Viis aastat tühje lootusi: milleni viis Euromaidan, illustreeriv foto

Viis aastat tühje lootusi: milleni viis "Euromaidan"

129
(Uuendatud 20:22 21.02.2019)
"Euromaidani" autorite ja läbiviijate "edusammud" on varjamatud: need kajastuvad nende isiklikes pangakontodes ja muudes materiaalsetes hüvedes, mis on saadud "ennastsalgava tööga" selles allakäivas riigis.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Veebruari lõpp on Ukrainale märgilise tähendusega. Küsimusele, millise, kas pluss- või miinusmärgiga, on enamik ukrainlasi juba vastanud. Piisab kui vaadata presidendikandidaatide arvu ja reitinguid.

Viis aastat tagasi tekkinud Euroopa integratsiooni toetajate ja vastaste pikaleveninud vastasseis ei lahenenud riigi arengule soodsalt. Seda on aeg juba tõestanud. Võib-olla hakkavad tulevased põlved seda perioodi hilisajaloos nimetama "Mustaks veebruariks" ja mitte ainult rehvide põletamisest levinud suitsu ja nn "taevaste sadakonna" tõttu.

Euromaidani aastapäev: viis aastat pettumust ja allakäiku >>

Sellest, kes on süüdi aktivistide surmas Kiievis, on juba liigagi palju räägitud, sealhulgas ka koletuslikus provokatsioonis osalenute endi poolt - nende eesmärgiks oli riigi tolleaegset juhtkonda lõplikult diskrediteerida ja moraalselt ebaseaduslikku võimuhaaramist õigustada.

Peale kahekümnendat kuupäeva 2014. aasta veebruaris hakkasid hargnema peamised poliitilised sündmused: Viktor Janukovitši poolt lääneriikide vahendatud opositsiooniga, kokkuleppe allkirjastamine, põgenemine riigist, parlamendi poolt riigipea kohustuste täitmisest loobumise fikseerimine ja ajutise presidendi Oleksandr Turtšõnovi ilmumine, keda tuntakse ka "Verise pastori" ja Donbass'i terroritõrjeoperatsiooni autorina. Ja siis ilmus ka valitsus, mida EL ja USA peaaegu kohe tunnustasid.

Nüüd süüdistab hr Janukovitš Euromaidani ajal ja pärast seda toimunud sündmustes Euroopa esindajaid, kes opositsiooniga sõlmitud kokkuleppe saavutamisel osalesid ja deklareerib, et nende antud garantiidega tõmbasid nad ta "lohku".

Aga tavalised inimesed, kes nägid oma silmaga, mis Kiievis mitu kuud toimus ja kuidas see kõik lõppes, mõtlevad teisiti, isegi need, kes tol ajal unistasid Euroopast ja heaolust pakatavast tulevikust Euroopa kogukonnas. Nende arvates oli Viktor Janukovitš suisa kohustatud põhiseadusliku korra linnas ja kogu riigis taastama ning kasutama selleks kõiki oma presidendivolitusi.

Ukraina presidendivalimised: miks humoristist kandidaadi reiting nii kõrge on >>

Kuid ta ei teinud seda, mis paneb osa vastutusest Ukraina suure draama eest talle, nagu ka teistele nendes sündmustes osalejatele. Eriti nendele, kes valisid riigipöörde ja võimu haaramiseks kaaskodanike verevalamise.

Selle riigi pööramist Venemaa suunalt Lääne poole tuleb veel kaua mõtestada, kuid praegune valitsus on huvitatud sellest, et Ukraina ühiskonnas seda ei toimuks.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Selle asemel, et otsida tõsimeeli vastuseid igavestele küsimustele "kes on süüdi?" ja "mida teha?", pakub valitsus tavalist "valget müra" ja kinnitab väsimatult erinevates seadustes, alustades põhiseadusest, riigi püüdlust NATO ja EL poole ning kuulutab kangelaslikku võitlust "Venemaa agressiooniga" ja enda olematut edu selles, olgu siis majanduses, sotsiaalvaldkonnas, korruptsiooni ületamisel või läänemaailma integreerumisel.

Kõik on puhas vale ja ukrainlasi rahuldab see üha vähem. Parimaks tõendiks selle kohta on praeguse valimiskampaania liider, kellel pole poliitikaga midagi pistmist. Ukraina kodanikud nõuavad avalikult uusi nägusid, praegustest on nad juba surmani tüdinud.

Neil pole peale riigi territooriumi osalise kadumise, antisotsiaalsete reformide, elatustaseme languse ja samaaegse võlaorjasesse langemise midagi ette näidata. Kui, siis ehk tomos, aga seegi ainult suurendab sisetülisid ja seda ei tunnusta enamik kohalikke õigeusukirikuid.

"Euromaidani" autoritel ja läbiviijatel on siiski ka edusamme: nende isiklikud pangakontod ja muud materiaalsed hüved, mis on saadud "ennastsalgava tööga" allakäivas riigis. Selles nad oma võimalust käest ei lasknud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

129
Tagid:
Viktor Janukovitš, poliitika, Ukraina, EL, Maidan
Samal teemal
Ukrainlased peavad Maidani väärikuse revolutsiooniks
Tuld kõigi pihta: Gruusia snaiprid tunnistasid üles, kes Maidanil inimeste pihta tulistas
Radikaalid peksid Maidani aastapäeval puruks aknad ja süütasid autorehve
Janukovõtš ei andnud käsku kasutada Maidanil jõudu
Gruusia snaiprid Maidanil – kogu tõde skandaalsest filmist
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega