Lavrov andis Ameerika ajakirjanikele Assadi küsimuses järsu vastuse

Lavrov andis Ameerika ajakirjanikele Assadi küsimuses järsu vastuse

199
(Uuendatud 07:32 17.02.2019)
Venemaa välisminister Sergei Lavrov pani Müncheni poliitika- ja julgeolekukonverentsil järsult paika Ameerika ajalehe Washington Post ajakirjanikud, kes esitasid küsimuse Süüria presidendi Bašar Assadi kohta.

TALLINN, 17. veebruar - Sputnik. Välisminister küsiti, mida teeks Venemaa, vältimaks "Assadi uusi kuritegusid oma rahva vastu". Lavrov tänas selle küsimuse eest, kuid andis reporteritele võimaluse panna kirja oma versioon sündmustest, vahendab RIA Novosti.  Veebis avaldati ka toimunu videosalvestus.

"Mida ma iganes ka ütleksin, kirjutate teie seda, mida te ise tahate. Nii et kirjutagegi, mida te vajalikuks peate" ütles välisminister.

Lääne meedia võltsingud Süüria sõja kohta

Lääne meedia on korduvalt Süüria-teemaliste võltsingutega vahele jäänud. Näiteks tunnistas Süüriat käsitlenud BBC produtsent Riam Dalati mõni aeg tagasi, et pärast väidetavat keemiarünnakut Süüria Doumas olid haiglas filmitud videokaadrite näol tegu lavastatusega.

Jutt oli väidetavalt 2018. aastal Süüria Ida-Ghouta provintsis asuvas Douma linnas toimunud keemiarünnakus, milles Lääs Damaskust süüdistas, ähvardades riiki järjekordse raketirünnakuga.

USA välisministeerium katkestas "Valgete Kiivrite" rahastamise >>

Keemiarünnaku tõendusmaterjalina kasutati "Valgete kiivrite" organisatsiooni esitatud videomaterjali, kus osalesid Douma elanikud, sealhulgas lapsed, keda arstid väidetavalt mürgiste ainete mõju eest päästa üritasid.

Samal ajal rääkis Douma haiglas filmitud 11-aastane poiss, Hassan Diab ja tema isa intervjuus RIA Novostile, et lastele jagati lavastuses osalemiseks küpsised.

RIA Novosti intervjueeritud Douma elanikest ei suutnud keegi keemiarünnaku toimumist kinnitada, väites, et nad ei olnud kuulnud ega teadnud kedagi, kes oleks mürgiste ainete tõttu kannatada saanud.

Sergei Lavrov, kes kommenteeris laupäeval Dalati avaldust, selgitas, et Süüria haiglastseeni lavastatus oli ilmne juba ilmumise hetkest saati.

Vene kaitseministeerium teatas, et pärast BBC produtsendi sõnu püüavad Ameerika ja Euroopa poliitikud oma Süüria vastu sooritatud raketirünnakud "unustada".

Venemaa Föderatsiooni presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov märkis, et Dalati avaldus langeb kokku Venemaa ekspertide järeldustega.

Bana al-Abedi lugu ja Spiegeli reporteri aus ülestunnistus

Teine võltsingute näide on lugu tüdrukust Bana al-Abedist, keda Lääne ajakirjanikud samuti sageli tsiteerisid ja sissepiiratud linna sümboliks muuta püüdsid.

Ta rääkis Twitteris elust Aleppos perfektses inglise keeles. Ühes teateist kiitis kirjas kiitis al-Abed isegi heaks USA raketilöögi Süüria territooriumi pihta.

Twitteris avaldati tema nime alt kuni sada postitust päevas piirkonnast, kus ei olnud elektrit ega internetti. Hiljem avastasid Türgi ajakirjanikud, et tüdruk ei räägi üldse inglise keelt.

Detsembris teatati ka, et Spiegeli reporter Claas Relotius, oli mitu aastat infot võltsinud, lugusid välja mõelnud või tegelikke fakte moonutanud, sealhulgas mõistagi ka Süürias.

Ajakiri Spiegel tõi skandaali puhkedes omapoolsed vabandused. Spiegeli sõnul kontrollitakse nüüd kõiki Relotiuse artikleid pettuse osas spetsiaalse komisjoni poolt, mis alustas oma tööd jaanuaris.

Uurimise tulemused avaldatakse pärast komisjoni töö lõpule jõudmist.

199
Tagid:
meedia, agressioon, libauudis, Valged kiivrid, Süüria, Bashar al-Assad
Samal teemal
Tunnistajad: keemiarünnak Süürias oli lavastatud
Kindel tõestusmaterjal – Douma elanikud kirjeldasid keemiarünnaku lavastamist
Vähemasti Oscar jääb kätte - Valged Kiivrid on USA rahast ilma jäänud
Keemiarünnaku Süürias lavastas Suurbritannia
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega