Meeleavaldus Venezuela presidendi Nicolas Maduro toetuseks

Venezuelast on saamas "majanduslik Süüria"

122
(Uuendatud 19:18 22.02.2019)
Tundub, et Moskva on püstitanud enneolematu, uskumatu eesmärgi - päästa Venezuela majandus, taastada riigi normaalne toimimine ja aidata kaasa poliitilise kokkuleppe saavutamisele, mis on vastuolus USA eesmärkidega riigi võimude kukutamiseks.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Donald Trump hoiatas Venezuela sõjaväge võimaluse eest "kaotada kõik", kui nad ei loobu president Maduro toetamisest. Ameerika presidendi nõunik John Bolton teatas rõõmsalt, et isehakanud "ajutise presidendi" Juan Guaido poolele on üle läinud juba teine kõrge ametnik, riigi sõjaväeatašee ÜROs. 

Lavrov: USA on Venezuelas igasuguse häbitunde kaotanud >>

Tõsi, tundub, et ameeriklased ei ole ikka veel otseseks sõjaliseks sekkumiseks valmis, panustades seni vaid keerukamatele meetoditele, nagu sanktsioonide surve ja humanitaarabi vormis toime pandavad provokatsioonid.

Kuid vaatamata selgelt rusuvamaks muutuvale atmosfäärile on Venezuela võimud üllatavalt reipad. Tundub, et nende enesekindlus on suuresti seotud Moskvaga. Siinkohal vaid mõned viimase aja ametlikud uudised ja mitteametlik siseinfo.

  • Venemaa välisministeerium hoiatas USAd sõjalise sekkumise eest Venezuelas ja pakkus Caracasele abi sisepoliitiliste lahenduste leidmiseks.
  • Venemaa rahandusministeeriumi sõnul pakkus Moskva Caracasele mitteametlikult kava rahvusliku majanduse taastamiseks. Samuti on sinna saadetud rühm rahandusministeeriumi, majandusarengu ministeeriumi, keskpanga, föderaalse maksuameti ja riigikassa spetsialiste, et nõustada sealseid ametnikke majanduse taastamisel.
  • Mitmed meediasse paisatud teated viitavad ühemõtteliselt, et peamiseks Venezuela riigile pangateenuseid osutavaks pangandusstruktuuriks on saanud Venemaa Gazprombank.
  • Reuters'i teatel on suurem osa kütusetarnetest riiki (naftarikka Venezuela oma naftatöötlemistehased on äärmiselt katastroofilises olukorras) pärit Venemaalt (konkreetselt Rosneftilt), kusjuures väga suurte riskipreemiatega tarnijatele.
  • Bloombergi teatel on Venezuela valitsus andnud umbes 50 ettevõtte juhile korralduse avada pangakontod Venemaal, Türgis, Hiinas ja Indias ning hakata arendama kontakte nende riikide tarnijatega, et vältida Ameerika sanktsioone.

Kokkuvõtteks võib nendest ja paljudest teistest uudistest järeldada, et Venezuela on Venemaa jaoks muutumas "majanduslikuks Süüriaks".

Kolm ja pool aastat tagasi käivitas Moskva selles Araabia vabariigis sõjalise operatsiooni ning tulemuste põhjal võib seda kampaaniat liialduseta nimetada epohhiloovaks.

Haiti kui Venezuela revolutsiooni kõverpeegel >>

Väga piiratud sõjaliste jõudude, täppismeetmete ja otseöeldes väga tagasihoidlike ressurssidega (sealhulgas rahalistega) on Venemaa saavutanud hämmastavaid tulemusi. Moskva mitte ainult ei muutnud sõja kulgu, ta päästis Süüria riigi kokkuvarisemisest.

Venemaa Föderatsiooni välisminister Sergei Lavrov
© Sputnik / Виталий Белоусов

Venemaa käivitas oma sõjalis-poliitiliste ja diplomaatiliste jõupingutustega riigi poliitilise reguleerimise protsessi ja kogu piirkonna geopoliitilise ümberkujundamise.

Moskva näitas kogu maailmale, mida ta suudab ja mida saavad loota riigid, kes on sattunud Lääne sõjalise ja poliitilise surve alla, kui nad pöörduvad abi saamiseks Venemaa poole.

Kusjuures osutatud teenete eest ei küsita palju - vastastikku kasulikku koostööd (Moskva ei tegele enam heategevusega), lepinguid, kontsessioone. Ja ei mingeid ideoloogilist ega poliitilist sekkumist riigi siseasjadesse.

Tõsi, tuleb märkida, et kuigi Venemaa relvajõudude ja diplomaatia saavutusi ei saa antud juhul alahinnata, ei ole Moskva edus Süürias midagi üleloomulikku. Fakt on see, et Vene armeel ja diplomaatial on alati olnud üsna kõrge maine.

"Venelased oskavad sõdida" ja "Venemaa oskab töötada idamaadega" on väga levinud arusaamad.

Venezuela juhtum on hoopis teisest puust. Seal on peamised majandusprobleemid, mis on kogunenud paljude aastatega sealses sisepoliitikas levinud äärmusliku populistliku sotsialismi retseptide ja Lääne majandussurve tõttu.

Maria Zahharova briifing
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Siiski tundub, et Moskva on püstitanud enneolematu, uskumatu eesmärgi - päästa Venezuela majandus, taastada riigi normaalne toimimine ja aidata kaasa poliitilise kokkuleppe saavutamisele, mis on vastuolus USA eesmärkidega riigi võimude kukutamiseks. Ja kõik see tuleb saavutada teravate majandussanktsioonide pihtide vahel, millesse Bolivari Vabariik on surutud.

Venemaa pole maailma ja ka omaenda silmis kunagi olnud eriline majanduspoliitika guru. Seda rolli on juba aastakümneid ja isegi aastasadu etendanud Lääs ja tema majandusinstitutsioonid nagu IMF. Asjaolu, et me räägime Ladina-Ameerikast, piirkonnast, kus Moskva võimalused ja mõju pole kunagi olnud kaalukad, annab olukorrale fantastilise varjundi.

Siiski näitab kõik kangekaelselt, et Venemaa on otsustanud tegutseda just selles suunas. Kas see ka õnnestub, on alles lahtine. Ilmselgelt on Venezuela olukorras nii palju riske ja raskusi, et eduväljavaated tunduvad väikesed. Kuid kolm aastat tagasi räägiti sama ka Süüria sõjalise operatsiooni kohta.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

122
Tagid:
Süüria, majandus, USA, Venemaa, Venezuela
Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
Samal teemal
Mässulised kindralid ja relvastatud jõugud: kes otsustab Venezuela saatuse
Eesti tunnustab Juan Guaidód Venezuela Bolívari Vabariigi ajutise presidendina
Vene aktsent – millise relvastusega kaitseb Venezuela end USA eest
Venezuela maaväe kolonel loobus Maduro toetamisest
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega