Офис телеканала RT в Москве

Kuidas vastati Venemaal Londoni "hädakisale" RT suhtes

51
(Uuendatud 14:30 28.12.2018)
Venemaa Föderatsiooni sideteenuste, infotehnoloogia ja massiteabe järelevalveteenistus (Roskomnadzor) võttis kontrollida Suurbritannia telekanali BBC tegevust Venemaal seepeale, kui Suurbritannia meediaregulaator Ofcom oli langetanud otsuse ringhäälingu reeglite rikkumisest telekanali RT poolt.

TALLINN, 22. detsember — Sputnik. Roskomnadzor teatas, et alustas kontrolli Venemaa territooriumil levis oleva kanali BBC World News ning BBC veebiväljaannete üle väljastatavate materjalide vastavuse osas Venemaa seadusandlusele.

Ei tasu teisele auku kaevata

Antud meede oli vastuseks Suurbritannia regulaatori Ofcom otsusele ringhäälingu reeglite rikkumisest telekanali RT poolt. Juba 29018. aasta kevadel algatas Ofcom kümnete RT lugude uurimise, sidudes seitse neist Salisbury sündmustega.

Zahharova andis hinnangu BBC tööstiilile: vapustav küünilisus >>

20. detsembril teatas Ofcom, et RT olevat lubanud endale seitsmes uudistesaates ringhäälingukoodeksi rikkumist, "säilitamata nõuetekohast erapooletust". RТ-st vastati omakorda, et ollakse äärmiselt nördinud sääraste järelduste üle.

"Me edastame Suurbritannias saateid vastavalt briti regulaatori üpoolt kehtestatud reeglitele ja püüame neid alati järgida," teatas telekanali pressiteenistus, märkides, et "regulaator ei ole pööranud vajalikku tähelepanu telekanali RT enda ega ka tema vaatajate õigustele."

Roskomnadzori peegelotsus on juba tekitanud vastavat vastukaja paljude oma ametikohustuste poolest meediaga seotud Venemaa kõrgemate ametiisikute poolt.

Zahharova: ammu oli aeg

Nii näiteks nimetas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova Roskomnadzori otsust ammugi küpsenuks.

"Ammu oli aeg. Mul on siiralt kahju BBC korrespondentidest, kellest paljud on tõelised professionaalid ja täidavad kohusetundlikult oma töökohustusi," kirjutas ta oma kodulehel sotsiaalvõrgustikus.

"Kuid Suurbritannia valitsuse jõhker sekkumine vene meediakanalite tegevusse (pidev propaganda telekanali RT vastu, katsed meie ajakirjanikke diskrediteerida jne.) ei jäta teist valikut peale peegeldava vastuse. Venemaa pool hoiatas ette. Ja korduvalt," sedastas Zahharova.

Simonjan: oh seda käbedat uut maailma

RT peatoimetaja Margarita Simonjan kommenteeris samuti sotsiaalvõrgustikus Roskomnadzori poolt kontrollimise alustamist BBC suhtes seoses briti meediaregulaatori Ofcom otsusega RT kohta.

Главный редактор Sputnik и Russia Today (RT) Маргарита Симоньян
© Sputnik / Владимир Трефилов
RT peatoimetaja Margarita Simonjan

"Eile veeretas brittide Roskomnadzor meile täiesti tühjalt kohalt seitse hoiatust. Ja anti ühemõtteliselt mõista, et hakatakse tegevusluba ära võtma. Täna teatas Venemaa Roskomnadzor, et alustab BBC beebiväljaannete kontrollimist. Käbe uus maailm," kirjutas Simonjan Telegramis.

"Lihtsalt et te mõistaksite selle jama tasandit. Briti Ofcom leiab, et RT on rikkunud ringhäälinguseadusi, sest kanti üle "ega seatud kahtluse alla" Venemaa kaitseministeeriumi avaldusi Süüria asjus," märkis ta.

Simonjani sõnul peab briti meediaregulaator ringhäälinguseaduse rikkumiseks tõika, et RT saatejuht katkestas saates USA endise Süüria suursaadiku sõnavõtu ning loos mustlaspogrommidest Ukrainas nägi Ofcom pogrommijate seisukohtade ebapiisavat valgustamist.

"Juurdlust" viib läbi BBC: propagandistid haarasid kinni Simonjani perekonnast >>

"Aga me rääkisime ka lastejoonistuste võistlusest Galitšna SS-diviisi auks ja "ei esitanud alternatriivset vaatenurka". Seega tuleb arvata, et SS-i vaatenurka. Ma ei tee nalja," hätkas RT peatoimetaja kibeda irooniaga.

"Ent BBC-s on tõepoolest suurepäraseid ajakirjanikke ja korralikke inimesi. On ka mitte just suurepäraseid ja mitte kuigi korralikke," kommenteeris ta Zahharova arvamust BBC töötajatest.

51
Tagid:
poliitika, sõnavabadus, RT, BBC, Maria Zahharova, Margarita Simonjan
Samal teemal
Simonjan kommenteeris USA uusi RT ja Sputniku vastaseid seaduseelnõusid
Simonjan andis hinnangu uutele RT ja Sputniku vastu esitatud süüdistustele
RT võitleb lihtsate inimeste tõe eest, teatas Simonjan
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega