Eraldusjoon Donbassis

Donbass otsustas Porošenkot "Juuda medaliga" autasustada

112
(Uuendatud 16:43 14.02.2019)
Donetski Rahvavabariik kavatseb autasustada Petro Porošenkot "Juuda medaliga", mis valmistatakse Ukraina julgeolekujõudude poolt välja tulistatud mürskude kildudest.

TALLINN, 15. veebruar – Sputnik. Seda teatades vahendab RIA Novosti liikumise "Donetski Vabariik" kesktäitevkomitee juhatajat Aleksei Muratovit. 

"Meie aktivistid käivad eesliinil. Aidates inimesi, nendega suheldes, kuulsid nad ideest tagastada Ukrainast saabuvad mürsud otse Porošenkole," jutustas Muratov. 

Орден Иуды
© Фото : Public Domain
Peeter I poolt Ukraina hetman Mazepa jaoks 1709.valmistatud orden, tema reetlikkuse ja Rootsi kuninga Karl XII poole ülemineku eest.

Agentuuri vestluskaaslase sõnul tegid just kohalikud elanikud ettepaneku valmistada kildudest "Juuda medal" ja saata see Ukraina presidendile.

Hetkel töötatakse "auhinna" kujunduse kallal ja arutatakse viisi, kuidas see adressaadile saata, täpsustas Muratov.

Miks Kiiev Venemaad tema sõjaväe Donbassis viibimises süüdistab

Varem selgus, et Ukraina OSCE missiooni aruanne ei sisalda mingeid andmeid Venemaa sõjaväe kohaloleku kohta Donbassis, nagu missiooni juht isiklikult teatas.

Ukrainas viibiva OSCE järelevalvemissiooni aruanne ei maininud sõnagagi Vene sõjaväe kohalolekut riigis, kinnitas missiooni juht Ertugrul Apakan.

ÜRO Julgeolekunõukogu istungil väitis Ukraina esindaja Vladimir Jeltšenko järjekordselt, et Donbassis on Vene sõjavägi ja relvad.

Tema arvates on see vastuolus Moskva avaldustega soovist olukord Ukraina idaosas lahendada.

Venemaa alaline esindaja ÜROs Vassili Nebenzia, palus omakorda OSCE esindajatel väljendada organisatsiooni seisukohta antud küsimuses."

"Vastuseks kinnitas Ertugrul Apakan, et missiooni aruanded sisaldavad ainult "konkreetseid fakte", mistõttu pole võimalik rääkida Vene vägede Donbassis viibimisest."

"Arusaamatuste vältimiseks pean lisama, et nendes aruannetes ei olnud mingeid viiteid Vene sõjaväele," ütles ta.

Ukraina ametnike süüdistusi Venemaa Föderatsiooni aadressil kommenteeris raadio Sputnikule politoloog, ajalooteaduste kandidaat, etnilise ja rahvusvaheliste uuringute keskuse teadusdirektor Anton Bredihin.

"Kiiev väidab rahvusvahelisel tasandil regulaarselt, et Vene sõjavägi asub Donbassi territooriumil - kuid Ukraina ametnikud lükkavad selle ise mõne aja pärast ümber.

Nad on sunnitud seda tegema, sest kõik mõistavad, et seal ei ole mingeid Vene vägesid, kuid mõne aja pärast kõlavad niisugused avaldused uuesti."

"Seda tehakse muu hulgas selleks, et õigustada või varjata Ukraina relvajõudude tegevust Donbassi eraldusjoonel ning tsiviilelanike tulistamist raskerelvadest."

"Kuigi on selge, et kui Ukraina sõjavägi tõesti avastab, et Donbassis on Vene armee, siis nad mitte ei tulistaks, vaid põgeneksid kiiresti vastupidises suunas, " ütles Anton Bredihin.

LRV ja DRV nõudsid, et Kiiev allkirjastaks piinamist keelava deklaratsiooni

Luganski ja Donetski rahvavabariikide esindajad nõuavad ühtlasi, et Kiiev allkirjastaks piinamise- ja vägivallavastase deklaratsiooni, mida Minskis toimunud kohtumistel juba arutati, teatas kontaktgrupi humanitaarallüksuse Luganski esindaja Olga Kobtseva. 

Donbass
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Varem tegi OSCE eriseire missiooni koordinaator Toni Frisch humanitaarallüksuse koosolekul ettepaneku võtta vastu deklaratsioon, mis mõistaks hukka igasuguse piinamise, väärkohtlemise, seksuaalse vägivalla ja vägivallaga ähvardamise konflikti käigus kinni peetud isikute suhtes.

"Vabariikide esindajad nõuavad piinamise ja vägivalla vastu suunatud deklaratsiooni viivitamatut allkirjastamist," ütles Kobtseva.

Ta märkis, et neljapäeval toimunud humanitaarküsimuste rühma koosolekul osalesid Kiievi poolt vaid eksperdid, kel puudus otsuste langetamise õigus.

Kobtseva lisas, et koosoleku pooled arutasid siiski deklaratsiooni projekti, samuti teadmata kadunud isikute probleemi. Lisaks sellele avalikustasid Luganski esindajad nimekirja arstiabi vajavatest isikutest, keda vastaspool kinni hoiab.

112
Tagid:
riigipööre, konflikt, Petro Porošenko, Donbass, Ukraina
Samal teemal
Ukraina põhiseadusesse kirjutati sisse riigi liikmesus EL-s ja NATO-s
Endine raadasaadik: ilma Venemaata saab Ukraina hukka
Ameeriklased õpetavad ukrainlastele tule kustutamist bensiini abil
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega