Venemaa ja Ukraina lipud, illustreeriv foto

Kiiev kavatseb tühistada ligi poolsada Venemaaga sõlmitud lepingut

84
(Uuendatud 19:34 18.01.2019)
Ligi viiskümmend Venemaa ja Ukraina vahelist lepingut võidakse tühistada Kiievi soovimatuse pärast Moskvaga konstruktiivset dialoogi pidada.

ТАLLINN, 18. jaanuar - Sputnik. Kiiev jätkab kurssi Moskvaga täieliku sidemete katkestamise suunas, selle järjekordseks tunnistuseks võib pidada Ukraina välisministri Pavlo Klimkini poolt tehtud avaldust Viienda Kanali saates. Tema sõnul tühistab Ukraina lähimal ajal ligi viiskümmend lepingut Venemaaga.

Muinasjutt lõhkisest künast: kuidas Kiiev Gazpromi karistada tahtis >>

Lisaks sellele on nelikümmend üheksa dokumenti juba kehtivuse kaotanud, märkis Klimkin, lubades, et Ukraina jätkab järjekindlalt kulgemist samal (suhete katkestamise – toim.) kursil, kirjutab RIA Novosti.

"Ja me vaatame läbi kogu Venemaaga seotud lepingulis-õigusliku baasi," rõhutas Ukraina minister.

Möödunud aasta detsembris kirjutas Ukraina president Petro Porošenko alla tema enda algatatud seadusele Ukraina ja Venemaa Föderatsiooni vahelise sõprus-, koostöö- ja partnerluslepingu kehtivuse lõpetamisest.

Putin põhjendas keeldumist Porošenkoga suhtlemisest >>

Seda sammu põhjendas ta vajadusega "koloniaalse minevikuga" sidemed lõplikult katkestada ja Euroopale ümber orienteeruda. Kremlis avaldati sel puhul kahetsust.

"Üks on selge, vaevalt küll saab seda sammu hinnata sammuks, mis vastab ukrainlaste huvidele. Nendesamade ukrainlaste omadele, kellega meid seovad sugulussidemed ja kõigele vaatamata vennalikud suhted," märkis Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov.

Venemaa Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov teatas omakorda, et poliitiliste ja praktiliste tagajärgede poolest on tegemist Ukraina võimude järjekordse "enesele jalgatulistamisega".

Poliitik tuletas meelde, et leping, nagu ka selle arengu käigus sõlmitud kokkulepped tagasid mõlema riigi kodanikele kummagi puhul ühesugusel määral õiguste ja vabaduste austamise.

Ukraina endine välisminister süüdistas Porošenkot suhete teravdamises Venemaaga >>

Eelnevalt on Venemaa võimud korduvalt toonitanud kahe riigi ja nende vennasrahvaste vahelise koostöö tähtsust ning president Vladimir Putin on teatanud, et kujunenud olukorras läheb Moskva ukrainlaste Venemaa Föderatsioonis viibimise liberaliseerimise ja neile Venemaa kodakondsuse omistamise teed.

Keeruliste suhete ajalugu

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, halvenesid Venemaa ja Ukraina suhted oluliselt pärast Krimmi ja Donbassi sündmusi. Krimm sai taas Venemaa omaks pärast 2014. aasta märtsis toimunud referendumit, kus 96,77% Krimmi Vabariigi valijatest ja 95,6% Sevastopoli elanikest hääletas Venemaaga liitumise poolt.

Ukraina peab Krimmi endiselt enda oma, kuid "ajutiselt okupeeritud" territooriumiks.

Moskva on korduvalt teatanud, et Krimmi elanikud hääletasid demokraatlikul teel, täies vastavuses rahvusvahelise õiguse ja ÜRO põhikirjaga Venemaaga taasühinemise poolt. Venemaa presidendi sõnul on Krimmi küsimus "lõplikult lukku löödud."

Donbassis aga alustasid Ukraina võimud 2014. aasta aprillis "terrorismivastast" operatsiooni isehakanud Luganski Rahvavabariigi ja Donetski Rahvavabariigi vastu, kes pärast riigipööret Ukrainas teatasid oma sõltumatusest. Moskva on korduvalt rõhutanud, et ei ole Kagu-Ukraina konflikti osapooleks.

84
Tagid:
majandus, koostöö, leping, poliitika, Venemaa, Ukraina
Samal teemal
Ekspert: miks Putinile Ukraina kohta vähe küsimusi esitati
Vene õigeusu kirik: tomos Ukraina kirikule kui "katse varastada jõulud"
Senaatorid tunnistasid Ukraina Ameerika Ühendriikide juhitamatuks probleemiks
Ukraina majandus ja riik on kristalselt hapraks muutunud
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega