Suurbritannias leiti Boširovile ja Petrovile lisa

Suurbritannias leiti Boširovile ja Petrovile lisa

135
(Uuendatud 11:51 09.02.2019)
Hea, et Briti luureteenistused hakkasid teenistusse värbama vene keelt valdavaid agente, kes tunneksid sealseid traditsioone, ajalugu ja kultuuri. Esimene neist vormistati vist alles praegu teenistusse ja ta avas kohe Skripalide uurijate silmad.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Igal riigil peaks oma vaimne side olema. Midagi igavest, mis ühendab. Tänapäeva Suurbritannias on selleks Skripal. Ja kuigi seda ei mäletata enam kõikjal, siis spetsiaalselt koolitatud inimesed, nagu alati, saadavad kõik tagasi lätete juurde. Täpsemalt, eriteenistuste allikate juurde.

Rooda: abiks trilleri "Novitšoki pritsimine" stsenaristile >>

"Muide" see juhtub ikka siis, kui asi on halb, kui toimub midagi ebamäärast ja kohutavat, kui valitseb väsimus ja täielik segadus. Ühesõnaga, kui käimas on Brexit. Millal Brexit toimub, ei tea siin veel keegi ja sellepärast kardavad nad veel rohkem.

Nagu paratamatuse ootuses ikka juhtub, on juba hakatud selle edasilükkamisest rääkima. Nii Brexit'i enda kui Brexit'i hääletamisest parlamendis.

Tegelikult on aeg teemat muuta, otsustati Venemaa süüdistamise osakonnas, sest Skripal ja Brexit on neile nagu vihm ja vihmavari. Kui tundub, et vihma hakkab sadama (aga siin on see tavaline), peab vihmavari alati käeulatuses olema.

Brexit ja Scripal on Briti enesealalhoiu seadus. Kui ühe kohta pole midagi uut kuulda, siis teise kohta kindlasti. Teisisõnu, "käime Tamaraga muudkui paaris". See on juba vana jutt. Boširovit ja Petrovi peeti "paariks" kuni The Telegraphi viimase numbrini. Nüüd on neil ka kolmas, kes pole sugugi üleliigne.

"Vene spioon Sergei Fedotov". Tema nimi on fiktiivne. Tema tundemärgid on teadmata. Aga see on tema. Sest kaks ei ole vene moodi. Vene moodi oleks näiteks "Kolm paplit Pljuštšihhal", "Kolm paksu", "Kolm piigat akna all". "Jumalale meeldib kolmainsus". No ja vene klassikast: "Kas kolmandaks tuled?".

Tegelikult on hea, et Briti luureteenistused hakkasid vene keelt valdavaid agente värbama, kes sealseid traditsioone, ajalugu ja kultuuri tunnevad. Esimene neist vormistati alles nüüd teenistusse ja avas kohe uurimise silmad.

Venemaad ei saa päästa: T-särgid hukutasid riigi >>

Venelased suudavad mõelda ainult kolmekesi. Eriti siis, kui tegemist on mingi mahutiga. Edasi on juba tehnika küsimus. Vaadati veel kord üle Petrovi ja Boširoviga samal päeval Suurbritanniasse saabunud reisijate nimekirjad. Sealt oleks võinud ükskõik kelle võtta, ikka oleks pihta saanud. Otsustati - miks mitte Sergei Fedotov.

Ka tema initsiaalid sobivad - valitsusvalitsus, nagu Föderatsiooninõukogu (v.k. Sovet Federatsii – toim.). Parem oleks muidugi olnud näiteks Gennadi Romanovitš Ussov, aga "GRU" nimetähtedega reisijat parasjagu pardal ei olnud. "VVP" nimetähtedega samuti.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Владимир Астапкович

Muide, tagasilennul ei olnud ka Föderatsiooninõukogu. Kuigi ta pidi lahkuma koos "kolleegidega", kuid müüs pileti tagasi. Tähendab, ta võib endiselt end kusagil Inglismaal varjata, teeb Telegraph kurva järelduse. Seega vette ta justkui hüppas aga välja ei tulnudki. Järelikult jäi põhja.

Nüüd on selge, kes vett segab ja miks neil Brexitiga midagi välja ei tule. Ja miks Skripale peidetakse, on samuti arusaadav. Kui nad ikkagi ellu ei jää, on see selge, kelle pärast. Miks teda "paarikese" fotodel näha pole, pole ka mingi konksuga küsimus - keegi pidi ju kaamerat hoidma.

Kuigi Suurbritannias on nüüd ka kolmas leitud (tegelikult ei ole veel leitud, kuid teatakse kindlalt, et ta on siin), on kõiges ikkagi süüdi Boširov ja Petrov. Venemaal nad muudkui luksuvad. Luksumine mingu Fedot(ovile), ja temalt Jaakobile ja temalt kõigile teistele (v. k. Икота, икота перейди на Федота, с Федота на Якова, а с Якова на всякого). Järgneb.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

135
Tagid:
Ruslan Boširov, Venemaa, poliitika, mürgitus, Sergei Skripal, Suurbritannia
Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega