Президент РФ В. Путин на трапе самолета

USA uus religioon: miks ameeriklased aina enam armastavad Putinit ja Venemaad

175
Kõigepealt uudised. New York Times nendib, et USA-s on kujunemas uus religioon. Õigupoolest – uuendatud kujul vana usund – paganlus. Artikli autor, katoliiklane, loetleb end hästi tugevasti vaos hoides triviaalseid tõsiasju.

Viktor Marahhovski, RIA Novosti

Esimene tõsiasi: kristlaste arvu silmanähtavalt dramaatiline langus kõige kristlikumas arenenud lääneriigis (see on tõsi: kõigest 14 aastaga on kristlastest rahvastiku osakaal USA-s langenud 83-lt 72 protsendini, teistel hinnangutel 69 protsendini).

Brežnev, Trump ja Putin: kuidas Lääne ajakirjanikud Venemaad ja selle meediat näevad >>

Teine tõsiasi: kristlusest lahti öelnud kodanikest ei saa reeglina tõelisi ateiste. Nad ise iseloomustavad end "hingestatute, aga mitte usklikena".

Niisiis, tegelikult mahub nende vaimuelu täielikult tavalise paganluse kirjelduse alla. Milles see siis seisneb? Paganad (nii endisaegsed kui ka tänapäevased) usuvad, et:

  1. Jumal ei ole maailmast eraldiseisev nähtus. Maailm ise on jumalik. Kõik ümberringi on jumal ja inimene on samuti osa jumalusest.
  2. Seega ei ole moraali ja "vaimsete praktikate" mõte mitte selles, et orienteeruda "sellele maailmale selja pööravale askeetliku moraali mõõdupuule", vaid selles, et leida harmoonia – iseendaga ja selle maailmaga.

Väljaande kirjutise autor arvab, et viimaseks sammuks, mis kümnetel miljonitel ameerika paganatel veel teha on jäänud, on luua "tõeline postkristlik Ameerika religioon" – ühendada oma loendamatud uskumused uue "linnakodanliku religiooniga", mis pakub paradiisi rajamist vahetult siinsamas, maa peal – ilma Jeesuse teist tulemist ootama jäämata.

2018.a. G-20 Buenos Aireses
© Sputnik / Михаил Климентьев

Mida "maapealset paradiisi rajava kodanikuusundi" all silmas peetaks? Siin on tarvis üht-teist selgitada. Autor kirjutab siiski USA edumeelses liberaalses ajalehes. Seega otsesõnu öelda, et jutt käib liberaalide võidukast võitlusest "vana Ameerika" vastu, ta ei saa.

Sisuliselt kirjeldatakse edumeelses ajalehes vaoshoitult neutraalsel toonil seda, mida teised USA meediaväljaanded lahtise tekstiga kirjeldavad. Ning nimelt – et praeguses "trumpistide" ja "antitrumpistide" vastasseisus kätkeb väga suur usulike tegur.

Trump sai avameelselt öeldes valitud valgete kristlaste poolt. See tähendab, et kahaneva kihi valgenahaliste kristlaste poolt, keda kunagi oli enamus. Nemad ongi loonud selle Ameerika, mis meid külmas sõjas võitis.

Need "valged kristlased" töötasid kui jumalasulased, kartes kommunismi kui jumalata ideoloogiat, mis keelustab usutunnistuse vabaduse, püüdlesid jõukuse poole otsekui tõenduna sellest, et nad töötavad tõepoolest ausasti, ja nii edasi.

Austria meedia: miks Putin on lääneriikides populaarne >>

Aga nende aeg on mööda saamas, Trump on viimaseks valge protestantliku enamuse presidendiks – kasvõi sellepärast, et nad ei ole enam enamuses (2003. aastal oli neid 50 protsenti ja 2017. aastal 45 protsenti).

Sellele kihile vastanduvad aga mitte niivõrd usulised vähemused, milliseid on üheskoos mõni protsent, kuivõrd edumeelsed "mittereligioossed hingestatud kodanikud". Need, kes leiavad eneseteostuse joogakursustel ja võitlevad loomaõiguste eest kalkunifarmides, on teadlikud keskkonnaohtudest ning mis peamine – nõuavad sotsiaalse õigluse jaluleseadmist rassiliste ja sooliste vähemuste, naiste ja sisserändajate suhtes.

Venemaa presdient Vladimir Putin Helsinkis
© Sputnik / Алексей Никольский

Ning sama soojaga tüsedate, närvihaigete ja ja narkomaanide suhtes – on ju nood samuti "stigmatiseeritud" ega suuda end seetõttu tolles ühiskonnas enese eest seista.

Läänes on kombeks nimetada sääraseid õiglussõdalasi vasakpoolseteks, aga see ei tohiks meid segadusse viia. Nõukogude sotsialistlikule moraalile, mis lugupidavalt kummardub loova töö ees teiste hüveks, om palju lähedasem "vana Ameerika" nüüdsel ajal põlualune religioon. On ju USA vasaktiiva edumeelsete kodanike hinges vaid veendumus, et maapealset paradiisi on tõesti võimalik rajada.

Rajamisviisid ja selle paradiisi olemus ise tekitanuks 1950.–1960. aastate nõukogude inimeses vastumeelsust ja kerget õudu. Sest teerada ei nähta mitte kõigi kodanike kaasamises normaalsesse ühiskonnaeprobleem pole llu, vaid vastupidi, seniste sotsiaalsete normide põlvilesurumises ja nende kohandamises kõikvõimalike nõudluste, väljamõeldiste ja lausa "eesrindlike inimeste" neuroosidega.

Ja tõesti, see edumeelne "kodanikureligioon" haakub orgaaniliselt sellega, mida lääne konservatiivid uueks paganluseks nimetavad. Seegi otsib ju paradiisi harmoonias maailmaga. Tõsiasi, et trumpistliku riigiametniku Breprobleem pole tt Kavanaugh" vastu suunatud #MeToo kampaania käigus mingisugused nõialoomusega feministid tõsimeeli tema vastu nõiasõnu laususid, ei üllatanud Ameerika Ühendriikides endastmõistetavalt enam kedagi.

Isegi hiinlased hääletaksid Putini poolt >>

Ja üldse, nagu isegi vähemuste esindajad ausalt tunnistavad, tähendab USA-s praegu konservatiiviks olla – tagakiusamist. Ja tagakiusajateks on nimelt edumeelse usundi kandjad.

...Muide, justnimelt USA-s käimasoleva "külma kodusõja" usulise iseloomuga on põhjendatav üks kummaline nähtus, mida sotsioloogid hakkasid täheldama juba mödunud aastal ja näevad jätkuvalt tänase päeani.

Nimelt: vabariiklaste hulgas kasvab järjepidevalt poolehoid Venemaa ja üldse V. V. Putini suhtes ennekõike – vaatamata ligi sajandivanusele harjumusele Nõukogude Venemaad karta ja vihata. Nii Ameerika Ühendriikide kui ka Venemaa edumeelses ajakirjanduses on kombeks võetud kirjeldada seda nähtust mõnitavas toonaalsuses. Et vaadake vaid, meie juhtkonnal on leidunud liitlasi – ameeriklaste tume tõprakari, alabamalaste Uurali vagunitehas ja kohalikud Hollywoodi hukutava mõjuga maadlejad.

Aga too "Tume tõprakari", olgu üle korratud, kujutab endast jäänuseid just sellest Ameerikast, kes omal ajal NSV Liidu üle võidu sai. Ja kui seda meenutada, siis tema poolehoid tänasele Venemaale ei paistagi enam niiväga naeruväärne. Näevad ju need inimesed nüüd, kuidas neid omakorda ründab nende endi maal mitte enam nõukogude "jumalatus", vaid märksa iidsem ajalooline kristluse vastane.problee

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

175
Tagid:
religioon, usk, poliitika, Vladimir Putin, Donald Trump, Venemaa, USA
Samal teemal
USA Esindajatekoda kiitis heaks Venemaa gaasijuhtme vastase resolutsiooni
Trump: Venemaa vajab USA majandusabi
Lavrov: "Kurja-Venemaa" kuvandi juurutamine USA-s
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega