Lapsed Süürias

"Kalifaadi lõvikutsikad" islamiterroristide kohutav pärandus

134
(Uuendatud 10:53 19.02.2019)
Süürias, kus kestab pealetung Islamiriigi* viimastele tugipunktidele. Alistuvad terroristide poolehoidjad võimudele. Nende seas on värvatud välismaalasi, kes on koos perekondadega saabunud ISIS-e* laagritesse.

TALLINN, 19. veebruar — Sputnik. Veebruari alguses ilmus koalitsioonivägede baasi kaks Kanada naiskodanikku koos lastega — Araabia vabariigis ähvardab neid surm ning kodumaal vangla. Dilemmas otsisid selgust RIA Novosti korrespondendid.

Terroristide lastelaagrid

"Lastele meeldib, kui täiskasvanud nimetavad neid "kalifaadi lõvikutsikateks". Nad on uhked selle üle, et põnnipõlvest peale osutuvad nad Islamiriigi* tõelisteks sõduriteks. Pahameelt tekitab paljudele vaid see, et otsekohe ei saa sõtta minna. Teistest eristumiseks valivad nii mõnedki šahhiidide raja. Teised jätkavad lahingut läänega pärast sedagi, kui sõjaleegid Süüriat ja Iraagist Euroopasse kanduvad," ütleb ISIS-e* endine sõjapealik Abu Abbud el-Raqqavi.

Lastelaagreid lõid terroristid vastavalt Süürias ja Iraagis uute alade vallutamisele. Põhiliselt sattusid sinna orvud, mõned lapsed, sealhulgas lääneriikidest ja postsovetlikust ruumist pärit lapsed andsid vanemad ise oma käest ära.

Videoklippide ja fotode põhjal netivõrgustikus tegid inimõiguste organisatsioonid järelduse, et ISIS-e laagrite kasvandikeks on viis kuni kaheksa tuhat last.

Mõned on nooremad kui kaheksa-aastased. Umbes kolmandik on kuni neljateistaastased alaealised. Kõige vähem on pühasõdalasi, kes on just äsja täisealikeks saanud. Sellised saadeti eesliinile, ülejäänuid valmistati ette peamiselt terroriaktideks.

Enamik lapsi teab vaid seda, kuidas vintpüssi laadida ja käepärastest vahenditest lõhkekehi valmistada. Täiskasvanud manipuleerivad neid kavalasti, pühendades erilist tähelepanu poistele. Tüdrukuid on laagrites ka, kuid neid käsitletakse pigem potentsiaalsete pühasõdalastena.

"Kasvatuslaagrites elasid lapsed täielikus isolatsioonis välismaailmast ja vanematest. Nende õpetajateks olid sõjapealikud, kes sisendasid neisse, et uskmatuid tuleb tappa, vägistada ja õhku lasta. Paljudele õpetati mõrtsukatest terroristide kombeid. Kõigile seletati, et kogu elu tuleb pühendada võitlusele läänemaailmaga," teatas ajakirjanikele el-Raqqavi.

Pärast ISIS-e* purustamist tuleb niisugused lapsed rahuliku elu juurde tagasi tuua. Aga kuidas seda teha, seda ei mõista päriselt keegi.
Naised olid sõna otseses mõttes hüpnotiseeritud.

Süüria armee hävitas As-Suwayda provintsis sadu ISISe* võitlejaid, illustreeriv foto
© Sputnik / Михаил Алаеддин

Islamiriigi* ideedest äralollitatud naised mitte üksnes ei andnud vabatahtlikult oma lapsi "Lõvipoegade kalifaadi" laagritesse, vaid väljendasid ka ise valmidust pühasõdalasteks saada.

"Süüriast ja Iraagist naasnud naisi koheldakse sageli ohvritena, kes pimesi oma mehi järgisid. Alati ei ole see aga tõsi. Ajuti on naised täiesti teadlikult ISIS-ega* liitunud ja vandunud ustavust terroristidele. Ja enamikul juhtudest on nad selgesti aru saanud, et lapsed ei kuulu enam neile. Kusjuures see ei puuduta üksnes araabia naisi, vaid ka neid, kes on tulnud Euroopast, Ameerikast või SRÜ riikidest," ütleb RIA Novostile kaasaegse Afganistani uurimiskeskuse juhtivekspert, terroriorganisatsioonide asjatundja ning paljude ISIS-es* tegutsenutega suhelnud Andrei Serenko.

Tema sõnul korjasid sõdalased kokku kõik üle seitsmeaastased lapsed.

"Seitsmeaastast last on lihtne manipuleerida, lapsed on kergesti mõjutatavad. Üht rühma õpetatakse tapjateks, teine muudetakse pühasõdalasteks. On olemas vastavad õpikud," täpsustab asjatundja.

"Lapsed küsimusi peaaegu ei esita. Tapmist ja õhkulaskmisi tõlgendavad nad arvutimängu jätkuna ega tunne süümepiinu, mis on omased täiskasvanutele. Kui keegi väikemees hakkas vanemate järele igatsust tundma, seletati talle, et üsna varsti kohtub ta nendega paradiisis, kuid kõigepealt tuleb tappa rohkem uskmatuid," lausub RIA Novostile Tadžikistani Vabariigi presidendi juures tegutseva islamiuuringute keskuse asedirektor Rustam Azizi.

Pärast ISIS-e* purustamist tundus võimudele lihtsam kodumaale tagasi saata naisid ja väikesi tüdrukuid kui mehi ja poisse, jätkab asjatundja.

Need, kes olid ISIS-e laagrites, võtavad ühendust üsna vastumeelselt. Paljud hakkavad alles nüüd aru saama kogu kordasaadetu õudusest. Nad tunnistavad, et olid sõna otseses mõttes hüpnoosi või psühhotroopsete ainete mõju all, kui oma lapsed sõdalastele ära andsid," nendib Azizi.

Tadžikistanis suutsid õiguskaitseorganid Süüriast tagasi tuua väikese tüdruku Marjami.

"Tema isa, kes perekonna minema viis, on tapetud. Ema viibib Iraagi vanglas. Laps elab senimaani vanaisaga. Aga isegi niisugusel nöpsikul on raske naasta normaalsesse ellu pärast õudusi, millega ta seal kokku puutus," rõhutab asjatundja.

Suletud ring

Probleemi teiseks pooleks on ühiskonna usaldamatus. Nendes, kes on olnud ISIS-e* laagrites, nähakse alati potentsiaalseid kurjategijaid, mis võib vallandada uue agressioonilaine. Nagu on näiteks Süüria teismelise Husnda Baro lugu.

Enne sõda Islamiriigiga* elas ta perega Aleppos. Ent ükskord tehti talle kohalikus mošees ettepanek teenida Allahit mitte ainult palvetega, vaid ka tegudega. Nooruk jäi nõusse ja ta saadeti Iraaki "Kalifaadi lõvikutsikate" laagrisse.

Meile sisendati päeval ja ööl, et šiidid, kristlased ja juudid on uskmatud. Kutsuti üles neid tapma. Et me ei kõhkleks, öeldi, et vastasel korral tapavad uskmatud meie sugulasi. Ümberringi oli palju poisse, kes iga sõna uskusid," meenutab teismeline.

Husanda Baro jõudis juba päriselt täisikka, mistõttu sai peagi aru, et terroristide sihiks ei ole sugugi õiglase islami kalifaadi loomine, vaid tapmine tapmise pärast. Et sellest lastelaagrist välja pääseda, oli ta nõus šiidi templi õhku laskma. Husanda astus turvameeste juurde, näitas neile oma vööd. Terroriakti ei toimunud, kuid noormees saadeti sellegipoolest vanglasse. Keegi ei süvenenud tema teo motiividesse, ühiskonna teadvuses oli ta alaealine kurjategija.

"Islam mõistab hukka igasugusel kujul terrorismi olenemata sellest, kes terroriakti sooritab – olgu lapsed või täiskasvanud. Moslemi pedagoogika välistab lapse kasvatamise vägivalla ja selle õigustamise vaimus. Aga kogu terrorismi ideoloogia põhineb islami valel tõlgendamisel," ütleb RIA Novostile riikliku strateegia instituudi töötaja Rais Suleimanov.

Veel üheks lapsterrorismi-ohu tagajärjeks võib osutuda kontrolli tugevnemine kõigi laste üle. Suleimanovi hinnangul see ainult süvendab sallimatust ühiskonnas. Küsimus on igast kandist keeruline, rõhutavad RIA Novosti vestlusringis osalejad, ja õige lahendus tuleb alles välja töötada.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

134
Tagid:
terrorist, Islamiriik, kalifaat, Süüria, ISIS
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega