Ameerika Ühendriigid ei paiguta Kuriili saartele oma vägesid

Ameerika Ühendriigid ei paiguta Kuriili saartele oma vägesid

59
(Uuendatud 18:45 10.01.2019)
Kümnepäevase puhkuse infovaikuses Venemaal andis ühiskonda erutavaid uudiseid ainult üks välispoliitika küsimus – Vene-Jaapani rahulepingu läbirääkimised ja sellest tulenevalt Kuriili saarte saatus.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Tasub meelde tuletada peamisi põhjusi, miks ainult see pühade ajal avalikkuse meeli köitis. Suisa 1. jaanuaril lubas Jaapani peaminister Shinzo Abe, et Kuriili saarte tagastamise korral Jaapanile ei aeta saartel elavaid venelasi sealt ära. Lisaks tegi Jaapani liider avalduse, et saarte tagastamiseks Jaapanile on vaja seal elavate venelaste nõusolekut.

Jaapan kavatseb Venemaalt Kuriilide eest hüvitise nõudmisest loobuda >>

Seda peeti kohe vihjeks referendumile Kuriili saartel, mis on Venemaa õigusaktide seisukohast absoluutne ketserlus ja sarnaneb üldiselt Tokyo sekkumisega Venemaa siseasjadesse.

Venemaa president Vladimir Putin ja Jaapani peaminister Shinzō Abe
© Sputnik / Алексей Дружинин

Jaapani meedia on täis siseringiinfot, millest värskeim väidab, et järgmise läbirääkimiste vooru ajal teeb Tokyo Moskvale ettepaneku loobuda mistahes hüvitise nõudmisest territoriaalse vaidluse lahendamise eest.

Ja lõpuks ütles Jaapani peaministri välispoliitika eriabi Katsuyuki Kawai, et Jaapan loodab rahulepingu sõlmimisel Venemaaga USA toetusele.

Milliseid järeldusi võiks selle uudise põhjal teha? Esiteks: Jaapani juhtkonnal oli mingil põhjusel vaja hakata teesklema, et Kuriilid talle kohe-kohe tagasi antakse.

Teiseks, igasugune lootus Jaapani vabanemisele Ameerika Ühendriikidest vasallsõltuvusest on alusetu. Meenutame, et 1956. aastal rikkus just USA ära plaani NSVL ja Jaapani rahulepingu sõlmimiseks.

Sellesama, mis pidi allkirjastatama Moskva deklaratsiooni alusel, nähes ette kahe Kuriili saare (õigemini peaaegu asustamata Šikotani ja täiesti asustamata Habomai saarestiku) üleandmise Tokyole. Katsuyuki Kawai avaldus ei jäta illusioone, et Jaapani-poolse seisukoha kujundamine toimub Washingtonis.

Jaapani peaminister teatas "uuest ajastust" suhetes Venemaaga >>

Ja nüüd kõige olulisemast. Moskval ei ole mingeid illusioone. Piisab, kui meenutada presidendi hiljutist märkust pressikonverentsil: "Me ei mõista Jaapani suveräänsuse taset, kui otsustatakse Ameerika sõjaväebaaside paigutamist Jaapanis." Selle "me ei mõista" all peetakse üsna läbipaistvalt silmas, et "me teame, et Tokyol sellist suveräänsust ei ole".

Veel ühe kinnituse andis selle kohta Jaapanis paiknevate USA vägede juhataja, kindralleitnant Jerry Martinez pärast Kawai avaldust: "Ühendriikidel pole praegu kavatsust paigutada oma relvajõude Kuriili saartele."

Kuriili saarestiku saar Kunašir
© Sputnik / Андрей Шапран

Tuleb igati hinnata ameeriklaste ülesnäidanud kiiduväärset ausust. Küsimust, kas ameeriklastel ei võiks selliseid plaane tekkida tulevikus, ei maksa isegi esitada. NATO laienemise ajalugu Ida-Euroopas pärast NSV Liidu kokkuvarisemist teeb vastuse ilmseks.

Selle tulemusena tegigi Venemaa välisministeerium omapoolse avalduse. Jaapani meedialärmi taustal kõlas see vägagi kaalukalt. Jaapani suursaadik kutsuti Smolenski väljakule (Venemaa välisministeeriumi asukoht – toim.).

Ulatuslikust diplomaatilisest retoorikast valiti välja ja kasutati äärmiselt karmi kõnepruuki, mis viitab ühemõtteliselt Moskva äärmisele rahulolematusele.

Tokyot süüdistati kahe riigijuhi vaheliste kokkulepete olemuse tõsises moonutamises ja katses Kuriilide ümber toimuva atmosfääri põhjendamatult üles kütta. Arvestades Venemaa diplomaatide karmi käitumist, tekib tahtmatult küsimus, kas 21. jaanuariks kavandatud Putini ja Abe kohtumine üldse toimub.

Jaapan kaotas ööpäevaga rohkem kui ainult Kuriilid >>

Otsustades Moskva reaktsiooni põhjal, on Tokyo soovitu esitamisel tegelikkuse pähe üle pingutanud. Igal juhul on selge, et Jaapani hiljutist meedialärmi ei maksa tõsiselt võtta.

Emotsioonidesse mittelaskuvatel inimestel oli otse Kuriilidelt tulevaid viimaseid uudiseid lugedes põhjust Jaapani kõlavates avaldustes kahelda. Just enne aastavahetust teatas Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu, et Kuriili saartel on valmimas Venemaa sõjaväelastele uued rajatised.

Aniva laht Sahhalini saarel
© Sputnik / Владимир Федоренко

Sõjaväeallikate kohaselt on Venemaa eelmisel aastal paigutanud saartele meresihtmärkide seirejaamu "Mõs-1" ja hüdroakustilisi komplekse, mis tagavad lausseiretsooni kõikide peal- ja allvee ning õhu sihtmärkide avastamiseks ja jälgimiseks.

Jaapani meedia teatel kavatseb Moskva 2020. aasta lõpuks viia lõpule ühtse kaitsesüsteemi loomise Kuriilidel, mis tähendab seal juba paiknevate raketikomplekside "Bal" ja "Bastion" hulga suurendamist, samuti lennuväljade ja suurte laevade vastuvõtuvõimekusega sadamate arendamist.

Nii et võib olla täiesti kindel: Ameerika Ühendriigid ei paiguta tõepoolest oma vägesid Kuriilidele, ei nüüd ega kunagi hiljem. Maailma parimaks tagatiseks sellele on Venemaa relvajõud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

59
Tagid:
Kuriilid, rahuleping, poliitika, USA, Venemaa, Jaapan
Samal teemal
Muneo Suzuki: rahulepingu sõlmimine on võimalik ainult Putini ja Abe otsusega
Jaapan solvus: Washingtoniga ollakse kaubandussõja lävel
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega