Riia linnapea ja erakonna Koosmeel juht Nils Ušakovs

Kes ja miks tahab Riia linnapeast vabaneda

172
(Uuendatud 18:49 08.02.2019)
"Vene parteid" saavad Läti Seimis alati kõige rohkem kohti, kuid mitte ühtki portfelli valitsuses. Sest ei anta. Pealinnas Riias on aga asjad teisiti. Nii oli ja on veel praegugi, kuid õiged Läti patrioodid ei salli seda silmaotsaski.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Loomulikult on kõik need, keda televisioonis lipsudes näidatakse, lollid ja vargad. Sellele lihtsale mõttele tuleb igaüks, kes peab varastamist lihtsusest hullemaks. Enamiku jaoks on see valem intuitiivselt universaalne ja tugev: see selgitab kõike harmoonilisel ja lihtsal moel ning haruharv vastuvaidleja püüab seda fundamentaalsuse nõlva vallutada.

Riia linnapea: keelteoskus on ühele väikeriigile äärmiselt tähtis >>

Te ei vaidle ju ometi, et te kõik olete oinad. Tähendab olete tõele üsna lähedal. Kuid mõni mitte ainult ei varasta nagu jooks ta vett, vaid ajab veel ka hulluks. Läti poliitikas on tüütuseni tuttavate maavillaste tugitoolipoliitikute kohale juba ammu tõusnud uhke kotkas. 

Noor, mitte-läti päritolu, jutukas, rahvusele tähelepanu mittepöörav, kuid hea huumorisoonega. Ta sai kiiresti linnapeaks ja hakkas ühes eraldi võetud Riia linnas ehitama midagi kahtlast, maapiirkonnale mitteomast.

Ilma heinteta nina ees, ilma põhupallita jalgade all, ilma tikandiga rahvariieteta (siin on selliseid palju, nagu igas riigis, kus maarahva üle uhkust tuntakse), ilma rahvusliku monorööpata, keskendudes laiale rööpavahele. Tuli välja, nagu pimedal keskajal: Riia on omaette, riik omaette.

Kodanik Nil Ušakov oma nime õigustades sellel ametikohal istunud nii pikalt (Nil tähendab vene keeles Niilust – toim.), kui ei keegi teine. Eelmised tublid linnapead võeti igasuguste pattude pärast ruttu maha, see osutus aga vintskeks vennaks.

Uuriti seda asja palju, uuriti, eelmise aasta lõpus avastati ikkagi petuskeem. Tõsi, mitte tema, vaid transpordiosakonna juhataja juures. Aga mis vahet siin on? Riiast ju leiti? No ja andkegi siis linnapeale relv – las laseb enda maha. See aga ei võtnud vedu, ütles, mis mina siia puutun. See kelle juurest leidsite, see pokri viigegi.

Kutsus koosoleku kokku, millel alutati moraalset palet. Ütles, et vaadake tema käsi. Nil on samapalju bussijuht, kui Gedevan Aleksandrovitš viiuldaja. Avaldasid usaldust ja lõpetasid teema ära. Riiklikku kodakondsust omav progressiivne üldsus toppis apelsinid taskutesse ja läks laiali.

Sellega aga asi veel ei lõppenud, sest Lätis ei käi kõik niisama lihtsalt. Riigis on karmid poisid, kui lõuad kokku pigistavad ei tõmba neid traktoriga ka lahti. Maailma kõige patriootilisema partei koosolekul otsustasid need teadlikud seltsimehed, et Riia tuleb Lätile tagasi anda ja Ušakov Moskvale.

See venelane on poliitilises kabemängus juba liiga kauaks tamm olnud, tuleb ära lüüa, suruda, pressida, laiaks litsuda, mida iganes. Ja läksidki krokodillid Niilusesse.

Paar päeva hiljem pani selle patriootliku partei minister valitsuse lauale dokumendi, milles on põlveotsas kirjutatud, et riik peaks Riia linnavolikogu saadikud laiali ajama ja siis rahvale selgeks tegema, kuidas õigesti hääletada.

Et inimesed ei muretseks, korraldasid linnapea juures läbiotsimise. Lõppude lõpuks teavad kõik, et kui juba puistatakse, ju siis on tema. Olgugi kahtlustust ja süüdistust esitamata. Võib-olla taheti püstolitki maha sokutada, et ta siis edasi juba ise oma au ja väärikuse piirides toimetaks.

Välja kukkus aga igavalt - ilma vägivalla ja eritehnikata: mindi sisse, tuldi välja ja mindi ära. Ušakov tuli ajakirjanike ette samuti ilma vägivallatunnuste ja eriaparatuurita.

Üksmeele esimees Nils Ušakovs
© Sputnik / Оксана Джадан

Nüüd aga tuleb rahvas tänavale, samuti vägivalla ja erivahenditeta. Et mida me siis hääletasime, kui mingid partei-Genad otsustavad, kes on linnapea, ja kes on küttepuud? Me ei ole teile mingid roomajad.

Patrioodid vastu: meie korraldame siis ka miitingu teie miitingu otsa, toome enda omad teie juurde, kas pole lõbus, ah? Mittepatrioodid jälle patriootidele: kas te ei karda, et nad oma sabad ära muljuvad? Ühesõnaga, aeti mehejuttu.

Patriootidele ei meeldi kõiksugu vähemused, eriti, kui nad ise vähemuses on. Nad on siis liiga hästi kasvatatud ja väga haavuvad. Seetõttu solvusid ja otsustasid mitte minna. Mis nende Riia elanikega ikka jantida, läheb veel ahistamiseks.

Seda enam oli enamus nördinud: kõik nende valimiste jaoks vajalikud hääled kaovad transpordi käigus ära ja upuvad kabinettides. Las raevutsevad – Riia asju peaksid otsustama järeleproovitud inimesed. Absoluutne vähemus, kuid... enamuse geenidega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

172
Tagid:
poliitika, Nils Ušakovs, Riia, Läti
Teema:
Riia linnapea tagandamine (10)
Samal teemal
Läti valimistel kogus enim hääli erakond Üksmeel
Läti heaolu saladus: peitke raha
Läti mittekodanikud jäävad nendeks ka edaspidi - juba põhimõtte pärast
Läti politoloog: Koosmeel – puhtal kujul vlassovlased
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega