Soome president Sauli Niinistö

Niinistö hoiatas oma uusaastakõnes soomlasi muutustest halvema suunas

71
(Uuendatud 13:28 02.01.2019)
Soome president Sauli Niinistö rääkis oma kodanike poole pöördudes valusatest teemadest - pagulastest, demokraatia kriisist, Euroopa vananenud väärtustest ja mõistagi Venemaast.

TALLINN, 2. jaanuar – Sputnik. Soome riigipea, kes vana aasta viimastel minutitel teleesinemises rahva poole pöördus, puudutas peamisi oma kaaskodanikele muret tekitavaid probleeme: kuritegevuse järsku kasvu, mis on seotud sisserändajate arvu suurenemisega, Euroopa demokraatia kriisi ja Soome rolli maailma poliitilise süsteemi muutustes, vahendab RIA Novosti

Traditsiooniliselt loetakse Soome presidendi uusaastakõnet kahes riigikeeles: nii soome, kui rootsi keeles.

Kollased vestid – kaose märgid

Hoolimata asjaolust, et prantslased elavad Soome poolt vaadatuna Euroopa teises otsas, alustas Sauli Niinistö oma aastavahetuse pöördumist just Prantsusmaa "kollaste vestide" protestiliikumise mainimisest. Ta tuletas meelde, et alles hiljuti põles Pariisi triumfikaare all Esimese maailmasõja lõppu meenutav igavene tuli, nüüd aga põletavad Prantsuse meeleavaldajad seal autosid.

"Euroopa on kõige demokraatlikum, võrdõiguslikum ja vabam piirkond maailmas. Nüüd on ta aga lõhestatud vaidluste poolt omaenda väärtuste üle. Kui parim osa maailmast hakkab üha enam meenutama kaost, siis on prognoos kogu ülejäänud maailma osas veelgi süngem," ütles ta.

Soome presidendi sõnul on Euroopa väärtuste eksport asendunud nende kaitsmisega koduväljakul. Ta kutsus kaaskodanikke üles valmistuma selleks, et seni kehtinud maailmakord ei pruugi enam kunagi praegustest vapustustest toibuda.

EL ei ole suuteline Euroopat päästma

"Maailm muutub kiiresti üha mitmepooluselisemaks, maailmakord muudab oma vorme: Hiina kasutab oma majanduslikku jõudu, Venemaa tugevdab oma sõjalist potentsiaali ja USA keerab koostööle selja," ütles ta, rõhutades, et Soomel on head suhted nii Washingtoni, Moskva kui Pekingiga. 

"Peaksime neid sidemeid oma globaalsete eesmärkide saavutamiseks kasutama," pöördus Soome riigipea kaaskodanike poole.

Kui külma sõja perioodil sõlmitud relvastuspiirangute kokkulepped katkevad, peavad soomlased püüdlema selle poole, end nende asemele uusi luua.

Tema sõnul on Soome valmis läbirääkimissildade ehitamiseks oma teenuseid pakkuma.

"Euroopat tuleb sundida istuma nende laudade taha, kus maailma tulevikku otsustatakse. Sisemiselt nõrk Euroopa Liit on selleks võimetu," ütles Niinistö.

Tema sõnul on tänapäeva Euroopas traditsioonilise esindusdemokraatia kõrvale ja isegi selle asemele üha enam tekkimas otsene demokraatia, koos oma vahetu ja kiire mõjuga.

Parem on tõenäoliselt juba selja taga

Soomes kehtiv põgenike vastuvõtu süsteem annab võimaluse seda kuritarvitada neil, kes muudel põhjustel riiki siseneda soovivad, ütles president.

"Mõned neist, kes meilt kaitset otsisid ja seda ka said, vähendavad omaenda ebainimlike tegudega siinset turvalisuse taset. Niisugune olukord on talumatu," ütles ta.

"Käitumine, mis on vastuolus meie seaduste ja väärtustega, suurendab ohtu, et sildistatakse terved inimgrupid, mis põhjustab kahtlust ning isegi vihkamist," ütles Niinistö.

Tema sõnul on Soome ametivõimudel viimasel ajal üha enam kokkupuuteid vääritu, isegi agressiivse käitumisega. "Miski on ilmselt valesti läinud, kui see, kes avalikke teenuseid pakub, peab kartma neid, keda ta aitab," kaebas ta.

"Meie elanikkond vananeb ja keskkonna vastupanuvõime lõpeb samuti varsti. Enam ei saa olla kindel, et lapsed hakkavad elama paremini, kui nende vanemad," hoiatas Soome president oma kaaskodanikke uue aasta lõpul ausalt.

Kes mida oluliseks pidas – Kaljulaidi jaoks oli see kood

Sputnik Eesti juba kirjutas, kuidas eri riikide presidendid oma kaaskodanikke uue, 2019. aasta alguse puhul õnnitlesid.

Näiteks Venemaa president Vladimir Putin rõhutas venelastele head uut aastat soovides, et seatud eesmärke on võimalik saavutada vaid koos, ühtse, kindla ja tugeva meeskonnana. "Meil ei ole

USA president Donald Trump loetles uue aasta tervituses oma "ajaloolisi saavutusi" ja nimetas oma meeskonda "parimaks Ameerika Ühendriikide ajaloos".

"2019. aasta saab olema fantastiline nende jaoks, kes ei kannata "Trumpitalumatuse sündroomi all. Rahunege maha ja nautige reisi, meie riigis toimuvad suured asjad!" ütles ta.

Eesti president Kersti Kaljulaid kõneles oma aastavahetuse tervituses teatavast koodist, mida mõistavad ainult Eesti rahva esindajad. "See on meie kood, millest saab terves maailmas aru vaid miljon meie rahva hulka kuuluvat inimest," ütles ta.

71
Tagid:
Venemaa, USA, Euroopa, Euroliit, maailmakord, Sauli Niinistö, Soome
Samal teemal
Niinistö: soomlased ei toeta liitumist NATO-ga ja mina olen soomlane
Putin ja Niinistö arutasid lendude ohutust Läänemere kohal
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega