Enda silmas palki ei näe: hoopis USA rikub INF lepingut, illustreeriv foto

"Enda silmas palki ei näe": hoopis USA rikub INF lepingut

107
(Uuendatud 14:13 31.01.2019)
Hiina väljaande Global Times eksperdid usuvad, et Ameerika uue kahuri mürsud kujutavad endast tegelikult keskmise tegevusulatusega ballistilisi mürske ja nimetus on vaid kattevari, millega keskmaarakettide tõrjelepingust (INF) mööda hiilida. Kuidas seda ka nimetada: superkahur, megamiinipilduja või imerelv – ikka tuleb välja, et see on keelatud.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Ja nad julgevad meile (Venemaale) veel raketi 9M729 pärast etteheiteid teha. Kuigi, küllap sellepärast teevadki, et tegelikult ei ole neil selle vastu midagi. Ei otseses ega ka raketitõrje mõttes. Aga lapsed söövad neil krohvi küll. Rõhuasetus muudab asja.

Purustav löök stabiilsusele: USA teatas INF lepingust lahkumisest >>

See uus riist, mis on esialgu alles pooltoode, võib lasta kuni tuhande kuuesaja kilomeetri kaugusele. Teisisõnu, see mahub täpselt Vene-Ameerika keskmaa raketitõrjelepingu alla, mis käsitleb keskmise ja lühikese tegevuskaugusega, laskeulatusega vahemikus 500–5500 kilomeetrit rakettide likvideerimist.

Nad ütlevad loomulikult, et see ei loe, et tegemist on kahuriga, olgugi eesliitega "super", mitte raketiseadeldisega. Kuid kõigepealt vaevalt, erinevalt meist, nad seda näitavad. Seega nad ka ei tõesta midagi.

Teiseks, kõik, mis rauast välja lendab, ei maandu kaugemale kui 100 miili. Isegi nende elektromagnetilise haubitsa prototüüp tapab ainult kuni kolmesaja kilomeetri kaugusel.

Kolmandaks väidavad Hiina ajalehe Global Times eksperdid, et see on de facto keskmise ulatusega ballistiline mürsk ja toote nimetus on vaid kattevari INF lepingu ülekavaldamiseks. Üldiselt, kuidas seda ka nimetada, kas superkahuriks, megamiinipildujaks või imerelvaks, on see ikkagi keelatud.

Formaalselt ei olekski see Hiina asi. Peking ei ole meie (Venemaa) ja Washingtoni sõlmitud lepingu osapool. Kuid nad mõistavad, et Ameerika Ühendriigid sellepärast lepingust väljuda tahavadki või äkki eelkõige sellepärast, et Hiinat taltsutada. See leiutis on võimeline tulistama Hiina üksusi Lõuna-Hiina mere vaidlusalustes piirkondades. Ühendriigid ihuvad nendele juba ammu hammast.

Putin tuumasõja ohust: ärgu pärast vigisegu >>

Nüüd sai Global Times USA maaväeminister Mark Esper'il sõnasabast kinni. Just tema lobises sellest Pentagoni tehnilistest uusarendustest rääkidas. Nii et polegi vaja mingit Hiina küberspionaaži, kui on vana hea ameerika praalimiskomme. Polegi vaja neid burgeriga toita – lastagu neil vaid kiidelda.

Pealegi on ta veel sõjaväelane. Väljendite valimine ei ole tema eriala. Kuna neil riigidepartemangus sellist valikut ei ole, on tõe vägistamine jumalale igati meelepärane tegevus. Sõjajumala mõttes. Ja selleks, kui Stalinit meenutada, ongi just suurtükivägi. Seda tahetakse.

Võiks mõelda, et milleks veel see vandenõu, kui nad nagunii INF lepingust jalga lasevad. Oleks võinud 2. veebruarini oodata, siis lööb Valge maja ametlikult ukse kinni ja suleb isegi võimaluste akna, siis olekski võinud ausalt oma tootearendusest teatada. Mis seal siis enam häbeneda? Kui, siis ehk "kahte" koolifüüsikas.

Sest tuhande kilomeetri kaugusele lendav kahurimürsk midagi ikka kahjustab. Kas lepingut Venemaaga või loodusseadusi. Kuigi lepingutest kinnipidamine ei ole nende loomuses, niikaua, kui keegi kõrvalt neile ei tõenda, et kaks keha mõjutavad teineteist jõududega, mis on suuruselt võrdsed ja vastassuunalised. Sealhulgas ka siis, kui see on keskmise tegevusulatusega jõud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

107
Tagid:
Hiina, IFN-leping, USA
Teema:
INF-lepe (19)
Samal teemal
Kas pigem elus või pigem surnud: kas INF lepingut õnnestub päästa
USA väljub keskmaa tuumarelvastuse piiramise leppest
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega