Suurbritannia ja USA vahelt lendas musta varesena läbi F-35, illustreeriv foto

Suurbritannia ja USA vahelt lendas musta varesena läbi F-35

34
(Uuendatud 16:08 06.12.2018)
Ühenkunungriigi soov USA F-35B mereväehävitajate ostult kokku hoida põhjustas Washingtoni tõsise pahameele. USA ei arendanud Briti lennukikandjaid mitte selleks – aga nad arendasid tõepoolest -, et britid nüüd tagasikäigu annaksid. Aga nad annavad, ironiseerib raadio Sputnik kolumnist.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Paistab, et Londoni ja Washingtoni vahelt jooksis must kass läbi. Ja see polnud May, nagu Trump mõelda võiks, kui ta sellises sõnastuses uudist kuuleks. Ja üldse mitte kass, vaid loojate poolt "Välguks" nimetatud vinge hävituslennuk F-35 Lightning II. Ja mitte ei jooksnud, vaid lendas. Kusjuures tema stealth vargomadusi arvestades, märkamatult. Selles asi ongi, et Ühendkuningriigis pandi lõpuks tähele, et selle tehnikaimega peavad lendama nemad ise.

F-35 võib USA ja Suurbritannia tülli ajada >>

Tegelikult, olidki nad kui "välgust" tabatud, mõistes, et head asja peaks olema vaid pisut. Aga nemad olid tellinud 138 lennukit, ja kõik tähisega "B", see tähendab, et laevastikuotstarbeline. Teeb 90 miljonit naelsterlingit tükist. Viskasid siis pilgu oma kreeditile ja deebetile peale ja mõtlesid klassikaliselt: two "В" or not two "В"? Otsustasid siis, et mitte ainult two, vaid hoopis rohkem hävitajaid tuleks ameeriklastega sõlmitud lepingus asendada tähisega "A".

Su-57 Võidupüha paraadil
© Sputnik / Илья Питалев

See tähendab, et osa mereväe vajadusteks tellitud F-35B tuleb asenda tavalennuväljadele mõeldud F-35A-ga. Telekanal Sky News seletas just nii kõige tõenäolisemat ülemineku põhjust merelt maale, millega saadakse hinnavõitu 20 miljonit lennuki kohta. Kuid ameeriklastele ei ole etteütlemist vaja. Nad oskavad ka ise raha lugeda.

Mõned peavad liitlaste sellist kavaldamist vaata et reetmiseks. Ega siis Ameerika Ühendriigid ei arendanud Briti lennukikandjaid — aga nad tõepoolest toetasid neid tugevalt pärast seda, kui Londoni 2010. aastal selle arvelt kokku hoida otsustas — et britid nüüd jälle tagasikäigu annaksid. Aga nad annavad, ja jälle selleks, et raha kokku hoida.

"Kui Royal Air Force saab omale F-35A hävitajad lennukikandjate arvelt, siis Ameerika Ühendriikidele on see reetmine," järeldas Sky Newsi allikas, nagu polekski see Ameerika Ühendriikide otsustada, kas Royal Air Force saab F-35A hävitajad või mitte.

USA õhujõudude hävitajad said kahjustusi loodusõnnetuste ja kummaliste rikete tõttu >>

Kuidas asjad ka poleks, ei varja Washington oma ärritust. Tema mätta otsast vaadatuna tähendab see, et Pentagon peab oma laevastiku avantüüride eest jälle üksinda vastust andma. Asi lõhnab suure skandaali järele – õelutseb Briti meedia ja et mitte kedagi solvata, püüavad nad mõista nii neid kui ka teisi.

Ameeriklastel tuleb selleks, et vähemalt osagi maailma kallima lennukite arendamiseks kulutatud raha tagasi teenida, neid muudkui müüa ja müüa, võimalikult suurtes kogustes ja tingimusel, et kaup ei kuulu ümbervahetamisele ega tagastamisele.

Ühendkuningriigil on ainult kaks lennukikandjat. Suurem — HMS Queen Elizabeth — ei mahuta isegi sõjaseisukorras rohkem kui 24 hävitajat. Tema standardlaskemoonakomplekt on kaks korda väiksem. Mis siin veel HMS Prince of Wales"ist rääkida. Isegi kui F-35 tiivad oleksid kokkupandavad, ei oleks kogu see "parv" sinna ära mahtunud.

Teine küsimus — miks London üldse sellise lepingu sõlmis? Aga tol ajal olid head ajad. Silmapiiril polnud mingit Trumpi tulemas. Ega Brexit'it. Nii otsustatigi vanemat venda aidata ja osta temalt "sõbramehe poolest" nii palju kahtlast "lennurauda" kui võimalik.

Aga nüüd tuleb Ühendkuningriigil maksta 40 miljardit ainult ELst lahkumise eest. Nii et ole kuidagi enam võimalik "heategevusega" tegelda. Ameeriklased võivad muidugi oma anglo-saksi vendadele vastu tulla. Kui neil pole oma lennukikandjaid piisavalt, saaks neile mõne enda oma müüa. Nagu Ukrainale – kasutatud kraami. See on ju odavam.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

34
Tagid:
hävituslennuk, poliitika, ost, hävitaja, F-35, Donald Trump, Theresa May, Suurbritannia, USA
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega