Kõige levinum inimkaubitsemise vorm on seksuaalne ärakasutamine

ÜRO: kõige levinum inimkaubitsemise vorm on seksuaalne ärakasutamine

35
(Uuendatud 12:06 07.01.2019)
Raporti andmeil on kõige levinum inimkaubitsemise vorm seksuaalne ärakasutamine, mille ohvrid moodustasid 2016. aastal inimkaubanduse ohvritest 59 protsenti.

TALLINN, 7. jaanuar — Sputnik. Maailmas on endiselt olemas "suured karistamatuse alad", mida inimkaubitsejad saavad ära kasutada, vahendas BNS ÜRO raportit, edastab portaal Pealinn.

Hoolimata hiljutisest trendist inimkaubitsemisega seotud süüdimõistvate otsuste suurenemise poole paljudes Aafrika ja Lähis-Ida riikides, märgitakse ÜRO uimastite ja kuritegevuse ennetamise ameti (UNODC) raportis, on süüdimõistvate kohtuotsuste koguarv neis piirkondades väga madal.

"Inimkaubitsejate jaoks õigusemõistmise risk sisuliselt puudub," seisis raportis.

Raporti andmeil on kõige levinum inimkaubitsemise vorm seksuaalne ärakasutamine, mille ohvrid moodustasid 2016. aastal inimkaubanduse ohvritest 59 protsenti.

UNODC tõstis esile erinevatest relvakonfliktides osalevate rühmituste tegevust inimkaubitsemise kasutamisel "oma tegevuste rahastamiseks või tööjõu suurendamiseks" või seksiorjuseks.

Koolitusprojekt aitab spetsialistidel tähelepanu kannatanu vajadustele suunata>>

Inimkaubanduse ohvrite ülekaalukas enamus on naised, kelles pisut alla poole moodustavad täiskasvanud. Tüdrukud moodustavad ohvritest 23 protsenti ja raportis hoiatati, et nende osakaal tervikust kasvab.

Seksuaalse ärakasutamise järel tähtsuselt teine inimkaubitsemise põhjus on sunnitöö, mille ohvrid moodustavad koguarvust kolmandiku. Nähtus on eriti valdav Sahara-taguses Aafrikas ja Lähis-Idas.

UNODC pöörab raportis suurt tähelepanu ka elundikaubandusele. Aruandes tuuakse välja 100 elundikaubanduse juhtumit ajavahemikul 2014-2017 peamiselt Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika riikides. Mõned juhtumid leidsid aset ka Euroopas ja Kesk- ja Lõuna-Ameerikas.

Kool, ilustreeriv pilt
© Sputnik / Сергей Ещенко

Lähisuhtevägivalla tõkestamisel on oluline asutustevaheline kiire koostöö>>

Mõne juhtumi puhul on tõendeid inimkaubitsejate kokkumängust "meditsiinitöötajatega korrumpeerunud ja petturlike praktikate harrastamiseks".

Elundismugeldajad kasutavad UNODC-i hinnangul ära kõige haavatavamaid inimesi, näiteks põgenikelaagrites viibivaid pagulasi, keda värvatakse "võltslubadustega rahasummade ja transpordi kohta turvalisematesse paikadesse".

Inimkaubanduse vormina toodi välja veel smugeldamine sundabielu tarbeks, mis on levinuim Kagu-Aasias.

2016. aastal registreeriti 25 000 inimkaubitsemise ohvrit, mida on üle kahe korra rohkem võrreldes 2011. aasta 10 000-ga. Ohvrite arv on suurenenud eelkõige "Ameerikate ja Aasia arvelt", selgus raportist.

UNODC hoiatas samas, et arvu suurenemine võib olla tingitud ohvrite tõhusamaks muutunud tuvastamisest, mitte nende tegeliku arvu kasvust.

35
Tagid:
seks, ÜRO, inimkaubandus