Illustreeriv foto

Ühe roosi matused suretasid Soomes lillepoe välja

40
(Uuendatud 18:36 25.12.2018)
Kaasaegsetel tuhastusmatustel tuuakse vaid üksik roos, mis seab väga suure surve alla lillepoed. Lillevanikuid enam matusteks ei tellita.

TALLINN, 25. detsember — Sputnik. Soomlanna lõpetas Nurmijärvis enne jõule lillepoe Kukkahuone Linnea pidamise, kuna lillede müümine muutus majanduslikult kahjumlikuks. Peamine põhjus on matusekultuuri kiire muutus. Tuhastusmatuste levikuga seoses ei tellita enam lillevanikuid ega pärgasid, vaid piirdutakse ühe lilleõiega, vahendab poraat Eestinen viitega väljaandele Yle.

Kui varem ostis klient 80 eurot maksva vaniku, siis nüüd piirdutakse 5 eurot maksva roosiga. Lilleseadete tegemine oli aga lillepoodide peamine sissetuleku allikas. Kui seda enam pole, siis ei tasu lillepoe pidamine ennast ära.

Tallinn hakkab maksma matusetoetust 250 eurot, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Одиноков

Soome kogudustes vaid ühe lilleõie toomist just ei julgustata, aga samas matusekorraldajad seda tuhastusmatuste puhul soovitavad.

Kertši elanikud jätsid hüvasti kolledžirünnaku ohvritega>>

Kirstumatuste puhul viiakse vanikud ja pärjad hauale, kuhu nad jäävad pikemaks ajaks. Praegu aga on ärasaatmisel vaid üks vanik omaste poolt leinalaua peal. Tuhastamisele lilli tuua ei soovita, kuna omaksed peavad need pärast tuhastamist ära viima. Seetõttu tuuakse mälestamiseks vaid üks lilleõis, mille saab jätta sarga kõrval olevasse vaasi. Pärast leinatalitust on vaasid mugav peielauda kaasa võtta.

Aastasadade vanune traditsioon tulla matustele koos vaniku või pärjaga on seega vajumas minevikku.

Lillepoe sulgemine pole lihtne, kuna poodi on peetud juba aastakümneid mitme põlvkonna vältel. Abi polnud ka suurematesse ruumidesse kolimisest ning valiku ja tegevuse laiendamisest. Inimesed ostavad odavaid lilli supermarketitest, mistõttu eraldi lillepoodidel on läinud väga raskeks. Marketid müüvad lilli odavamalt kui on lillepoodide sisseostuhind.

Babtšenko imeline pääsemine>>

Lillede puhul sõltub hind kvaliteedist ja lillepood ei saa sisse osta madala kvaliteediga odavaid lilli.

40
Tagid:
matused, lillepood, Soome