USA Senat blokeeris sanktsioonide seaduse

USA-s ei aktseptitud uusi Venemaa-vastaseid meetmeid

40
(Uuendatud 18:54 09.01.2019)
Seaduseelnõu sanktsioonidest Süüria, Venemaa ja Iraani vastu põrkus USA Senatis ootamatutele raskustele. Tundus, et kõik peaksid nagu rahul olema, kuid vastu võtta ei õnnestunud. Ning asi pole selles, et suhtumine neisse riikidesse oleks kuidagi muutunud.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

USA Senat ei suгtnuв vastu võtta seaduseelnõu sanktsioonidest Süüria, Venemaa ja Iraani vastu. Mitte sellepärast, et see mingeid vaidlusi tekitanuks, oleks vastuseisu kohanud või et seda tuleb kuidagi korrigeerida.

USA Senat blokeeris sanktsioonide seaduse >>

Demokraadid ei võta lihtsalt põhimõtte pärast menetleda mitte mingisuguguseid seaduseelnõusid, mis ei ole suunatud "shutdown" olukorra lõpetamisele – see tähendab ajutisele töökatkestusele seetõttu, et eelarvet ei õnnestunud kooskõlastada.

Президент США Дональд Трамп у Елисейского дворца
© Sputnik / Ирина Калашникова

Donald Trump nõuab kulude eraldamist USA ja Mehhiko vahelise müüri ehitamiseks, demokraadid on loomulikult vastu. Nad kasutavad üldse Trumpi vastu kõike, mis käeulatusse satub – müüri, Hiinat, Süüriat, Venemaad. Praegune seaduseelnõu sattus nähtavasti juhuslikult sündmuste keerisesse.

Sest ihkavad ju ilmselt kõik USA võimuladvikus sanktsioone Venemaa, Süüria ja Iraani vastu. Poliitikute meelest suudavad nad niiviisi "kindlustada Ameerika Ühendriikide turvalisust Lähis-Idas – sellest kõneldakse eelnõu enda nimetuses.

Muuseas, senimaani ei paista küll sedamoodi, et USA tunneks end ohus olevat: ilma palumata roniti võõrale maale, pommitati seal mida iganes, hiljem lubati lahkuda, aga ei öeldud, millal nimelt – nähtavastu just niiviisi käituvad need, kellel tuleb end kaitsta võõral territooriumil.

Üleüldse oleks säärases olukorras parimaks kaitsemooduseks naasta oma territooriumile, sel juhul ei ähvarda sind Lähis-Idas enam miski.

Asjad kokku ja Teksasesse: kes USA väed Süürias asendab >>

Aga see on praegu kümnendajärguline küsimus. Esialgu peab hakkama rääkima, ja selleks tuleb "shutdown" ületada, selleks aga on tarvis eelarve osas kokku leppida, seega lahendada küsimus seoses Mehhiko müüriga, mis tähendab, et tuleb aru saada, kes keda – kas Trump või kõik ülejäänud.

Niisiis selleks, et riik ajaks tasakaalustatud poliitikat, tuleb tema võimudel leppida tõsiasjaga, et presidendiks on Donald Trump, või siis temast vabaneda.

Juba valimiskampaania algusest peale ärritab ta mitte ainult demokraate, vaid ka üht osa vabariiklastest, ja mida kauemaks ta presidendiks jääb, seda enam on tema suhtes nurisemist.

Aga ka umbusaldust välja kuulutada ei õnnestu – lugu salapärastest suhetest Venemaaga susiseb omasoodu, majanduslikke edusamme justnagu on, tema valijaskond paistab samuti rahul olevat ja kõik süüdistused ühtekokku siiski umbusalduse avaldamiseks välja ei venita.

Nõnda siis seisavadki sarvipidi vastakuti Trump ühelt poolt ja ülejäänud USA poliitikud teiselt poolt. Kes ja kummale poole esimesena sammu teeb, on selgusetu.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

40
Tagid:
seaduseelnõu, sanktsioonid, Iraan, Süüria, Venemaa, USA, USA senat
Samal teemal
Venemaa on valmis avaldama USA presidendivalimistesse "sekkumise" kirjavahetuse
Riigiduuma vastas Trumpi sõnadele "Venemaa soovist USA-lt abi saada"
USA Esindajatekoda kiitis heaks Venemaa gaasijuhtme vastase resolutsiooni
Zahharova vastas USA luure teatele "Venemaa sekkumisest" valimistesse
Ekspert: mis põhjustab Venemaa ja USA vahelise sõjalise konflikti
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega