Venemaa alaline esindaja ÜRO-s Vassili Nebenzja

Kes küll Minski vallutas: Venemaa vastab ÜRO-s keerulistele küsimustele

116
(Uuendatud 10:10 15.02.2019)
Kui Vene vägesid Donbassis ei ole, siis ei saa OSCE neid sealt ka leida, mida ta ÜRO-le ka ausalt tunnistab. Need, kellele see ei meeldi, võivad üritada otsida Vene vägesid Minskist. Kusjuures seda juba üritataksegi.

Darja Tšerednik, raadio Sputnik

Minski kokkulepete neljanda aastapäeva arutelu ÜRO Julgeolekunõukogus kujunes täiesti ootuspäraselt tormiliseks vaidluseks. Mõned diplomaadid läksid nii põlema, et puterdasid mõisteid ja linnu segi ajada.

Donbass: Kiiev ja Lääs teevad "suurpuhastuse" >>

Saksamaa alaline esindaja selles organisatsioonis Christoph Heusgen tõi tõestamaks, et Venemaa tungis Ukrainale kallale ning polnud seal mingit kodusõda, esile tema meelest lausa vaieldamatud tõendid. Mis tähendab, et konkreetseid tõendeid ta ei esitanud. Ta nõudis lihtsalt sõnapealt uskumist, et Vene vägede okupatsioon Minskis ja Donetskis on ilmselge. Või vähemalt nii ta väitis.

Aga mis puutub siia Valgevene pealinn? Nimelt seda paluski Venemaa alaline esindaja ÜRO-s Vassili Nebenzja tal täpsustada.

Et tegemist oli freudistliku keelevääratusega, sellest sai ta aru, kuid tuletas siiski meelde, et Venemaa kuulsusrikkas sõjaajaloos oli palju aastaid tagasi tõepoolest oma koht Berliini vallutamise kangelasteol. Aga vaat Minskit ei ole senimaani "vallutatud", vaid on vabastatud, kuivõrd see linn oli just saksa vägede poolt okupeeritud.

Saksamaa ametivennale tõttas appi Ukraina alaline esindaja Volodõmõr Jeltšenko. Ta süüdistas Venemaad soovimatuses sõda Ida-Ukrainas lõpetada ning tõi tõestuseks sealse väidetava Venemaa vägede kohaloleku.

Lõpuks ometi: Porošenko pakkus ukrainlastele enda asemel Putinit >>

Siis aga peegeldus OSCE Ukraina erivaatlusmissiooni juhi Ertuğrul Apakani näol nähtavasti täielik mõistmatus. Ta meenutas, et sisuliselt konflikti algusest peale selles piirkonnas tegutseva missiooni vaatlejate andmetel mitte mingisuguseidki fakte ega tõendeid nende süüdistuste kinnituseks ei ole.

Venemaa ja Ukraina lipud, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Вильф

Arusaamatuste vältimiseks täpsustas Apakan, et missiooni dokumentides puuduvad igasugused isiklikud hinnangud, on vaid kuivad faktid. Ja nende seas ei ole mitte ühtegi, mis annaks tunnistust Venemaa sõjaväelaste kohalolekust Donbassis.

Ühesõnaga, mitte kuidagi ei õnnestu Kiievil tõestada tõestamatut – justnagu peaks paika Venemaa vägede kohalolek Ida-Ukrainas. Ent kui palju jõudu on selleks kulutatud, alates Ukraina presidendi Porošenko mälestusväärsest esinemisest ÜRO-s, kui ta seal omal ajal mingi pihtasaanud rauatükiga vehkis.

Väites, et rauakolakas on silmaga näha, kuulijäljed samuti. Ja uskuge vaid pimesi, et raudrelss on Ukraina oma ja kuulid Vene omad. Aga paljast sõna ei usu enam keegi ning tõenditega on Kiievil endistviisi kitsas käes. Ja kust neid võttagi, kui neid lihtsalt pole.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

116
Tagid:
Vassili Nebenzja, Minsk, poliitika, ÜRO, OSCE, Venemaa, Ukraina
Samal teemal
Juštšenko võrdles Donbassi elanikke Hitleri-aegse Saksamaa rahvaga
NATO ohvitserid antakse Donbassi sõjakuritegude eest kohtu alla
Kiiev sunnib Krimmi ja Donbassi elanikke Ukrainalt andeks paluma
Donetski Rahvavabariigis teatati mürgiste ainete ešeloni saabumisest Donbassi
Viis aastat Donbassi ümberkasvatamiseks
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega