Атомный ледокол Ямал во время научно-исследовательских работ в Карском море

Politoloog: USA on möönnud oma jõuetust Arktikas

47
(Uuendatud 15:17 21.12.2018)
Ameerika Ühendriikide sõjamerejõud plaanivad paigutada Aleuudi saartele valvelennukid Venemaa tegevuse jälgimiseks Arktikas, teatati USA mereväest.

TALLINN, 21. detsember - Sputnik. Ameerika Ühendriikide sõjamerejõud plaanivad paigutada Aleuudi saartele patrullima allveelaevade-vastased lennukid P-8 Poseidon, et jälgida Venemaa tegevust Arktikas, teatab väljaanne The Daily Express osundusega USA mereväe sekretärile Richard Spencerile. Milleks seda ameeriklastel tarvis on, selgitas Sputniku raadiosaates politoloog Jevgeni Ben.

Rikkuste meri: Venemaa ammutab USA riigivõla Arktika alt >>

Lennukid paiknevad Aleuudi saarestiku lääneosas Adaki saarel. Varem on seal juba paiknenud USA mereväebaas, kuid 1997. aastal see suleti ning sõjalendude õhuvöönd anti üle kaubanduslikuks kasutamiseks.

Nagu Spencer teatas, võimaldab lennukite paigutus Aleuudi saartele USA-l jälgida Venemaa Vaikse ookeani laevastiku, kuna Moskva on oluliselt suurendanud oma sõjalist kohalolekut Arktikas.

"Kui mul oleks valge lehena vabad käed, siis oleks suurepärane saada jäälõhkuja tüüpi laevu. Ent meie praegusi vajadusi arvestades ei ole see esialgu taskukohane," väitis Spencer.

Ta lisas, et USA merevägi viibib praegu selles piirkonnas "nii taevas kui vee all" ka ühtlasi uuritakse lisavõimalusi oma jõudude lahinguvalmiduse tõstmiseks selles piirkonnas, mille tarvis tehakse koostööd USA rannavalvega.

Publitsist, politoloog, Moskva poliitiklaklubi juhataja Jevgeni Neb avaldas Sputniku raadiosaates oma arvamust USA poolt väljakuulutatud Vene laevade jälgimise kohta Arktikas.

Šoigu teatas konfliktiohust Arktikas >>

"Ameeriklased on varem juba ise möönnud, et põhjaalade hõivamisele mõeldes on neil kujunenud tõsine mahajäämus varustuses ja tehnoloogias. Neil on ainult kaks jäälõhkujat, kusjuures Akktika vetes sõitmiseks kõlbab ainult üks. Aga see on juba väga kulunud ega ole teada, kui kaua see veel vastu peab," ütles Ben. 

Vene Arktika.
© Sputnik / Вера Костамо

"Nähtavasti seetõttu, et nende isiklik kohalolek Arktikas on problemaatiline, kompenseerivad ameeriklased seda nüüd sealse Venemaa tegevuse jälgimisega. Omaenese mahajäämust nad sellega ei vähenda, kuid on vähemasti kursis sellega, mida teeb Venemaa ja mis üldse Arktikas toimu," sõnas politoloog. 

"Ameerika Ühendriigid arvavad ju tavapäraselt, et nemad peavad kõigega kursis olema, mis ükskõik millises maakera puhktis aset leiab, liiatigi kui see on seotud Venemaaga," ütles Jevgeni Ben.

Aleuudi saared kujutavad endast vulkaanilise tekkega saarestikku, moodustades saarkaare Alaska poolsaarest Kamtšatka poolsaareni. Kuuluvad Ameerika Ühendriikide Alaska osariigi koosseisu.

Peaaegu kõik Aleuutide hulka kuuluvad saared (peale Beringi ja Mednõi saare) müüdi Venemaa poolt 1867. aastal Ameerika Ühendriikidele.

47
Tagid:
poliitika, merevägi, Arktika, USA, Venemaa
Teema:
Arktika (25)
Samal teemal
Holland süüdistab Venemaad NATO Arktika-õppuste segamises
Kompleksi "Bastion" helist kiirema raketi stardimoment Arktikas
Eesti eurosaadik nimetas Venemaad ohuks Arktikale
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega