Telekanali RT kontor Moskvas, illustreeriv foto

Ameerikas väidetakse, et nende demokraatia hävitas "raamat rumalatele"

88
(Uuendatud 18:24 01.02.2019)
Telekanali RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjani tulevase, RT ajaloost jutustava raamatu esimese peatüki avaldamine Telegramis ei jätnud huviliste massi mõlemal pool Atlandi ookeani ükskõikseks.

Viktor Marahhovski, RIA Novosti 

Nii tuli protestipoliitik A. Navalnõilt soe vastukaja episoodile ebaadekvaatse autojuhi rünnakust tulevase RT ja Rossija Segodnja peatoimetaja vastu selle sajandi esimese kümnendi keskpaigas.

"Kremli tõprad palkavad lihtsalt teisi tõpraid, kes politsei katte all viskavad mõnedele (st. Navalnõile – aut.) briljantrohelist näkku... Margarita Simonjan peaks sellele mõtlema," kirjutas Aleksei (Navalnõi).

Simonjan: miks me enam Läänest lugu ei pea >>

Ameerika Hääle töötaja Fatima Tlissova (USA) omakorda jutustas Twitteris loominguliselt ümber episoodi, kus arutleti tänapäeva Ameerika protestantliku eetika üle ja järeldas, et Simonjan valiti (tulevase inglisekeelse telekanali juhiks – toim.) tänu "eriteadmistele", mis põhinevad raamatul "Ameerika ajalugu rumalatele", ja on ilmselge, et telekanali Russia Today loomise ainus sihtmärk on Ameerika Ühendriigid.

Üldiselt on kohe näha, et ajakirjanikule tehtavate etteheidete spekter on väga lai. Kuid millisest otsast kriitikaga ka ei alustataks, on nendes etteheidetes midagi ühist. Ja nimelt - kõik need etteheited ei ole konkreetsele isikule - M. Simonjanile.

See tähendab, et kriitikutele meeldib loomulikult, et tema elus on ette tulnud õnnetusi ja probleeme, kuid asi on muus. Tema asemel ei oleks põhimõtteliselt saanud olla kedagi teist, kes ei põhjustaks Ameerika World Fellows stipendiaatides ega Ameerika Broadcasting Board of Governors lihtsõdurites metsikut viha.

Antud juhul ei ole nende vihkamise objekt kindlasti konkreetne isik, vaid Venemaa riiklikku propagandat kehastav ametnik. Samal ajal, nagu juhtub alati, kui metsikud emotsioonid kognitiivseid oskusi üles kaaluvad, takerduvad kriitikud loomulikult üksteist välistavatesse väidetesse.

"Juurdlust" viib läbi BBC: propagandistid haarasid kinni Simonjani perekonnast >>

Nii suhtub kriitik, kelle sõnul valitseb riigis inimvihkajalik õhkkond, äkki sümpaatiaga ametlike ajakirjanike vastu suunatud rünnakutesse. Ja see viib ta mõnevõrra oma rollist välja.

RT kogub Saksamaal tuntust
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Ameerika meediajuhid aga, kes samal ajal devalveerivad nii oma näiliselt peamist vaenlast sõnadega "mida neist ikka tahta, nende arvamus USAst piirdub raamatuga rumalatele," kõigutavad sellega oma kontseptsiooni veelgi, sest RT ja Sputniku praeguse ametliku versiooni kohaselt olevat see sügavalt läbimõeldud, eesrindlik, suurepäraselt ešeloneeritud, kõige arenenumate tehnoloogiatega relvastatud Ameerika demokraatia kukutamise kuratlikult tõhus süsteem.

See Vene trollide nähtamatute hordidega koostegutsev süsteem suutis Ameerika standardite järgi tühiste summade eest Ameerikalt ära võtta ettenähtud president Clintoni ja panna tema asemel ametisse vihatud Trumpi ja kõik muu selline.

Sellest saab teha ainult kaks järeldust:

  • Ei maksa kadedust tunda.
  • Kui te juba endale Venemaa riikliku propaganda näol kohutava vaenlase võtate, siis hoidke oma isiklikke kättemaksuinstinkte tagasi.

Vastasel juhul tekib paradoks: "See tühine vaenlane on kahjuks meid võitmas, kuid meie, tänu oma suuremeelsusele ja intelligentsusele saame ainult rääkida, kui hale ta on."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

88
Tagid:
RIA Rossija Segodnja, raamat, Margarita Simonjan
Samal teemal
Kuidas vastati Venemaal Londoni "hädakisale" RT suhtes
Jõulusekkumine Valges Majas: mida RT Trumpile kinkis
Simonjan andis hinnangu uutele RT ja Sputniku vastu esitatud süüdistustele
RT võitleb lihtsate inimeste tõe eest, teatas Simonjan
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega