Ühendkuningriigis palgati juba enne Skripalide juhtumit ekspert mürkide alal

Mürgiekspert palgati Ühendkuningriigis juba enne Skripalide juhtumit

87
(Uuendatud 13:46 05.01.2019)
Häkkerid ühendusest Anonymous avaldasid dokumendid, mille kohaselt kutsusid Ühendkuningriigi rahastatava Integrity Initiative projekti töötajad juba mitu aastat enne Salisbury vahejuhtumit üles saatma Vene diplomaate riigist välja.

TALLINN, 5. jaanuar - Sputnik. Nad teatasid samuti mingist "katastroofist" kui impulsist Briti riigikaitse tugevdamiseks. Selgitatakse, et selles projektis osalenud inimesed värbasid tööle spetsialisti keemiarelvade alal ning võtsid ühendust ka Sergei Skripali naabri ja värbajaga, vahendab RIA Novosti.

Häkkerid rääkisid briti venevaenulikust programmist >>

Eelmise aasta novembris avaldas Anonymous esimest korda dokumendid Integrity Initiative kohta, mida Ühendkuningriik võis kasutada sekkumiseks Euroopa asjadesse ja infosõjaks Venemaa vastu. Briti ametivõimud kinnitasid teatud reservatsioonidega avaldatud dokumentide autentsust.

Hiljuti ilmus Anonymous nimel võrgulehel cyberguerrilla.org uusi andmeid, mis autorite sõnul on seotud ka Integrity Initiative projektiga. Tegemist on dokumentide ja arvetega ettekannete eest Venemaa meediakanalite, eelkõige RT ja Sputnik tegevuse kohta.

Avaldatud dokumentides räägitakse ka Salisbury juhtumist. Selles inglise linnas mürgitati endine GRU ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia, mis põhjustas suure rahvusvahelise skandaali.

London süüdistas tapmiskatses Venemaad, Moskva eitas seda kategooriliselt. Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles, et "Skripal'ide kriminaalasi" vajub silmnähtavalt laiali, kuna puuduvad tõendid Venemaa süü kohta.

Tuleb korrata

Avaldatud dokumentide hulgas on 2015. aastal Victor Madeira koostatud dokument. Madeira on Integrity Initiative'i rahastava Briti riigihalduse instituudi (The Institute for Statecraft) vanemteadur.

Dokument sisaldab ettepanekuid Venemaale sanktsioonide kehtestamiseks, sealhulgas ettepanekut "saata samaaegselt välja kõik Venemaa luureametnikud ja kaitseatašeed võimalikult paljudest riikidest".

Vladimir Putini  2019. a. uusaastakõne
© Sputnik / Михаил Климентьев

Madeira nägi selles 1971. aasta operatsiooni FOOT kordust, kui London saatis riigist välja 105 nõukogude diplomaati.

2018. aastal edutati riigihalduse instituudi direktor Christopher Donnelly sõjaväeluure spetsialistide grupi ülemaks. See üksus kuulub 2014. aastal loodud Briti esimese seirebrigaadi koosseisu, mis vastutab kogu Briti sõjalise luure eest. Selle kinnitamiseks postitasid häkkerid esildise tema sellele ametikohale määramiseks.

Teisest dokumendist nähtub, et 2016. aasta oktoobris andis Donnelly koos endise Ühendkuningriigi relvajõudude juhatajaga kindral Richard Barronsiga trööstitu hinnangu Ühendkuningriigi võimekusele Venemaale vastu seista.

"Kui ei toimu mingit katastroofi, mis inimesed üles ärataks ja vastuseid nõudma sunniks, peame leidma viisi, kuidas probleemist valitsust teavitada ja see poliitilisse ruumi viia. Järeldus on selline, et kas justnimelt meie alustame diskussiooni või ootame ära millegi kohutava toimumise, mis meid kõiki vihastaks ja tegutsema sunniks," kirjutas Donnelly.

Rooda: abiks trilleri "Novitšoki pritsimine" stsenaristile >>

Pärast seda võttis ta sõjaliste luurajate grupi koosseisu keemiliste ja bioloogilise relvade eksperdi Mark Andrew Lavericki Porton Downi sõjaväelaborist, kirjutab Anonymous.

Venemaa on korduvalt väljendanud kahtlusi, et selles Salisbury lähedal paiknevas laboris arendatakse keemiarelvi, sealhulgas mürgiseid kemikaale, mis kuuluvad närviagentide rühma ja millega Londoni sõnul mürgitati Skripale ja mida Suurbritannias nimetatakse "Novitšokiks".

Sealsamas Porton Downi laboris tehti ka ekspertiis ka Skripalide mürgitamiseks kasutatud ainele.

Operatsioon Iris

Kui 2018. aasta märtsis toimus mürgitamine Salisburys, puhkes selle ümber Integrity Initiative aktiivne kampaania. Projekti kaasati Harod Associates, mis asus uurima olulisemaid meedia- ja sotsiaalvõrgustikke. Seda nimetati projektiks "Operation Iris".

Praeguseks on häkkerid avalikustanud 25 nende andmetel selle programmi raames koostatud dokumenti. Need on aruanded intsidendi kajastamise ulatuse ja hulga kohta Briti, Ameerika, Euroopa ja Venemaa meedias, publikatsioonide analüüs teemade kaupa erinevate riikide sotsiaalvõrgustikes, teave "väidetavate trollide kohta" ja nende asukohad.

Anonymous avaldas ka kirja Andy Price'ilt, kes vastutab Briti välisministeeriumis infovõitluse eest. See on kirjutatud aprillis 2018 ja oli mõeldud ainult "usaldusväärsetele kolleegidele ja partneritele".

Kiri sisaldas analüüsi Salisbury juhtumi kajastamisest Venemaa meedias ja selles jõuti järeldusele, et Moskva üritas ühiskonda desinformeerida. Varsti pärast seda lahkusid Venemaa diplomaadid Londonist.

"13. jaanuar 2015. aasta Madeira plaan realiseeriti täielikult 2018. aasta keskpaigaks," järeldasid häkkerid.

"Juhuslik" intervjuu

Anonymous sõnul osales Skrypali naaber ja värbaja Pablo Miller juulis 2018 kohtumisel organisatsiooni "Valged kiivrid" esindajatega, kes süüdistasid Moskvat ja Damaskust keemiarelvade provokatsioonide korraldamises Süürias. Kohtumine olevat toimunud riigihalduse instituudi hoones.

"Oktoober 2018. Milleri teenistuskaaslane neljandast kuninglikust tankirügemendist Mark Urban avaldab raamatu, milles on intervjuu Skripaliga, mis olevat tal õnnestunud võtta "juhuslikult", kuus kuud enne mürgitamist. Järeldus on ilmne," märgib Anonymous.

Oscari asemel kodakondsus – Suurbritannia võtab Valgeid Kiivreid avasüli vastu >>

Tegemist on BBC ajakirjanik Mark Urbani raamatuga Skripal Files (The Skripal Files: The Life and Near Death of a Russian Spy).

Tema elulugu kinnitab, et enne ajakirjandusse tulekut 1983. aastal teenis ta üheksa kuud tankirügemendis ja pärast seda neli aastat reservis. Ajakirjaniku sõnul oli tal vestlusi Skripal'iga kokku kümme tundi.

Organisatsioon "Valged kiivrid" deklareerib oma eesmärgina Süüria tsiviilelanikke kaitsmise, olles poliitiliselt neutraalne ja vaenutegevuses erapooletu organisatsioon. Viimastel aastatel on internetis hakanud ilmuma videod, kus valgetes kiivrites inimesed päästavad rusude alt lapsi.

Samas on ilmunud ka salvestisi, millelt on näha, kuidas needsamad "Valged kiivrid" lavastavad sündmustikku, grimeerivad inimesi "vigastatuteks" ja dikteerivad, mida nad kaamera ees ütlema peaksid.

Veelgi enam, Süüria ajakirjanikud näitasid mitmeid materjale, kus "päästjad" on jäädvustatud relvadega ja sõjaväevormis.

Venemaa välisministeerium nimetas "Valgete kiivrite" tegevust osaks Süüria ametivõimude laiaulatuslikust teavituskampaaniast.

President Bashar Assad ütles omakorda, et "Valgete kiivrite" organisatsiooni liikmed on tegelikult al-Qaida* poolehoidjad.

Eelmise aasta lõpus evakueeriti "Valged kiivrid" Süüriast ja mõned neist siirdusid elama Ühendkuningriiki.

*Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon

87
Tagid:
häkker, Integrity Initiative, Anonymos, Sergei Skripal, Venemaa, Suurbritannia
Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega