Tapetakse igaüks: kõige vaenulikumad hõimud maailmas, illustreeriv foto

Tapetakse igaüks: kõige vaenulikumad hõimud maailmas

227
(Uuendatud 21:33 09.12.2018)
Novembri keskpaigas suri Andamani saarte sentineli hõimu käte läbi ameeriklane. Sealne põlisrahvas ei salli võõraid ja ründab igaüht, kes julgeb nende territooriumile astuda.

TALLINN, 6. detsember – Sputnik. On umbes sada ühiskonda, kes ei soovi välismaailmaga kontakti luua. Mõned neist on äärmiselt sõjakad — neid uuris lähemalt RIA Novosti.

Võõrad võetakse vastu vibu ja nooltega

Enamik antropolooge tunnistab, et India ookeani Põhja-Sentineli saare põlisasukad on ainsad, kes maailmast tõeliselt isoleeritud on. Keegi ei tea, mis keeles nad räägivad, milline on nende sotsiaalne struktuur ja kui palju neid on.

Kõik kontaktid — ja neid pole poolteise sajandi jooksul olnud rohkem kui kümmekond — toimusid vibunoole lennukauguselt. Kõik, kes püüdsid lähemale minna, tapeti sentinellaste poolt.

PERH-i arstid lähevad Keeniasse opereerima ja arste koolitama >>

Viimaseks ohvriks oli misjonär John Allen Chau, kes otsustas elanikud kristlusse pöörata. Ameeriklase saarele viinud kalurite kirjelduse kohaselt ründasid hõimu esindajad teda vibunooltega ning matsid surnukeha rannaliiva.

Arheoloogid leidsid Krimmis hiljuti avatud koopas iidsete inimeste jälgi, illustreeriv foto
© Sputnik / Артем Креминский

India saareterritooriumide võimud saatsid otsinguteks välja helikopterid, kuid ei saanud maanduda, sest elanikud käitusid äärmiselt vaenulikult.

Selliste vahejuhtumite vältimiseks eelistavad teadlased sentinellastega suhelda ohutust kaugusest — paadist või helikopterist. Selgus, et põliselanikud elavad veel kiviaja tasemel.

Nad tegelevad jahi ja korilusega, ei tunne põllumajandust ega oska tuld teha. Teadlased usuvad, et nad kasutavad ära juhuslikke tulekahjusid ja hoiavad seejärel süsi selleks kohandatud anumais. 

Tsivilisatsiooni mikroobid

Kiviajas elab ka sentinellaste lähim naaber — Jarawa hõim Lõuna-ja Kes-Andamani saare läänerannikul Indias. Teadlased usuvad, et 55 000-aastane isolatsioon on nende eluviisi praktiliselt muutmata jätnud. 

Jarawad jahivad metssigu ja kilpkonni, püüavad kala, koguvad puuvilju, juuri ja mett. Teadlased kutsuvad nende toitumist optimaalseks — aborigeenide toidumenüüs on rohkem kui 150 taimeliiki ja umbes 350 looma. 

Alles hiljuti keeldusid jarawad kategooriliselt võõrastega suhtlemast, võttes neid nooltega vastu. 1970. aastate lõpus viidi nende maalt läbi maantee, mis ühendas saarte administratiivkeskuse kaugemate asulatega.

Ajakirjanike surm Aafrikas: miks need, kes nad sinna saatsid, valetavad >>

Vaatamata India valitsuse keelule autost väljuda ja ranget liikluskorraldust maanteel, satuvad turistid tihti põliselanikega kokku. Neile antakse toitu ja erinevaid vidinaid, et "metslaste tantsimist" vaadata.

Nende kohtumiste kõige kurvem tagajärg on põliselanike seas levivad nakkused, mille vastu neil immuniteet puudub. Aastatel 1999-2006 suri peaaegu pool jarawadest leetritesse.

Aardeleiud viivad eesti hõbesepakunsti alguse sajandi varasemaks, illustratiivne foto
© Sputnik / Дмитрий Коробейников

Konservatiivid ja maksimalistid

Ecuadori idaosas, Yasuni rahvuspargi territooriumil, elavad väikseimad ja varjatuimad inimesed maailmas — tagajeri indiaanlased.

Kunagi moodustasid nad osa suurest vaorani hõimust, kuid pärast 1968. aastat, mil nende sugulased astusid kontakti protestantidest misjonäridega, läks osa hõimust ära metsadesse ja katkestas kõik sidemed välismaailmaga.

Viimane katse tagajeridega suhelda tehti misjonäride poolt 1987. aastal. Kõik nad hukkusid.

Hõimust ei ole peaaegu midagi teada. Arvatakse, et neid pole alles rohkem kui kolmkümmend. Tagajerid tegelevad peamiselt jahi ja korilusega, nad ei tunne maaharimist.

Egiptusest leiti 4400 aastat vana haud >>

Viimase kümne aasta jooksul on selle rahva noorukeid mõnikord vaorani külade lähedal nähtud, kus nad jahisaaki rõivaste ja relvade vastu vahetavad.

Viirastus-indiaanlased

Lõuna-Ameerika Amazonase jõe orus elab peaaegu kaheksakümmend hõimu, kes on tsivilisatsioonist eraldatud.

Kõige endassetõmbunum ja sõjakam neist on kawahivad, kes elavad Brasiilia Mato Grosso osariigis. Rahvast ja nende keelest on vähe teada. Pealegi ei ole indiaanlasi endid peaaegu keegi näinud.

Jeruusalemma Ülestõusmise kirik
© Sputnik / Виталий Белоусов

On mõned 2005. aastal tehtud fotod ja lühike video Brasiilia indiaanlaste ameti (FUNAI) töötaja poolt. Neil kaadritel kõnelevad kawahivad üksteisega.

Kogu teave Kawahiva elustiili ja kommete kohta on saadud naabersuguharudelt, kes kutsuvad neid punapeadeks (Cabeças vermelhas) või nende jäetud jälgede põhjal.

Tupi hõimu elanikud väidavad, et nad nägid öösel küla läheduses kawahiva meeste siluette ja kuulsid, kuidas võõrad jäljendasid lindude ja metsloomade hääli.

Puuraidurid ja antropoloogid leiavad sageli selle hõimu mahajäetud külasid. Majapidamistest leitakse relvi — tavaliselt odasid, vibusid ja nooli, samuti köögiriistu, punutud korve pähklitega ja võrkkiikesid.

Esemete põhjal otsustades elavad indiaanlased rändhõimuna — nad liiguvad pidevalt ühest paigast teise, tegelevad jahi ja korilusega ega tunne maaharimist.

227
Tagid:
sõjakas, põlisrahvas, hõim, tsivilisatsioon, ühiskond, Andamani saared, USA
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega