Ameerika sõjaväelane õppuste ajal

Biorobotid: kuidas Pentagon steroidide abil supersõdureid loob

183
(Uuendatud 17:08 06.02.2019)
Võidelda hirmuta, kahtluseta, väsimuseta ja halastuseta vaenlase suhtes: Pentagon uurib võimalusi sõdurite võitlusvalmiduse suurendamiseks steroidide abil.

TALLINN, 6. veebruar — Sputnik. Sellekohase teabe avaldas USA kaitseministeerium oma riigihangete veebisaidil, vahendab RIA Novosti.

Uuringu testosteroonhormooni mõjust sõjaväelaste võitlusvõime tasemele tellis maavägede juhatus, kes kutsus eksperimendis osalema spetsialiseerunud meditsiiniasutusi.

Vaatleme lähemalt programmi üksikasju ja seda, milliste muude preparaatidega ameeriklasi "supersõdureiks" muudetakse.

"Võitlushormoon"

Uue projekti ametlik nimetus kõlab uhkelt: "Optimizing Performance for Soldiers: Androgen Therapy for Biomedical Performance Enhancement" ("Sõdurite efektiivsuse optimeerimine: biomeditsiinilise tulemuslikkuse parandamine androgeenteraapia abil").

Armee teeb huvitatud isikutele ettepaneku viia läbi kliinilisi uuringuid testosteroonisüstide mõjust kehaehitusele, lihasmassile, valkude tasakaalule ja vaimsetele võimetele kõrge füüsilise koormuse ja pideva stressi tingimustes.

Eesmärk on mõista, kas meessuguhormooni taseme kunstlik tõstmine sõduri kehas aitab säilitada jõudu ning mõtteselgust pika lahingumissiooni ajal.

Katse käigus kavatsetakse uurida kuni 128 vabatahtlikku. Nad paigutatakse üheks kuuks arstide pideva järelevalve alla. Patsientidele süstitakse regulaarselt testosterooni. 

Работа ФГУП Антидопинговый центр
© Sputnik / Валерий Мельников
Hormoonid ja steroidid - illustreeriv foto

Toiduratsioonina kasutatakse armee toidupakke, täpselt samasuguseid ja samas koguses, kui sõjaväelased lahingutegevuse piirkonnas tarbivad.

Ees on ka näljapäevad, kus toidu kogust järsult vähendatakse – imiteerides eesliinil esinevaid varustushäireid.

Kogu katse vältel rakendatakse vabatahtlikele tõsist füüsilist koormust: tavalise sõjaväe kehalise treeningu testi korduvat läbimist (kätekõverdused, "kõhupress" – ülakeha tõstmine lamavast asendist, kolmekilomeetrine krossijooks), hüpped kohapeal, kangitõsted, pikamaajooks trenažööril ja muud tugevuse ja vastupidavuse harjutused.

Koormuste taset suurendatakse füüsiliste ja vaimsete jõudude ammendumise piiri otsides järk-järgult.

Arstide peamiseks ülesandeks on jälgida muutusi vabatahtlike organismis vereproovide ja lihaste biopsia, psühholoogiliste testide ning muude analüüside abil. 

Selleks, et mõista erinevust tavaliste sõdurite ja nende "muudetud" versiooni vahel, antakse osale vabatahtlikest platseebod.

Eksperimendi autorite sõnul võib testosterooni tase US armee kuulsate "Rangersite" kehas pikkade treeningute maksimaalkoormuse hetkil peaaegu nullini langeda ja päevas põletatud kalorite arv kuut tuhandet ületada.

Eeldatakse, et steroidide süstimine aitab vältida katabolismi (lihasmassi põletamist), vähendada väsimust ja parandada keha üldist toonust.

Süstitav testosteroon ei ole kaugeltki kahjutu. Liigsed doosid võivad põhjustada kõrgendatud, günekomastiat (rindade kasvu meestel – Toim.), hormonaalseid nihkeid, samuti ebameeldivaid nahahaigusi, mis eesliinil esinevates sanitaartingimustes võitleja pikaks ajaks rivist välja löövad.

Katse eestvedajad väitsid aga 2016. aastal, et testosteroonikatsete tulemusi ei hakata kasutama "super-sõdurite" masstootmiseks.

Ameerika sõjaväe ökoloogilise meditsiini teaduslike uuringute instituudi füsioloog Stefan Pasiakos (Army Research Institute of Environmental Medicine) ütles tookord intervjuus ajakirjale Military Times, et süste hakkavad saama vaid äärmuslikes tingimustes viibivad sõjaväelased.

See eksperiment ei ole Pentagoni ainus projekt sõjaväe biomeditsiiniliseks parandamiseks.

Eelkõige uurivad USA õhujõud luteiini mõju suurte ülekoormusega kokkupuutuvatele pilootidele. See paljudes vetikates ja mikroorganismides sisalduv pigment mängib olulist rolli nägemise füsioloogias.

Ta tagab suurema nägemisteravuse ja võime eristada detaile ning kaitseb silmi nähtava spektri kõige agressiivsema osa eest. Lisaks uurib Pentagon omega-3 rasvhapete mõju sõjaväelaste stressitaluvusele.

Mäng tulega

Muide, mõnes riigis on juba püütud ravimite abil sõdurite võitlusvõimet suurendada.

Sageli - märkimisväärsete tervisekahjustusega. Teise maailmasõja ajal varustasid Ameerika Ühendriigid ja Ühendkuningriik oma sõjaväelasi korrapäraselt amfetamiinitablettidega, samas kui Saksamaa ja Jaapan kasutasid selleks metamfetamiini.

Need psühhostimulaatorid võimaldasid võitlejatel pikka aega ärkvel püsida, säilitada tähelepanu- ja keskendumisvõimet, vähendada nende valutundlikkust.

Sel ajal ei mõelnud keegi narkootikumide kõrvaltoimetele ega nende pikaajalisest mõjust tervisele.

Nimetatud ainete kasutamine tugevaima rindestressi tingimustes põhjustas korduvalt amfetamiinipsühhoose, närvivapustusi ja südamevereringesüsteemi kõige tõsisemaid haigusi.

Kuid narkomaanide ravi ja rehabilitatsiooniprogramme polnud lihtsalt olemas.

Teise maailmasõja väljadelt tulid koju väga palju narkomaane. Selle tulemusena lisasid USA ametivõimud 1970. aastal amfetamiini ja metamfetamiini kontrollitavate ainete nimekirja ning 1971. aastal võttis ÜRO vastu psühhotroopsete ainete konventsiooni, mis reguleerib muu hulgas ka nende ravimite käitlust. 

Tänapäeval puudub avalikes allikates objektiivne info psühhostimulaatorite massilise kasutamise kohta sõjalistel eesmärkidel.

2010. aasta alguses tegid mitmed riigid, eelkõige India, Ühendkuningriik ja Ameerika Ühendriigid narkolepsia raviks modafiniili uuringuid. Ka selle ainega kaasnevad tõsiste kõrvaltoimed.

Tasub meeles pidada, et ükskõik milline doping põhjustab keha ressursside olulist väljakurnamist. Samuti seda, et pärast vaenutegevuse lõppu ja reservi kandmist tuleb sõjaväelastel veel ka rahumeelse eluga kohaneda.

183
Tagid:
narkootilised, narkootikum, tervis, armee, Pentagoni erioperatsioonide juhatus, Pentagon, psühhotroopsed
Samal teemal
"Kolp ja kondid": Ameerika kaotas külma sõja Venemaale
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega