Miks on Lätist saanud rahvastiku väljarände liider, illustreeriv foto

Miks on Lätist saanud rahvastiku väljarände liider

139
(Uuendatud 12:58 23.02.2019)
Euroopa Parlamendis Lätit esindav saadik Miroslav Mitrofanov leiab, et Lätist on saanud ülemaailmne liider rahvastiku väljarände osas sellepärast, et poliitikud on selle poole püüelnud.

TALLINN, 23. veebruar - Sputnik. Läti on emigreerunud elanike poolest maailmas liidrikohal, möödunud aastaga vähenes riigi elanikkond 0,98% võrra, mis on maailmas kõige kõrgemaks näitajaks, tunnistab rahvusvahelise statistilistilise andmebaasi Worldometers andmestik.

Euroopa demograafia: muutuva maailma stsenaariumid >>

Mitrofanov ütles, et nõukogude ajast jäänud tööstuse hävitamine viib töövõimelise elanikkonna emigreerumiseni. "Sellele küsimusele sain ma tusase vastuse: "Me oleme tüdinud teie nõukogude sisserändajate hulkadest, me tahame elada väikeses rohelises rahvusriigis. Niisuguses nagu Island, kus ei ole tulnukaid, kõik räägivad ühtsama keelt, ei ole teie "zavodi" ega kohutavaid mikrorajoone nõukogude korrusmajadega," lausus Mitrofanov RIA Novostile.

Tema sõnul on Läti rahvastik viimase 20 aastaga märgatavalt kahanenud.

"Nende jutuajamiste ajast on möödunud kakskümmend aastat. Ja tuleb tunnistada, et selle ajaga on Läti teinud suure sammu rahvaarvu ja kultuurilise ühtlustumise poolest Islandile lähemale. Läti intellektuaalide ebaratsionaalsed, kuid tulised unistused on tasapisi teoks saamas. Mis tähendab, et unistusel, kui irratsionaalne see ka poleks, on alati eelisasend igavate majanduslike ja ratsionaalsete kaalutluste ees," ütles Mitrofanov.

"Kusjuures üsna hiljaaegu väljendas "Läti Islandi-unistust" Läti kõige tõenäolisem kandidaat presidendi ametikohale Egils Levits. Ta ütles otse, et lõppkokkuvõttes peab Läti saama samasuguseks nagu Island: tugev rahvuslik identiteet ja kõigest 350 000 elanikku," ütles saadik.

"Läti eliit unistab jätkuvalt eskapistide ja introvertide paradiisist – rohelisest, puhtalt lätikeelsest riigist haruldase elanikkonnaga. Lihtsad lätlased surevad kuulekalt ja sõidavad minema, nõnda oma liidrite unistust ellu viies," lausus eurosaadik.

Ta usub, et olukorda saab veel muuta, kuid poliitilisel ladvikul tuleb ennast käsile võtta.

"Olukord muutub ainult siis, kui me takka sunnime või siis sünnitab osa Läti ladvikust ise uue unistuse – värvikirevast paljurahvuselisest avatud riigist, kuhu tahetakse elama kolida ja kus kohalikel on hea meel kõigi korralike töötavate sisserändajate üle sõltumata nende emakeelest ja päritolust," ütles saadik.

Baltimaad ei adu kõigi demograafiliste probleemide tõsidust >>

"Unistusele Islandist ei tule vastu seada mitte moraalilugemist ega majanduslikke argumente, vaid teine ilus irratsionaalne unistus – näiteks uuest Balti Luksemburgist," lausus Mitrofanov.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Euroopa demograafilised perspektiivid 2050

 

139
Tagid:
Miroslav Mitrofanov, Balti riigid, rahvastik, demograafia, Läti
Samal teemal
Tühilask Läti lahingukoolis
Läti mittekodanikud jäävad nendeks ka edaspidi - juba põhimõtte pärast
Läti keskmine brutopalk kasvas 1004 euroni
Soomlased toovad Läti Valkast alkoholi juba 10 000 euro eest korraga
Läti heaolu saladus: peitke raha
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega