Haiti kui Venezuela revolutsiooni kõverpeegel, illustreeriv foto

Haiti kui Venezuela revolutsiooni kõverpeegel

134
(Uuendatud 12:24 20.02.2019)
Ameerika Ühendriikidel ei ole seni Haiti võimude jõuvõtetele meeleavaldajate suhtes vastuväiteid olnud. Kuid arvata on, et nüüd on nad sunnitud tegutsema... veelgi karmimalt. Järjekordse demonstratsiooni käigus ei põletatud mitte ainult tähe-triibulist lippu, vaid kutsuti ka Venemaad appi.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Riigis on kaos ja vaesus. Puudus on isegi kõige vajalikumast. Revolutsiooniliselt meelestatud ja agressiivsed massid tulevad tänavatele ja nõuavad võimu kukutamist. President, milline ta ka poleks, on ikkagi seaduslikult valitud ja keeldub tagasi astumast.

Venezuela maaväe kolonel loobus Maduro toetamisest >>

Vabariik on halvatud. Ja see pole Venezuela, kuigi asub sealsamas lähedal. See on Haiti, nagu kõverpeeglis Venezuela. "Ja pole veel selge kumma kisa kõvem on," võiks kohalik mässuline opositsioon pahane olla. Protestid Caracases on üks asi, aga siin on olnud kogu aeg ilmne USA domineerimine, mida tahetakse võimalikult ruttu unustada.

Maria Zahharova briifing
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Ja sellepärast astuvadki nad välja mitte ainult riigipea Jovenel Moïse vastu, vaid ka Moïse ja Ameerika Ühendriikide vastu. Moïse aga vastab neile pisargaasi ja politseivägivallaga, nii enda kui ka jänkipoisi eest. Sest tema ei ole Maduro, tema võib.

Lõppude lõpuks on Ameerika käsilane see, kes vaikib, kui Valge Maja peremees nimetab tema riiki muuhulgas "räpaseks urkaks" ja see, kes loodab vastuteenena vaikimist, kui on vaja endal kedagi maha suruda.

Washington ei reageerinud Haiti režiimi repressioonidele, isegi kui ohvrite arv hakkas jõudma esimese kümneni. Välja arvatud, et tõi sealt igaks juhuks välja teisejärgulised diplomaadid, lapsed ja kutsus ameeriklasi üles hoiduma sellesse riiki reisimast, andes sellega sisuliselt Moïse'le vabad käed veresauna korraldamiseks.

Lavrov: Venezuela suhtes kasutatakse poliittehnoloogia meetodeid >>

Kuid nüüd sunnib USA teda otsustavamalt tegutsema. Järjekordse meeleavalduse ajal pealinnas Port-au-Prince'is ei põletanud protestijad mitte ainult tähe-triibulist lippu, vaid kutsusid appi Putinit. Skandeeriti, et ainult Venemaa suudab nad kriisist välja viia. Võiks tunduda, et see on ainult loosung, kuid Ameerikas mõistetakse suurepäraselt, et tingimused väliseks sekkumiseks on siin nüüd kõige sobivamad.

Nagu Venezuelaski, ainult et vastupidi. Olukord on selline, nagu Guaido olekski juba president. Kauaaegse Ameerika Ühendriikide jagamatu valitsemise tulemus on käes - maailma kõige vaesem riik. Kusjuures ilma igasuguse valikuvõimaluseta, sest tal pole naftat. Aga inimesed on. Ja nad tahavad elada. Aga ei tule välja. Nälg, loodusõnnetused, riigipöörded. Siin on see umbes nagu "Tere päevast!".

Ja nüüd hakkas veel Washington Jovenel Moïse'le külge nagu takjas. Olgugi, et kohaliku opositsiooni juht - keegi Bronson – pole isegi mitte parlamendi esimees, suveräänse riigi ajutise riigipea peamistele kriteeriumidele vastab ta igati. Ka teda ei tunne eriti keegi. Ja kui ilusti ta räägib: "Me palume Venemaal pöörata tähelepanu kannatustele, mida me siin kogeme!"

Kõik, kogu lugu! Midagi rohkemat polegi vaja. Jääb vaid end presidendiks kuulutada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

134
Tagid:
meeleavaldus, poliitika, Venemaa, USA, Venezuela, Haiti
Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
Samal teemal
Serbia president palub Putinit Kosovole appi
Eesti tunnustab Juan Guaidód Venezuela Bolívari Vabariigi ajutise presidendina
Eksperdid Venemaa ja USA erimeelsustest Venezuela olukorras
Eesti toetab Haiti orkaani tagajärgede llikvideerimist 50 000 euroga
Vene aktsent – millise relvastusega kaitseb Venezuela end USA eest
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega