Välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova

Zahharova: NATO vastusest Putini sõnumile

124
(Uuendatud 11:56 21.02.2019)
Välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova kommenteeris Facebookis NATO reaktsiooni Venemaa presidendi Vladimir Putini ettekandele Föderaalkogus.

TALLINN, 21. veebruar — Sputnik. Varem nimetas Põhja-Atlandi allianss Venemaa riigipea avaldusi, mille kohaselt suunatakse Ameerika rakettide Euroopasse paigutamise korral Venemaa raketid NATO riikide pihta, lubamatuks, vahendab RIA Novosti.

Vladimir Putini esinemine Föderaalkogu ees
© Sputnik / Алексей Филиппов

"Miks kohe nii närveerida? Täpselt aasta tagasi teatasid Lääne partnerid üksteise võidu, et "Venemaa multifilme" uute relvatüüpidega pole vaja karta, sest tegu olevat "Kremli blufiga".

Ja nüüd, äkki, "mõistsid nad", et on sattunud "objektiivi ette" ja hakkasid isegi "aimama", mille külge see kinnitatud on? " ironiseeris Zahharova.

Diplomaat meenutas, et president rääkis vaid vastumeetmetest partnerite agressiivsele tegevusele.

Ta rõhutas, et Moskva ei kavatse leppida ei Põhja-Atlandi Liidu laienemisega, Washingtoni väljumisega INF lepingust, Ameerika sõjalise kontingendi suurenemisega Euroopas ega Lääne jätkuvate sekkumistega suveräänsete riikide siseasjadesse.

"Lubamatud ohud"

Vene president Vladimir Putin süüdistas Föderaalkogu ees Ameerika Ühendriike ja NATO-t INF lepingu rikkumises ning hoiatas, et kui Euroopasse tuuakse Ameerika tuumarelvi, annab Venemaa piisava ja asümmeetrilise vastuse. 

NATO pressiesindaja Piers Cazalet hindas Putini hoiatust kui ähvardust NATO liitlaste aadressil, mistõttu nimetas ta Venemaa presidendi sõnu "vastuvõetamatuiks".

Ta lisas ka, et liit ei soovi uut võidurelvastumist.

Cazalet ütles ka, et Põhja-Atlandi Liit täidab vaid kaitsefunktsioone (näiteks Liibüas, Süürias, Afganistanis, Iraagis – Toim.) ning seetõttu ei riku Rumeenias ja Poolas asuvad lähimaarakettide stardiseadmed INF lepingut.

Mõni aeg tagasi ütles Ameerika president Donald Trump, et Washington alustab 2. veebruaril INF-lepingust taganemise protsessi.

Välisminister Mike Pompeo lisas omakorda, et "kui Moskva ei naase kuue kuu jooksul lepingu täieliku ja kontrollitava täitmise juurde," siis see lõpetatakse.

Uus triaad: millega relvastatakse Venemaa tuumajõud lähiaastatel >>

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, kujutab USA tiibrakettide "Tomahawk" väljalaskmiseks sobivate AEGIS Ashore stardiseadmete, häirevalmidusse seadmine Rumeenias ja teise ehitamine Poolasse endast INF lepingu jämedat rikkumist. See puudutab ka seadmete jaoks eraldi väljatöötatud püüdurrakette. 

Vastulöök nende neutraliseerimiseks antakse mitte ainult komplekse majutavate Ida-Euroopa riikide, vaid ka neile käsuliini pidi korraldusi andvate juhtimis- ja kontrollkeskuste pihta kõikides maades, kus nad asuvad, sealhulgas USA-s, kus asuvate objektide hävitamiseks ei kulu aega rohkem, kui Ida-Euroopas asuvate rakettidel Moskva lähistele jõudmiseks (10-12 minutit).

Selleks vajalikuud ülihelikiiruseline planeeriv lõhkepea "Avangard" ja uus tuumarakett "Sarmat" on mõlemad seeriatootmisse võetud. Avangardide esimene polk seatakse peagi häirevalmidusse.

Laserrelv "Peresvet" ja Mig-31-le paigutatud ülihelirakett "Kinžal" tõestasid testimiste ja õppuste käigus oma võimekust ja tõhusust ning seatakse samuti Venemaa piiridel laialdaselt häirevalmidusse, võimaldades hävitada kõik kosmoses ja riigi piiridest kuni 3000 km asuvad sihtmärgid.

Kuidas Vene "Avangard" jõudude globaalse tasakaalu taastas >>

Mis puudutab "mandrite hävitajat" allveeseadet "Poseidon" – siis lisaks relvasüsteemi enda edukatele katsetustele polügoonil lastakse algaval kevadel vette ka esimene "Poseidoni" relvasüsteeme kandev allveelaev.

Kasutusele võetakse ka laevadele paigutatav ülihelirakett "Tsirkon", mille kiirus on 9 Machi ja tegevusraadius 1000km ning mis suudab hävitada nii maismaal kui merel asuvaid sihtmärke.

Laserkompleks Peresvet
Министерство обороны РФ

Raketid paigutatakse nii uutele kui ka olemasolevatele laevadele – nad sobivad "Kalibri" stardiseadmetesse – sobides seega ka väikestele raketilaevadele.

Piiramatu tegevusraadiusega tuumajõuallikaga tiibraketi "Burevestnik" katsetused kulgesid samuti edukalt, nii et sellegi osas on peagi oodata huvitavaid uudiseid.

USA-l soovitati enne järgmiste agressiivsete sammude astumist arvutada Venemaa uute relvade tegevusraadiust ning hästi järele mõelda, kas plaanitav on ikka väärt mõte. Erinevalt kahest eelmisest maailmasõjast neil enam karistamatult ookeani taha varjuda ei õnnestu.

124
Tagid:
Kinžal, Avangard, Sarmat, NATO, föderaalkogu, INF, relvad
Teema:
Relvastus (196)
Samal teemal
Lihtsalt uskumatu - Vladimir Putin tutvustas Venemaa uusi superrelvi
"Poseidon" paneb hirmust värisema – raputab NATO-gi laiali
Venemaa Kaitseministeerium avaldas video ülihelikiirusega raketi "Kinžall" katsetamisest
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega