Ukraina president Petro Porošenko

Lõpuks ometi: Porošenko pakkus ukrainlastele enda asemel Putinit

174
(Uuendatud 18:32 02.02.2019)
Ukraina valijad arutavad elavalt Petro Porošenko kandideerimist presidendivalimistel. Inimesed riidlevad teleritega ja kaasreisijatega väikebussides, loomeinimesed ja kodukootud eksperdid peavad püha sõda sotsiaalvõrgustikes, Porošenko mõttekaaslased ägavad kolmekordse töökoormuse all.

Njura N. Berg, RIA Novosti

Vaieldakse isegi mitte niivõrd kandideerimisest teatamise üle, sest keegi ei kahelnudki, et vaatamata pikaajalisele intriigile Porošenko teiseks ametiajaks kandideerib. Vähesed tunnevad huvi kandidaadi programmi vastu - selles pole midagi uut.

Tähelepanu keskmes on toimunud parteikongressi stiil ja esteetika, valimiskampaania loosungid, vihjed ja signaalid oponentidele, inimeste käitumine saalis, samuti need, kes üritusele tulemata jätsid.

Porošenko nuudlid valijate kõrvadel >>

Selle põhjal ennustavad professionaalsed eksperdid ja amatöörpolitoloogid kampaania meeleheitlikku jätkumist olukorras, kus tema reiting pidevalt langeb.

Valijal paluti otsustada: "Kas Porošenko või Putin" – selline menüü oli kuvatud kummalgi pool lava asuvatele suurtele ekraanidele. Sel lihtsal viisil andsid kandidaadi poliitkonsultandid mõista, et kõik Porošenko konkurendid on tegelikult Kremli rakkes.

Putin andis Porošenko režiimi religioossele eksperimendile hinnangu
© Sputnik / Алексей Никольский

Sotsiaalvõrgustikud reageerisid kohe ja kümnetel lehekülgedel ilmusid küsitlused teemal, kas Porošenko või Putin? Selgus, et kandidaadi päästab häbist ainult dihhotoomia (kaheksjagunemise – toim.) absoluutne spekulatiivsus, sest internetihääletuse tulemused näitasid Putini võitu Porošenko üle Ukrainas üldjuhul tulemusega 9:1.

Aga tuleme tagasi kongressi juurde. Kuulajad ja pealtvaatajad saalis lõbustasid end arvepidamisega, mitu korda mainib Porošenko Venemaad, tema presidenti ja Kremli ning tegid panuseid, kas kõlab taas ka "jumalaga kasimata Venemaa" või ollakse sellest kujundist lõpuks loobutud.

Optimistid võitsid: kandidaat ütles taas "jumalaga". Ja muidugi mainis ta kümneid kordi okupanti ja agressorit, pöörates silmatorkavat tähelepanu majandusele, sotsiaalsetele probleemidele ja talle usaldatud rahva heaolule, kuigi teatas majandusnäitajate võidukast kasvust 12 kvartalit järjest.

Porošenkol saab aeg otsa: oodata on uut "Venemaa agressiooni" >>

Mõningast tähelepanu pöörati Donbassi tagasipöördumise väljavaadetele ja sõja lõpetamisele. Porošenko teatas, et ukrainlased olevat sõjast väsinud, seepärast vajame me rahu. Olgu kasvõi külm, kuid olgu rahu. Samas ei väljendanud ta ühtegi ideed rahu saavutamiseks ega vähendanud oma tavalist äkilisust. Ning tulistasid Ukraina karistussalklased just kongressi ajal Donetski rahvavabariigis asuvat Gorlovkat.

Ikka ja jälle räägiti valijale tomosest, viisavabadusest ja uskumatult tugevast armeest, mis kaitseb Euroopat Venemaa vältimatu sissetungi eest.

Kokkupõrke järgmiseks verstapostiks määrati 2024. aasta – just siis lubab Porošenko taotluse esitamist Ukraina liitumiseks Euroopa Liidu ja NATOga ja tõotab sinna vastuvõtmist: "Me siseneme sinna regionaalse liidrina, sest just meie kaitsesime Euroopa tsivilisatsiooni."

Üllatustest. Paljusid üllatas esinejate sekka ka kõigi Porošenko seniste algatuste mürgise kriitiku, oligarh Kolomoiski soosiku, Dnipropetrovski linnapea Boriss Filatovi ilmumine. Petro Oleksijevitši jaoks on kriitilise tähtsusega just selle Ukraina suure ja jõuka linna, Kolomoiski pärusmaa toetuse saamine ja ta suutis selle saavutada.

Boriss Filatovi kõne läheb kindlasti annaalidesse, sest nii truualamlikku teksti ei olnud valijad kuulnud isegi Porošenko kõige ustavamatelt toetajatelt. "Igas trollibussis igas remonditud lasteaias on pisut Porošenko teeneid," kinnitas Filatov kogunenud inimestele.

Pikantne tundus "Rahvarinde" liikme Parubi esinemine, sest organisatsiooni teine esindaja Arseni Jatsenjuk kandideerib loodetavasti samuti. Nagu tavaliselt, agiteeris hüsteeriliselt peaprokurör Lutsenko. Ka Ukraina Õigeusu Kiriku skismaatilise sekti juht Jepifanus kogus tähelepanu.

Putin andis Porošenko režiimi religioossele eksperimendile hinnangu >>

Huvitav on tähele panna, kes kongressi ignoreeris. Näiteks Vene Õigeusu Kiriku Kiievi patriarhaadi juht metropoliit Filaret, kes enne seda osales Tõmošenko kandideerimisüritusel.

Suurima resonantsi põhjustas Kiievi linnapea Vitali Klitško puudumine, kes Viinis viibides äkki tõsiselt haigestus. Täielik puudumine oleks skandaalne, seepärast toetas Klitško Porošenko kandidatuuri lühikese videopöördumisega.

Siseminister Avakovit polnud osalejate seas samuti - kurjad keeled rääkisid, et ta kaupleb ägedalt Tõmošenkoga ja tundub, et on tulemusega igati rahul.

Ukraina riigihalduse ministeeriumi autobaas ostab presidendi autopargile kaks luksuslikku Mercedes-Benz S600 soomustatud sedaani
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Oma kõnes torkas Porošenko muidugi mitu korda konkurente. Eriti vihane oli ta Julia Tõmošenko peale, kes oli just neil päevil lubanud, et võidu korral paneb ta Petro korruptsiooni eest istuma. Väike sarkastiline vihje sai osaks ka nimepidi nimetamata Zelenskile.

Mis saab kandidaat Porošenkost edasi? Meeleheitliku trikina on juba lauale pandud raport talle tehtud üheteistkümnest luhtunud atentaadikatsest, kuid selles osas ilmutavad tänamatud kodanikud ärevuse asemel hoopis lusti anekdoote rääkida ja häbematuid lootusi heietada.

Mida lähemale hääletuspäev jõuab, seda enam ootavad kõiki ees liigutavad stseenid ja sensatsioonilised paljastused kõigis riigi telekanalites.

...Vahepeal asus värskelt avaldatud kandidaatide reitingu kohaselt võidujooksu juhtima koomik Vladimir Zelenski, kes edastab mõni sümboolse kümnendikuga Julia Tõmošenkot.

Vihased Ukraina kommentaatorid kirjutavad: "Kloun langes kolmandaks."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

174
Tagid:
presidendivalimised, poliitika, Petro Porošenko, Ukraina
Samal teemal
Porošenko tegi ettepaneku tühistada sõprusleping Venemaaga
Porošenko promob valimisvõiduks Venemaad
Porošenko tahtis sõjaseisukorda pikendada aga ei lastud
Ukraina õigeusk: seaduslik võitlus legaliseeritud ülevõtmisega
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega