Venemaa president Vladimir Putin annetas Serbia kolleegile  Aleksandar Vučićile Aleksandr Nevski ordeni

Putini visiit Serbiasse: gaas, Kosovo ja kutsikas Paša

102
(Uuendatud 12:41 18.01.2019)
Samal ajal kui EL otsib vahendeid Venemaa-vastastest sanktsioonidest põhjustatud kahjude korvamiseks, avanevad Moskvaga head suhted säilitanud Serbiale paljulubavad majanduslikud väljavaated. Selle kinnituseks said Vladimir Putini visiidi ajal Belgradisse alla kirjutatud kümned dokumendid.

TALLNN, 18. jaanuar - Sputnik. Venemaa riigipea Belgradi visiidi ajal kujunes Vladimir Putini ja tema Serbia kolleegi Aleksandar Vučići läbirääkimiste üheks peateemaks Balkani poolsaare energiajulgeolek, kirjutab RIA Novosti.

Президент РФ Владимир Путин и президент Республики Сербия Александр Вучич во время встречи в Белграде
© Sputnik / Михаил Климентьев
Venemaa riigipea Vladimir Putini ja tema Serbia kolleegi Aleksandar Vučići kohtumine

Putin ütles läbirääkimistele järgnenud pressikonverentsil, et energeetika on Venemaa ja Serbia üks peamisi koostöövaldkondi. Tema sõnul suurendab Venemaa Gazprom gaasitarneid Serbiale ning jätkab Serbia gaasitaristu arendamist. Lisaks alustatakse sel aastal Banatsky Dvori maa-aluse gaasihoidla laiendamist.

Putin märkis, et need sammud tugevdavad oluliselt kogu Balkani piirkonna energiajulgeolekut.

Aleksandar Vučić ütles omakorda, et Venemaa gaasi hind on turul jätkuvalt parim, seega kavatseb Serbia jätkata Gazpromi teenuste kasutamist. Ta rõhutas, et tema riik ei hakka maksma teiste riikide veeldatud gaasi eest kaks korda kõrgemat hinda.

"Me tahame gaasi saada kõige soodsama hinnaga ja parim gaas on Venemaa oma," ütles Vučić. Tema sõnul on Vene gaas siiani Serbiasse tulnud Ukraina ja Moldova kaudu. "Nüüd tahame me saada gaasi TurkStreamist läbi Bulgaaria, ja seetõttu ehitame gaasijuhet," märkis Serbia president.

Vastuseks ütles Putin, et Venemaa on valmis eraldama projektile, mille eesmärk on jätkata TurkStreami Euroopasse umbes 1,4 miljardit dollarit. Tema sõnul on paljude Euroopa riikidel huvi selle vastu ja Venemaal on kõik võimalused see ellu viia.

"Oleme valmis, ja ka ressursse on meil rohkem kui piisavalt. Siin pole mingeid probleeme," märkis Putin.

TurkStream on projekt gaasijuhtme ehitamiseks Venemaalt Türgisse läbi Musta mere ja edasi Türgi piirini naaberriikidega. Gaasijuhtme esimene toruliin on ette nähtud gaasitarneteks Türgi turule, teine - Lõuna- ja Kagu-Euroopa riikidele. Kummagi võimsus on 15,75 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas.

Kosovo norib tüli

Pooled arutasid ka olukorda Kosovos. Vučići sõnul ei tasuks lähiajal Kosovo probleemile lahendust oodata. Vladimir Putin vastas, et Moskva jälgib piirkonnas toimuvat tähelepanelikult.

Сторонники президента Сербии Александра Вучича и президента России Владимира Путина в Белграде
© REUTERS / BERNADETT SZABO
Vladimir Putini ja Aleksandar Vučići pooldajad

"Mõnikord jääb mulje, et varasemad otsused (selles küsimuses) tehti ainult selleks, et Serbia rahvas erinevatesse riikidesse laiali vedada. Ja kui need otsused ei ole õiglased, siis vaevalt nad elujõulisteks osutuvad," rõhutas Venemaa president.

Venemaa on tema sõnul huvitatud sellest, et olukord Balkanil oleks rahulik ja turvaline.

Ta meenutas, et Priština astus hiljuti terve rea provokatiivseid samme, näiteks otsustas möödunud aasta 14. detsembril luua nn Kosovo armee. Putini sõnul on Kosovo sellised sammud vastuolus ÜRO resolutsioonidega ja teravdavad tõsiselt olukorda.

"Me peame üheskoos (...) veenma oma partnereid, et kui me tahame piirkonnas stabiilsust saavutada, peame oskama kompromisse leida, ja kui need on leitud, peame neid ka järgima," rõhutas Venemaa riigipea.

Moskvaga on parem sõber olla

Läbirääkimiste tulemusena allkirjastati umbes kakskümmend kahepoolset dokumenti välispoliitika, energeetika, tööstuse, raudteetaristu, sotsiaalkaitse, hariduse, digitaaltehnoloogia, innovatsiooni ja kosmoseuuringute valdkonnas.

Üheks selliseks dokumendiks oli näiteks koostöömemorandum, mille allkirjastasid Venemaa Gazprom, Serbia J.P. Srbijagas ja Serbia mäetööstuse- ja energeetikaministeerium.

Председатель правления компании Газпром Алексей Миллер (слева) и генеральный директор государственного предприятия Сербиягаз Душан Баятович во время подписания меморандума о взаимопонимании по развитию проекта расширения мощностей подземного хранилища газа Банатский Двор
© Sputnik / Михаил Климентьев
Gazpromi tegevjuht Aleksei Miller ja Srbijagasi direktor Dušan Bajatović

Dokumendi kohaselt kavatsevad pooled teha koostööd veeldatud maagaasi tootmise ja transporditaristu arendamise ühisprojektide vallas. Samuti sõlmisid koostöölepingu Venemaa energeetikamasinatööstuse ettevõte "Silovõje mašinõ" ja Serbia elektriemajanduse ettevõte.

Dokumendis nähakse ette koostööd Serbia hüdroelektrijaama Djerdap 2 moderniseerimiseks. Muud olulisemad dokumendid on koostööleping rahumeelse tuumaenergeetika valdkonnas, vastastikuse mõistmise memorandum digitaaltehnoloogiate arendamisel, koostööleping teadusuuringute valdkonnas ja kosmose rahumeelsel kasutamisel.

Täname sooja vastuvõtu eest

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Vladimir Putin alustas oma visiiti Belgradisse 17. jaanuaril memoriaalkalmistu külastamisest, kus ta austas koos oma Serbia kolleegiga Teises maailmasõjas hukkunud Nõukogude ja Jugoslaavia sõjaväelaste mälestust. Presidendid kohtusid ka kohalike elanikega, kes tervitasid Putinit aplausiga.

"Tahan tänada Belgradi elanikke ja kogu vennalikku Serbia rahvast sooja vastuvõtu eest. Seda on näha otse linna tänavatele tulnud inimeste nägudelt," ütles Putin Aleksandar Vučićiga peetud läbirääkimistel.

Hiljem kinkis Serbia president Aleksandar Vučić Vladimir Putinile nelja kuu vanuse Šarplaninaci lambakoera kutsika Paša. See tõug on tuntud oma suuruse, külmakindluse ja kartmatusega huntide ja karude vastu. Märgitakse, et lemmikloomal on väga aukartustäratav sugupuu.

Putin omakorda annetas Serbia kolleegile Aleksandr Nevski ordeni. Ukaasi Vučići autasustamise kohta isikliku panuse eest mitmekülgse koostöö arendamisse Venemaa Föderatsiooniga allkirjastas Venemaa president 7. jaanuaril.

Venemaa riigipea ütles, et hindab Aleksandar Vučići positsiooni, mis ei ole mõjutatud poliitilisest ega rahvusvahelisest konjunktuurist. Putin järeldas, et tänu sellisele põhimõttekindlale seisukohale kulgeb Venemaa-Serbia koostöö edukalt.

Käesolev ei ole Putini esimene visiit sellesse vennalikku riiki. Eelmine kord külastas Venemaa president Belgradi 2014. aasta oktoobris.

102
Tagid:
majandus, poliitika, Serbia, Aleksandar Vučić, Vladimir Putin
Samal teemal
Serbia välisministeerium: Belgrad on valmis võõrustama Putinit ja Trumpi
Serbia president palub Putinit Kosovole appi
Euroopa Liit on valmis toetama Serbia ja Kosovo vahelist maadevahetust
EL jagab juhiseid Serbia energeetikale: kui leiba ei ole, sööge kooki
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega