Humoristist presidendikandidaadi Vladimir Zelenski

Ukraina presidendivalimised: miks humoristist kandidaadi reiting nii kõrge on

209
(Uuendatud 09:39 16.02.2019)
Ukrainas räägiti presidendikandidaat Vladimir Zelenski kõrge reitingu põhjustest. Küsitluste põhjal juhib Ukraina presidendivalimiste reitingut viimastel kuudel Batkivštšina (Isamaa – toim.) partei juht Julia Tõmošenko, kuid jaanuaris oli humorist Vladimir Zelenski temast ees.

TALLINN, 16. veebruar - Sputnik. Süsteemse analüüsi ja prognoosikeskuse president Rostislav Ištšenko rääkis raadios Sputnik Zelenski võiduvõimalustest ja endine Ukraina Ülemraada saadik Jelena Bondarenko, miks humoristist presidendikandidaadi Vladimir Zelenski reiting nii kõrge on.

Miljonimäng: Ukraina keskvalimiskomisjon manipuleerib valijate arvuga >>

"Esiteks. Koomikud kui näitlejad kiirgavad juba iseenesest positiivsust. 5 aastat sügavaimas depressioonis elanud riik tajub Zelenskit põhimõtteliselt mehena, kes annab neile mõningast turvatunnet, mõningaid positiivseid emotsioone," ütles Bondarenko RIA Rossija Segodnja ümarlaual. Seejuures märkis ta, et Zelenski positiivsus on "ainult fassaad", mis erineb tegelikkusest.

"Teine moment. See on midagi uut (poliitikas). Ta on mees, kes on tulnud meelelahutusärist. Ma olen nõus, et nüüd sarnaneb poliitika pigem meelelahutusega või meelelahutus poliitikaga. Need on nüüd kaks tugevasti läbipõimunud segmenti," ütles Bondarenko.

Tema sõnul on Zelenski "mees, kes on laval tegelikult väga efektiivne." Samal ajal väljendas endine parlamendisaadik kahtlust, et Zelenskil õnnestuks eelseisvad valimised võita.

"Vaevalt et tema meeskonna maksimumprogramm on nende valimiste võitmine. Ilmselt on neil sihikul pigem parlamendivalimised ja sinna "Rahvateenrite" (Zelensky partei – toim.) lipu all teatud grupi inimeste viimine. Igal juhul saab Zelenski Ukrainale kandidaadina, kes on tulnud eikusagilt, olema raske valik, raske kogemus," märkis ta.

Süsteemse analüüsi ja prognoosikeskuse president Rostislav Ištšenko avaldas raadios Sputnik arvamust, et Zelenskil on valimiste võitmiseks vähe võimalusi.

Lõpuks ometi: Porošenko pakkus ukrainlastele enda asemel Putinit >>

"Minu arvates on tal vähe šansse, kuid ma ei ütleks, et tal neid üldse pole. Isegi kui Zelenski presidendiks läbi suruda, on ebaselge, mida edasi teha, sest riigi juhtimiseks on vaja meeskonda, mitte ainult presidenti. Zelenskil ega Kolomoiskil (Zelenski seljataga seisev oligarh – toim.) sellist meeskonda ei ole," ütles Ištšenko.

"Lisaks ei meeldi Kolomoiski pehmelt öeldes teistele oligarhidele ja ta pelgab neid. Nad on nüüd jagunenud kaheks suureks rühmaks (üks panustab Porošenkole, teine Tõmošenkole – nemad ongi valimiste kaks lemmikut), Kolomoiski aga jääb oma Zelenskiga üksi. Järelikult, kui tekib oht, et temast võib president saada, ühinevad mõlemad rühmad sellise ohu vastu," ütles Ištšenko.

"Seega on Zelenski võidu võimalused ausalt öeldes nigelad. Ilmselt "joonistatakse" tema praegused reitingud Kolomoiski raha eest, sest selline järsk tõus on lihtsalt võimatu. Zelenski ei ole öelnud ega teinud midagi sellist, mis võinuks sellise kõrge lennu tagada," ütles Rostislav Ištšenko.

Tema sõnul on peamised kandidaadid valimistel Tõmošenko ja Porošenko, kuid öelda, kumb neist võidab, on praegu võimatu.

"Keegi ei saa valimisi võita – hääled võidakse lugeda kas Tõmošenko või Porošenko kasuks. See on strateegia ja vastupidavuse probleem," ütles Ištšenko.

"Nii Julia Vladimirovna kui ka Petro Oleksijevitš on näidanud, et nad on valmis lõpuni minema. Seetõttu võite münti visata. Tõmošenkol on ressursse rohkem, kuid ei saaks öelda, et neid oleks tal ülearu palju," usub poliitik.

Tõmošenko süüdistab Porošenkot häälte ostmises >>

Ukraina presidendivalimised toimuvad 31. märtsil, parlamendivalimised - sügisel. Küsitluste põhjal juhib presidendivalimiste reitingut viimastel kuudel Batkivštšina (Isamaa – toim.) partei juht Julia Tõmošenko, kuid jaanuaris oli Zelenski temast ees. Praeguse presidendi, Petro Porošenko reiting on uuringute kohaselt umbes 14%.

209
Tagid:
analüütika, poliitika, Julia Tõmošenko, Petro Porošenko, presidendivalimised, Ukraina
Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)
Samal teemal
Porošenko nuudlid valijate kõrvadel
Savtšenko või tuumasõda? Hüpnoosi all Ukraina
Porošenkol saab aeg otsa: oodata on uut "Venemaa agressiooni"
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega