Soomustläbistav karussell: milleks Vene tankidele automaatlaadur, illustreeriv foto

Soomustläbistav karussell: milleks Vene tankidele automaatlaadur

220
(Uuendatud 08:42 12.01.2019)
Alates tankist T-64A on suurtüki automaatlaadimine olnud Nõukogude ja Vene tankide üheks peamiseks innovatsiooniks. NATO riikide tankides laadib mürsu tankisuurtükki ikka veel inimene. Käsitsi.

TALLINN, 12. jaanuar - Sputnik. Mõlemal lähenemise plussidest ja miinustest RIA Novosti materjalis. Kas eelistada kaskekiirust või töökindlust? Kas sihtmärgi tabamiskindlust või täiendavat soomuskaitset? Kas neljandat meeskonnaliiget või keerulist mehhanismi? 

Trummel ja karussell

Automaatlaaduriks (AL) nimetatakse suurtükiväes mehhanismi, mis laeb relva, eemaldab lastud kestad ja laeb uue moona minimaalse inimosalusega. AL-ga on varustatud Venemaa peamise lahingtanki (MBT) tüübid, soomukid, liikursuurtükid ning keskmise- ja suurekaliibrilised laevasuurtükid.

Rooda: Venemaa "eksperdid" ei tea, millest räägivad >>

Esimene AL-ga varustatud tankitüüp oli Prantsuse kerge tank AMX-13, mida toodeti massiliselt eelmise sajandi 50-60-ndatel aastatel. Tankitorni mõlemal küljel olevas nišis paiknes kaks trummel-tüüpi salve, millest kummaski oli kuus mürsku.

Tank T-14 Armata
© Sputnik / Алексей Куденко

Lasu korral pööras tagasilöögijõud trumlit ja vabastas järgmise mürsu, mis langes tõukurile ja see suunati mürsukambrisse. Selline lahendus võimaldas suurendada tanki laskekiirust kümne-kaheteistkümne lasuni minutis ja vabaneda laadurist meeskonnas.

Automaatlaaduri efektiivsus leidis kinnitust paljudes 20. sajandi teisel poolel toimunud relvakonfliktides. Kuuepäevases sõjas hävitas üksainus Iisraeliga AMX-13 lahingus ükshaaval seitse Jordaania M48 tanki. Prantsuse automaatlaaduri puuduseks oli tühjaks saanud trumlite laadimise keerulisus. Selleks pidi AMX-13 lahinguväljalt lahkuma, sest ta muutus täiesti kaitsetuks.

Mõnedes Ameerika tankides kasutati katseliselt samuti trummel (revolver-) laadurit. Sarnaseid seadmeid katsetati ka teistes NATO, samuti Aasia riikides. Kõige laialdasemalt levis konveierilint, mis paiknes torni põhitelje suhtes risti ja millelt spetsiaalne tõukur mürsu mürsukambrisse saatis.

Briti peamine tank tapab oma sõdureid >>

Sellise mehhanismiga on näiteks varustatud prantsuse tank Leclerc. Praeguseks on kõik teised NATO riikide relvajõud automaatlaaduritest loobunud. Nõukogude ja Venemaa MBT-s kasutatakse nn karussell-tüüpi automaatlaadurit.

Väiksemad mõõtmed, rohkem soomust

Nõukogude peamine lahingutank (MBT) T-64A on relvastatud 125-millimeetrise siledaraudse suurtükiga, mida laetakse konstantse nurga all töötava hüdromehaanilise laadimismehhanismiga 6ЭЦ10.

Selle peamine element on karussell-tüüpi suletud konveier, mis asub tanki tornis spetsiaalses latris. Konveieril on 28 erinevat mürsku: soomustläbistavad, kumulatiivsed ja kild-fugassmürsud. Ülejäänud mürsud on ladustatud juhtimiskabiinis asuvatesse niššidesse.

Tankide T-64 ja T-80 automaatlaadur erineb konstruktsioonilt mõnevõrra T-72 ja T-90 laadurist – laengud ja kestad asetsevad veidi erinevalt ja saadetakse mürsukambrisse teisiti. Esimesel kahel suunataks kest ja laeng relva samaaegselt, viimastel järjestikku, kuid AL tööpõhimõte on sama.

Танк Т-80
© Sputnik / Дмитрий Коробейников
Tank T-80

Karussell pöörleb, sellelt valitakse vajalikku tüüpi lask, misjärel tõmbab spetsiaalne haarats mürsu suurtüki mürsukambri juurde ja "käpp" surub selle pessa. Edasi laskub haarats karussellile tagasi, pääs laskemoona juurde suletakse ja toimub lask. Seejärel kest eemaldatakse ja lukk avaneb. Vajadusel korratakse kogu protseduuri.

Automaatlaaduri eelised on ilmsed. Esiteks, tänu laaduri puudumisele saab vähendada lahingumasina mõõtmeid ja vähenenud massi arvel tugevdada soomuskaitset. Teiseks, tanki laskekiirus suureneb oluliselt. Kolmandaks, kuna kogu ettevalmistus lasu sooritamiseks toimub automaatselt, kaob inimteguri vea oht. Miinused: suhteliselt väike laskekomplekt, mida karussellile panna saab, pikemaid mürske pole võimalik kasutada. Eksperdid märgivad ka automaatlaaduri ja selles olevate mürskude vähest kaitstust vaenlase tankitõrjerelvade eest.

Maitseasi

Enamik Lääne tankikooli tankidest on mõeldud neljaliikmelisele meeskonnale, kuhu kuulub ka laadur. Tavaliselt istub ta näoga relva suunas, tõstab käsitsi põrandalt vajaliku mürsu, asetab selle mürsupessa, võtab taas sisse ohutu asendi relva kõrval ja teavitab komandöri laskevalmidusest.

Американские танки M1A2 Abrams в Европе.
© Фото : eur.army.mil
M1 Abrams on USA-s toodetav kolmanda põlvkonna põhitank

Põhimõte on sama nagu Teise maailmasõja aegsetes tankides. Selle lähenemisviisi eelised on samuti ilmsed. Kõik mürsud asuvad meeskonnast eraldatud soomustatud pesades, mis suurendab masina eluvõimet. Pole takistust pikemate mürskude kasutamiseks. Lisaks hõlbustab neljas meeskonnaliige masina hooldust ja kiirendab mürskude laadimist tanki.

Tanki "Leopard 2 A7V" renessanss >>

Jätkub ka puudusi. Esiteks võib laadur väsida juba vähem kui poole laskemoona kulutamise järel, mis vähendab tulekiirust või ta võib maastikul sõites end vigastada. Kolmandaks, nelja meeskonnaliikmega tankid on suurema torniga, mis muudab masina märgatavamaks ja haavatavamaks.

Nõukogude ja Venemaa konstruktorid suutsid vähendada automaatlaaduri ja laskemoona haavatavust ning suurendada meeskonna ellujäämise võimalusi peamiselt tänu dünaamilise soomusele, optilis-elektroonilistele ja muudele kõrgtehnoloogilistele vastumeetmetele.

Venemaa laadimisautomaatika peamine puudus on uuestilaadimise keerulisus pärast karussellil paikneva laskemoona ära laskmist. Sellisel juhul võib tanki laskekiirus langeda kuni kahe-kolme lasuni minutis ja komandör peab mürske laadima käsitsi ise.

Siiski, nagu näitab 20. sajandi teise poole sõdade ja relvakonfliktide, samuti tänapäeva "kuumade piirkondade" kogemus, võidab see tankimeeskond, kes tunneb paremini oma masinat, arvestab selle tugevaid ja nõrku külgi, korraldab hästi koostööd liitlastega ja tulistab täpsemalt. Kuidas täpselt mürsk rauda viiakse, on kümnenda järgu küsimus.

220
Tagid:
sõjaväemasin, tank, Lääs, Venemaa
Samal teemal
Ekspert Eesti sildade seisundist: kannatavad isegi tanki
Vaktsiin "Vene tankide" vastu: Baltimaad teevad NATO õppustega äri
Tanki tehnoülevaatus: kuidas Venemaal soomustehnikat hoitakse
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega