Suurbritannia loobus EL-ist lahkumisest, illustreeriv foto

Suurbritannia loobus EL-ist lahkumisest jääda ka enam ei saa

86
(Uuendatud 13:53 16.01.2019)
Teisipäeva õhtul lükkas Suurbritannia parlamendi alamkoda veenva häälteenamusega (432 häält 202 vastu) tagasi Brexiti-leppe, mille Theresa May valitsus oli ette valmistanud.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Mitte mingisugused peaministri jõupingutused, mis viimasel ajal jätsid lausa meeleheitliku mulje, ei sundinud briti parlamendisaadikuid raevu halastuse vastu välja vahetama ega kõige Brüsseliga peetud rängimate läbirääkimiste käigus ette valmistatud plaani toetama.

Suurbritannia on kaose ja leppeta Brexiti lävel >>

See Suurbritannia parlamendi otsus matab kogu oma põhjuste selguse juures, mis selle esile kutsusid, Suurbritannia riigipoliitilise ja sotsiaalmajandusliku süsteemi ja kogu Brexitiga seotud olukorra sedavõrd sügavasse uttu (kui mitte öelda kaosesse), et sündmuste edasise arengu osas mis tahes oletusi ja seda enam ennustusi välja pakkuda osutub lihtsalt võimatuks. Saab vaid mainida põhilisi ja kõige valusamaid valupunkte, mis kuningriiki ees ootavad.

Tagasilükatud kokkuleppel oli kogu oma objektiivse ebasoodsuse ja Surbritanniale lausa alandava olemuse juures (mistõttu parlamendi mõlemad kojad keeldusidki seda toetamast) üks oluline väärtus. See dokument andis kätte üheselt mõistetava teekaardi niihästi Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumiseks kui ka riigis hiilivalt idanevast sisepoliitilisest kriisist ülesaamiseks: sa teed seda, mida tegema pead, ning ülejäänud probleemid lahendatakse käigupealt või lükatakse edasi ja siis, kanäe, kaotavad nad oma aktuaalsuse.

Nüüd aga sadas Suurbritanniale ja tema valitsevale klassile kaela terve lasu probleeme, kus kõige teravamad, kuid siiski hetkelised teemad (nagu valitsuskriis) segunevad põhjapanevate riigikorralduslike küsimustega (näiteks ilmne oht riigi territoriaalsele terviklikkusele). Ja kõik need tuleb üheaegselt lahendada.

Täiemahuline valitsuskriis

Täna asub alamkoda hääletama Theresa May peaministri ametikohalt tagasiastumise küsimust. Tema lahkumine paistab vältimatu, kuid uue valitsuse moodustamine võib venima jääda.

Briti politseiülem: leppeta Brexit ohustaks ka julgeolekut >>

Pühjus on ilmselge: May täitis varjamatult enesetapjalikku missiooni ning eilse hääletamise tõttu on olukord muutunud veelgi halvemaks ja komplitseeritumaks. Kandidaadi otsimisega, kes on valmis asuma ametikohale, mis garanteerib õige peatse läbipõrumise, võib tekkida raskusi.

Hoop Suurbritannia majandusele

Mitte millalgi tulevikus, Brexiti tegelikul realiseerimisel, vaid otse siin ja praegu. Hääletamise eelõhtul hoiatasid majandusteadlased avameelselt, et leppest loobumine toob kaas naelsterlingi kukkumise. See aga avaldab, mõistagi, omakorda mõju kogu Ühendkoningriigi majandusele.

Separatismiteema teravnemine Šotimaal ja Põhja-Iirimaal

Nendes piirkondades valitsevad vaieldamatult euroopameelsed meeleolud. Enamgi veel, neil (eriti Ulsteril) on EL-iga erilised suhted. Eeskätt oli tagasilükatud leppes ette nähtud omaette tolli- ja piirirežiim Põhja-Iirimaa jaoks.

See kujuneski muuseas üheks suurimaks pahameeletekitajaks Suurbritannia võimuladviku silmis, kes nägi antud punktis Brüsseli sekkumist Suurbritannia siseasjadesse ja kuningriigi territoriaalse terviklikkuse õõnestamist. Ilma kokkuleppeta ja eeltingimusteta Brexiti korral satuvad need kaks piirkonda põhimõttelise valiku ette – kas Suurbritannia või Euroopa Liit, ning arvestades sealseid ühiskondlikke meeleolusid, ei pruugi nende otsus Londonit rõõmustada.

Kõige olulisem küsimus: mis nüüd edasi saab?

Euroopa Liisdust ilma Brüsseliga kooskõlastatud kokkuleppeta lahkumine tõotab kujuneda Suurbritanniale kui mitte lausa katastroofiks, siis millekski üsna sellelähedaseks. Brexiti üle peetud läbirääkimistel surus Euroopa Liit Londoni halastamatult nurka, sundides brittidele peale nende jaoks väga viletsa leppe.

Suurbritannia lahkumise korral ilma mingite kokkulepeteta on Brüssel täiesti suuteline seadma Suurbritannia majanduse krahhi äärele ning võib-olla isegi ta üle selle ääre tõukama. Võimalusi selleks Euroopal leidub, mistõttu May ongi nii tuliselt kokkulepet kaitsnud – ta teab täpselt, et alternatiiv sellele võib osutuda palju hullemaks.

Kahtlemata toob parlamendi eilne otsus taas päevakorda küsimuse, kas London ei ürita hoopis "farssi tagasi pöörata" ja EL-ist lahkumisest üldse loobuda, korraldades näiteks kordusreferendumi. Välistada sellist sündmuste arengut ei saa, kuid sel juhul on mure seesama, mis ka ilma eelkokkulepeteta lahkumise puhul: kui Suurbritannia "tagasi roomab", sunnib Brüssel teda mässukatse eest – ja kallilt – tasuma.

Arvestades aga, et kuningriigil on alati olnud EL-is eriline positsioon, ähvardab teda arvukatest privileegidest ja eelistest ilmajäämine, Euroopa Liidu lihtliikme staatus ja avalikult allutatus Brüsselile. Ja Berliinile.

Just sellega põhjendatakse Theresa May otsustavat loobumist kordusreferendumi ideest. Ta mõistab paremini kui kes iganes, et olukorra tagasipööramine ja Suurbritannia poolt EL-i liikmesuse säilitamine vaevalt küll riigile veel halvemaid tagajärgi toob, kui Euroopa Liidust lahkumine. Tulemuseks on paradoksaalne olukord.

Euroopa maksis Suurbritanniale mitme sajandi eest kätte >>

Theresa May (nagu ka Suurbritannia valitsus tervikuna) tekitab Venemaa ühiskonnas vägagi ebameeldivaid tundeid – ja täiesti põhjendatult. Venemaa demoniseerimine, tsirkus Skripalidega ja nii edasi. Aga sisuliselt on ta – traagiline tegelane. Talle on osaks saanud äärmiselt tänamatu missioon. Ja May täidab seda kohusetundlikult, olgugi et mitte eriti edukalt.

EL-iga sõlmitud lepe on vilets, väga vilets, aga see on kujunenud tingimustes Suurbritanniale tõepoolest kõige vähem halb. Kõik ülejäänud variandid ähvardavad kujuneda sõna otseses mõttes katastroofiks. May seiskoht on riigitegelase seisukoht, kes tajub a tunnistab tegelikkust, isegi kui see talle eriti ei meeldi, ja teeb seda, mida peab tegema.

Kokkuleppe eile tagasi lükanud briti parlamendisaadikud omakorda toimisid isiklikust vaatenurgast võttes mõistlikult. Nüüd võivad nad puhta südametunnistusega öelda oma valijatele, kellele see lepe samuti ei meeldi, et ei toetanud seda – ja seeläbi ei hukutanud nad oma poliitilist karjääri. Ent poliitikute ja riigimeestena on nad ilmutanud täielikku vastutamatust, nõudes endale teistsugust maakera, kuna tegelik neid ei rahulda, ja erineva halbusastmega valikuvõimaluste hulgast valiku tegemisest nad keelduvad.

Lähimad kuud – aga võib-olla koguni aastad – tõotavad tulla ses mõttes ülimalt põnevad, kui pidada silmas Suurbritanniat ja tema eliiti, kes tobedate ja vastutustundetute sammudega on tõuganud oma riigi kõige tõsisemasse kriisi, ille tagajärjed on täiesti hoomamatud. Arvestades Ühendkuningriigi rolli ajaloos ja tänapäevases poliitikas, ei saa London loota välismaailma kaastundele.

Aga üks õppetund tasub sellest kahtlemata kõigil ammutada. Suurbritanniaga toimuv näitab ilmekalt, milliseid tagajärgi võivad riigile kaasa tuua olukorrad, mil riigivalitsejad hakkavad riiklike otsuste langetamisel juhinduma oma isiklikest hetkehuvidest ja kuivõrd ohtlikuks võib osutuda poliitikute keeldumine neile ebameeldiva reaalsuse tunnistamisest.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

86
Tagid:
majandus, poliitika, Brexit, Theresa May, Suurbritannia
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Samal teemal
IMF: Londonit võib pärast Brexitit oodata must stsenaarium
Briti kuninganna hoiatas hõimusolidaarsuse eest
Euroopa Kohus: London võib Brexiti ühepoolselt tühistada
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega