Ukraina Ülemraada

Üllatus: Kiievis sülitati nii OSCE kui ka USA peale

122
(Uuendatud 11:34 09.02.2019)
On ammu teada, et kui ebaadekvaatsed inimesed pikka aega oma tahtmise saavad, siis kaotavad nad lõpuks "pinna jalge alt". Tundub, et see käib puhtal kujul ka Kiievi juhtumi kohta. Kui ei usu, küsige kasvõi Kurt Volkerilt.

Kirill Grišin, raadio Sputnik

Üks asi on süüdistada Venemaad sekkumises eelseisvatesse Ukraina presidendivalimistesse, nende jaburate süüdistuste alusel seadus vastu võtta on aga juba hoopis midagi muud. Siin oleks tahtnud Ukraina saadikutelt küll loota vähemalt mingitki tõsidust. Kuigi mõnikord võtavad nad tõesti seadusi vastu täiesti mõtlematult. Midagi sarnast juhtus nüüdki.

Endine raadasaadik: ilma Venemaata saab Ukraina hukka >>

Ülemraada võttis vastu seaduse Venemaa vaatlejate mittelubamise kohta Ukraina valimistele. Seda toetas 232 parlamendiliiget, vaja oli 226 häält. Seaduse seletuskirjas öeldakse mustvalgel, et Venemaa vaatlejate kohalolek "võib põhjustada valimisprotsessi faktide moonutamises seisnevaid inforünnakuid". Seetõttu on nende lubamine valimisjaoskondadesse rangelt keelatud.

Ja seda hoolimata asjaolust, et tegemist oli OSCE koosseisu kuuluvate ODIHR (Demokraatlike Institutsioonide ja Inimõiguste Büroo) vaatlejatega Venemaalt.

See tähendab, et Kiiev heitis väljakutse mitte ainult Moskvale, vaid ka OSCE-le. USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker püüdis Kiievit enne hääletust Raadas hoiatada ja veenda sellist halvasti kaalutud sammu mitte tegema.

"Vaatlejad Venemaalt, kui nad on osa rahvusvahelisest missioonist, pole midagi hullu, see on OK," kirjutas ta Twitteris. Nad tuleb riiki lubada, et "tõestada demokraatlike standardite järgimist (Ukrainas). Vastasel juhul on inimestel õigus seada valimised kahtluse alla".

Porošenkol saab aeg otsa: oodata on uut "Venemaa agressiooni" >>

Leidis ka millega hirmutada. Ja keda! Saadikud Ameerika kuraatori soovitusi ei kuulanud ja "hakkasid turtsuma". Kusjuures seaduse peab veel allkirjastama Ukraina president. Petro Oleksijevitšil tuleb kõvasti mõelda, kellega ta rohkem tülitseda tahab, kas Raada või Volkeriga.

Moskvas reageeriti nendele Kiievi kirgedele rahulikult. Kreml teatas, et nõuab jätkuvalt Venemaa õiguste tagamist Ukraina valimiste jälgimisel, samuti Kiievi poolt rahvusvahelise suhtlemise austamist.

OSCE on seejuures väljendanud kahtlust, kas Kiievi kavatsus mitte lubada Venemaa vaatlejaid valimistele on kooskõlas Ukraina kohustustega selles organisatsioonis.

Reaktsioon on muidugi rõhutatult pehme. Justkui ei vastaks Kiievi käitumine tõepoolest küll rahvusvahelistele standardite, aga mis siis? Te ju teate, nad ongi sellised närvilised. Siiski on hästi teada, et kui ebaadekvaatsed inimesed pikka aega oma tahtmise saavad, kaotavad nad lõpuks pinna jalge alt.

Ja seda hakkavad kunagi kahetsema muuhulgas ka need, kes selliseid süüdimatuid tegelasi kaitsesid. Kiiev on igal juhul juba üsna avalikult sülitanud nii Volkeri, kui ka OSCE peale.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

122
Tagid:
presidendivalimised, Venemaa, OSCE, Kurt Volker, Ukraina
Samal teemal
Tõmošenko süüdistab Porošenkot häälte ostmises
"Kõik läheb Porošenko stsenaariumi järgi" - Ukraina president mängib kõik üle
Ukraina presidendikandidaat saab Venemaalt raha: ta on "sunnitud" seda vastu võtma
Savtšenko või tuumasõda? Hüpnoosi all Ukraina
Sulgeda tehased Venemaa kiuste: Ukraina hävitab Baltimaade eeskujul oma suurtööstust
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega