ka aadlimehed Põhja-Atlandi randadelt. Mäletame ajaloost, kui tahate, et asi hukka läheks, peab intelligents rahvale lähedal olema.

Siin tekib suur süntees - kui ühe riigi intelligents on solidaarne teise riigi rahvaga, võite proovida ja asja tuksi keerata. Võib hakata präänikuid küpsetama.

Vabad Ukraina ajakirjanikud tulid vaba mehe Anders Fogh Rasmusseni, endise "kõigi ülemate ja nuustikute ülema" juurde ja võtsid ette auto-treeningu oma probleemide lahendamiseks: kuidas ÜRO väed sisse tuua, kuidas Venemaa välja saada, kuidas inimeste liikumine nurja ajada. Ja siis pöördusid nende märjad unenäod Valgevene poole.

Rasmussen seletas, et näete, ka seal elavad inimesed. Kuidas saab seal elada ilma riigi reformimiseta vastavalt headele Atlandi põhimõtetele? Tuleb joosta, tõmmelda ja proovida neile meeldida. Kes seda ei tee, on rumal ja maakas.

Ukraina president nimetas NATO endise peasekretäri oma nõunikuks >>

Valgevene külje all on Venemaa. Üldiselt tuleks nendele räpastele Moskva käppadele kasvõi vastu vahtimist anda. Ütleb, et kui nad ei võta midagi ette Venemaa vältimatu agressiooni vastu, siis ootab neid ees sõjastsenaarium. Ei usu? Tahate, ma näitan, mul on.

Veel peab Valgevene hakkama kiiresti reflekteerima. Tuleb kõigepealt aru saada, et ta pole ideaalne, seal on kõik halb, siis tuleb häbeneda, ja siis hakata nende kompleksidega võitlema. Alustada reformidega sel raskel teel demokraatia ja vabaduse suunas.

Aitab kohapeal tammumisest. Habe on juba ammu moest läinud aga teil on ikka vuntsid nagu Pesnjarõdel (Valgevene menukas muusikakollektiiv - toim.). On aeg vanad sõbrad majast välja visata ja omandada kola, nagu Balti riikides tehakse. Ja eraldada lõpuks "valge" "venest".

Üldiselt, ütleb, oleks juba aeg ära otsustada: kas sõbralikud reformid või rõhumine. Kas piits või präänik. Küll me teile präänikuid viskame. Mekki saate Kiievis proovida. Jah, maitseb mõru ja ajab puru, kuid vanaema on rahul. Tema on õigel pool.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

100
Tagid:
Ukraina, Venemaa, Valgevene, NATO, Anders Fogh Rasmussen
Samal teemal
Lukašenka kutsus üles lõpetama "arusaamatus" Donbassis
Moskva ja Minsk on mures NATO tugevnemise pärast Ida-Euroopas
Valgevenes oodatakse Minski ja Moskva adekvaatset vastust USA baasile Poolas
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega