Uusaastakingitus võimudelt: ukrainlastel soovitati oma kodud põlema pista, illusteeriv foto

Uusaastakingitus võimudelt: ukrainlastel soovitati oma kodud põlema pista

49
(Uuendatud 13:16 15.01.2019)
Rahvusvaheline Valuutafond nõudis Ukraina valitsuselt olmegaasi hindade kahekordistamist 2019. aastal: maikuuks 15 protsendi võrra ja 2020. aasta alguseks veel 25 protsendi võrra. Vastasel juhul ei saa Kiiev IMF-i järjekordset laenuosa.

TALLINN, 15. jaanuar - Sputnik. Fondis endas tunnistatakse, et Ukraina võimud ei pruugi presidendivalimiste eel gaasihindade tõstmisega toime tulla. Pole välistatud, et tariifide tõstmine ei kerkigi päevakorrale, juhul kui olmegaas Ukraina hoidlates märtsi lõpuks lihtsalt otsa lõpeb. Sellest, kuidas Kiiev kavatseb gaasikaardi eelseisvatel valimistel välja mängida, on juttu RIA Novosti artiklis.

Venitada kuni valimisteni

Elanikkonda puudutav olmegaasi hindade tõstmine on Kiievile kohustuslikuks tingimuseks IMF-ilt detsembris heakskiidetud laenulepingu raames järjekordsest 3,9 miljardi dollari suurusest laenu ühe osa kättesaamiseks. Pärast seda, kui riigi võimud on tõstnud gaasi hinda 23,5 protsendi võrra, andis IMF Ukrainale esimese laenuosa 1,3 miljardi dollari ulatuses.

Ukraina majandus ja riik on kristalselt hapraks muutunud >>

Otsuse samasuguse summa eraldamiseks langetab fond veel kahel korral pärast seda, kui Kiiev raporteerib gaasihindade tõstmisest käesoleval aastal 40 protsendi võrra ja pensionireformi läbiviimisest. Samas ähvardab IMF-i nõuete täitmine muredega mitte ainult lihtsaid ukrainlasi, vaid ka kogu rahvusriigi majandust.

Nagu praktika näitab, ei too tariifide tõstmine kaasa riigieelarve tulude kasvu, kuna nendele meetmetele vastavad ukrainlased lihtsal viisil – jätavad gaasi eest tasumata.

Nagu hiljuti teatas gaasifirma Natogaz Ukrainõ juht Andrei Kobolev, moodustab üldine võlgnevus gaasi eest hiiglasliku summa – 57,5 miljardit grivnat (ligi kaks miljardit dollarit). 2018. aastal oli kompanii Naftogaz puhtrahaline saldo negatiivne ja uude aastasse astuti "minimaalse rahavaruga".

Olukorda seoses maksmatajätmisega ei mõjutanud isegi ranged meetmed, mida Naftogaz möödunud aastal rakendas: võlgnikest gaasitarbijatele lõpetati lihtsalt gaasi tarnimine, miljonid ukrainlased elasid kuude kaupa ilma sooja veeta ning talve alates jäid sajad koolimajad, haiglad ja elamud kütteta.

Ukraina ei ole Nord Stream 2 käivitamise tagajärgedeks valmis
© Sputnik / Сергей Гунеев

Tulemusena andis Ukraina regionaalarengu-, ehitus- ja kommunaalmajanduse aseminister Lev Parhaladze detsembri lõpul kodanikele loa oma elamuid iseseisvalt, ilma riikliku ehitus- ja arhitektuuriinspektsiooni loata soojustada. Sellega seoses märkisid asjatundjad, et raha puudumise tõttu "õige" soojusisolatsiooni soetamiseks pn inimesed sunnitud kasutama madala kvaliteediga materjale, mis toob kaasa põlenguteohu suurenemise.

Teisisõnu, Kiievi võim seadis oma kodanikud raske valiku ette: kas ära külmuda või lasta oma kodul põlema süttida.

Imet ei sünni

Kusjuures mõned poliitikud on veendunud, et Ukraina valitsus teravdab sihilikult gaasivarustust puudutavat olukorda, et Petro Porošenko võiks märtsikuiste presidendivalimiste eel astuda rahva päästja rolli.

"Teoreetiliselt võivad võimud üritada panustada kütusenappusele, kui Naftogaz taas kord tahab katlad võlgade tõttu välja lülitada, nagu see juba läinud aasta lõpul aset leidis, kuid ametisolev president lööb rusika lauale, nõuab elanikkonna varustamist gaasiga ja küll siis kütust antakse," arvab energiastrateegiate fondi kaasesimees Dmitri Marunitš.

Mure on selles, et gaasi "presidendi ime" tarvis ei ole kusagilt võtta. Kütusevarud Ukraina maa-alustes gaasihoidlates kahanevad pidurdamatult.

Kui möödunud aasta lõpul olid need täidetud 48 protsendi ulatuses (15,54 miljardit kuupmetrit), siis kahe nädala pärast, 10. jaanuari seisuga olid varud kahanenud 13 miljardi kuupmeetrini ehk 42 protsendini kogumahust. Sellised andmed esitab teabeagentuur UNN viitega Ukrtransgazile.

Eksperdid leiavad, et juhul kui gaasihoidlatest saadava gaasi tarbimisdünaamika jätkub, langevad varud presidendivalimiste ajaks juba allapoole kriitilist taset ja kütusetarnetes algavad tohutud katkestused. Ilma gaasita võivad jääda isegi need mõningad tarbijad, kes suudavad selle eest uute tariifide kohaselt tasuda.

Välismaalt täiendavaid kütusekoguseid osta Ukraina ei suuda. Juba detsembris läks Euroopast tarnitud varugaas riigile maksma 329 dollarit tuhande kuupmeetri kohta versus 266 dollarit juulis. Naftogazile tükkis tema rahamuredega ei ole säärased ostud samuti taskukohased, seda enam, et kütteperioodi lõpuks võivad hinnad veelgi tõusta.

Gaasiostudeks IMF-i järjekordset laenuosa käiku lasta samuti ei õnnestu, fondi juhtkond saab suurepäraselt aru, et presidendivalimiste tulemusena võib poliitiline olukord Ukrainas järsult muutuda, mistõttu Kiiev võib raha saada mitte varem kui aprillis.

Läinud aastail lahendas Ukraina oma gaasimured väga lihtsalt – vene gaasi varastades. Nüüd aga on seda märksa raskem teha, kuna maagaasivood tema territooriumi kaudu üha vähenevad. 2018. aasta jaanuarist septembrini langesid need 2017. aasta sama ajavahemikuga võrreldes seitsme protsendi võrra. Seetõttu kahanesid Ukraina transiiditulud 11,6 miljardilt grivnalt 9,1 miljardi grivnani, toonitati Naftogazis.

"Üheks põhiliseks Ukraina gaasitranspordisüsteemi kaudu kulgeva transiidimahu vähenemise teguriks on gaasijuhtme Nord Stream – OPAL kaudu kulgeva Venemaa gaasitransiidi mahtude suurenemine," nendib Ukraina ettevõte.

Hiljutise ajani oli Kiievil säilinud lootus lahendada taas kord oma probleemid Moskva arvel: 21. jaanuariks oli määratud Euroopa Komisjoni, Venemaa ja Ukraina esindajate kolmepoolne kohtumine gaasitransiidi küsimustes.

Naftogazi juht rääkis koguni sellest, millist seisukohta Kiiev neil läbirääkimistel kaitsma hakkab: Gazprom peab hüvitama Ukraina ettevõttele kõik transiidimahtude kahanemisest tingitud kahjud. Vastutasuks lubab Kiiev kõik Gazpromi vastu esitatud hagid Euroopa kohtutest tagasi võtta.

Kuid läinud nädala lõpul teatas Venemaa energeetikaminister Aleksandr Novalk, et 21. jaanuari kolmepoolsete kõneluste läbiviimine "on ikka veel arutamisjärgus". Teisisõnu, Venemaa võib sellest kohtumisest täiesti keelduda.

Gazprom ei ole valmis praegusel kujul praeguse Ukraina valitsusega ega ka Kobolevi ja (Naftogazi tegevdirektori – toim.) Vitrenkoga tema esindajatena läbirääkimistele tulema. Selles seisukohas on enam poliitilist kui majanduslikku komponenti. Märtsis lõpeb Kobolevil leping Naftogaziga, 31. märtsil toimuvad presidendivalimised ja küsimus, mis nende valimiste järel juhtuma hakkab, jääb lahtiseks.

Seetõttu asub Gazprom uute läbirääkijate ilmumiseni aega venitama, edaspidi aga sõltub kõik sellest, kes võimule tuleb ja millise välispoliitilise kursi Ukraina valib," usub Ukraina Teaduste Akadeemis maailmamajanduse ja rahvusvaheliste suhete keskuse energiaprogrammide direktor Valentin Zemljanski.

Muuseas, küsimus Ukraina kaudu kulgevast transiidist hakkab kevade lõpuks sõltuma mitte ainult osapoolte kokkuleppetahtest, vaid ka puhttehnilistest võimalustest. Juhul kui Ukraina maa-alustesse kütusehoidlatesse selleks hetkeks pumbatava maagaasi kogus jääb alla kuue miljardi kuupmeetri, siis tema gaasitranspordisüsteemi surverõhust lihtsalt ei piisa selleks, et transiitkütust torusid pidi Euroopa tarbijateni edasi pumbata.

49
Tagid:
ühiskond, gaas, majandus, poliitika, Ukraina
Samal teemal
Kiiev elab tegelikult Venemaa raha najal
Porošhenko mõtles välja, kuidas Ukraina rikkaks teha
Ukraina hindas TurkStreami käikulaskmisega kaasnevat kahju
Auru all: Ukraina kummalised arvutused
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega