Hollandlased süüdistasid Venemaad spionaažis: tõenditega end ei vaevata, illustreeriv foto

Hollandlased süüdistasid Venemaad spionaažis: tõenditega end ei vaevata

32
(Uuendatud 14:03 06.12.2018)
Kära hakkas just vaibuma - nüüd aga lisas NRC sellele uut hoogu. Sensatsioon ilmus pretensioonika pealkirja all "Venemaa saatkond Haagis osutus spionaaži ajukeskuseks".

Vladimir Kornilov, RIA Novosti

Artikli autorid, kellest üks on NRC Moskva korrespondent ja seega kindlasti kursis Venemaa välisministeeriumi kõigi selgitustega antud juhtumi kohta (seda tasub edaspidi meeles pidada), maalivad väidetust kohutava pildi.

Artikli kohaselt asub Haagi keskuses Vene saatkonna diplomaatiliste hoonete võrgustik, mida on raske jälgida ja kus töötab rohkesti vene "spioone" — ajakirjanikud lahterdasid luurajateks peaaegu kogu Venemaa esinduse diplomaatilise personali.

Spioonimaania Eestis: koodi veetakse autos, lugu meenutatakse märkmikust >>

Ajaleht trükib sensatsiooni pähe diplomaatide nimed, mis on saatkonna ametlikul kodulehel avalikult kättesaadavad.

Ja mis kõige tähtsam, avaldatakse kohutav saladus: selgub, et "küberspioonidel" käis Schipholi lennujaamas vastas vene diplomaat, kes nad koheselt saatkonda toimetas.

Kõik, šahh ja matt! See ongi peamine tõendusmaterjal, et häkkerite rünnaku taga oli Moskva.

Meedia aga unustas mainida paari väikest, kuid olulist asjaolu. Juba ammu on ilmunud Venemaa diplomaatide ametlikud selgitused selle kohta, et neli eksperti saabusid täiesti seaduslikult ja avalikult Venemaa saatkonda, et sealselt küberjulgeoleku süsteemi uuendada ja häälestada.

Hollandi ajakirjanikud jätsid selle nüansi tagasihoidlikult mainimata. Samuti otsustasid nad mitte puudutada asjaolu, et nelja venelase sõidutamiseks renditud auto oli pargitud hotelli ette, kuhu saatkond regulaarselt oma "külalisi" majutab.

Jah, see hotell asub OPCW peakorteri lähedal. Ja just hotelli vastas asub Hollandi peaministri ametlik residents — kummaline on vaid, et NRC-l ei tulnud pähe selle põhjal Venemaad ka valitsusjuhi järel luuramises süüdistada.

Põhimõtteliselt luuakse täpselt niimoodi enamus russofoobsetest üllitistest — loomingulise lähenemise abil faktidele ja vältides kõike seda, mis "Vene ohu" kujundamist takistab.

Venemaa kaitseministeerium tõestas: lennu MH17 tulistasid alla Ukraina relvajõud >>

Näiteks kirjutab Briti eruadmiral James Burnell-Nugent (kes on Briti mereväe endine ülemjuhataja) soliidses ajakirjas "The Spectator" artikli vajadusest valmistuda sõjaks Venemaa vastu (Viimasel ajal on Lääne ajakirjanduses ilmunud terve rida sarnaseid üleskutseid, mis on vormistatud täpselt ühtemoodi).

Mereväelane kiidab Bellingcati propagandamasinat: nad toovad"Venemaa ja Ukraina sündmuste kohta tõe kiiresti päevavalgele" — ajal, mil "ühendatud uurimisgrupil kulus neli aastat väitmaks, et MH17 lasti alla vene raketiga".

Seega teatab Briti admiral, et Donbassis allatulistatud "Boeingu" uurijad on juba tõestanud, kes lennuki alla lasi. Veider on vaid, et uurimine seni lõpule jõudnud pole.

Veelgi enam, lugejat ei pea vaevama ebameeldivate üksikasjadega selle kohta, et raketikorpus, mida eksperdid selle aasta kevadel demonstreerisid, kuulus Ukraina armeele, mida Venemaa kaitseministeerium septembris ka veenvalt tõestas.

Paariks loe: Ühendkuningriigis "avastati" tuhandeid "vene spioone" >>

Tõepoolest, tookord esitati maailmale otsesed ja selged tõendid raketi Ukraina päritolu kohta. Briti admiral aga teeb näo, et ta pole neist tõenditest midagi kuulnud — sest see võiks viia lugeja pakutavast ainuõigest stsenaariumist kõrvale ning segada poliitkorrektselt "ainuõige" versiooni kinnistumist tema mõttemaailmas.

Illustreeriv foto
© Fotolia / Calmus

Mis seal admiralist rääkida! Vaid mõni kuu tagasi vaat et kogu maailma kuuldes raketi seerianumbri uurimist nõudnud hollandlased tegi äkitselt näo, nagu ei märganudki nad Venemaa kaitseministeeriumi pressikonverentsi.

Pole siis ime, et Venemaa suursaadik Hollandis Aleksandr Šulgin, keda NRC spioonvõrgu juhina esitab, väljendas hämmeldust, et "meie andmed jäävad ilma igasuguse tähelepanuta ja Bellingcati tuntud libateated saavad koheselt laia avalikkuse tähelepanu osaliseks".

Loomulikult on saadiku hämming retooriline. Venemaa (ja "vene propaganda") paljastajais põhjustab RT-kanali loosung "Küsi rohkem" lausa raevu, millest rääkisid otsesõnu hiljuti Albaanias toimunud rahvusvahelisel libauudistekonverentsil osalejad.

Just riskis lugejatele toimunust täielik ülevaade anda näevadki russofoobsed propagandistid enda poolt alustatud meediasõjas, millest nad kangekaelselt loobuda ei soovi, peamist ohtu.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

32
Tagid:
spionaaž, spioon, saatkond, Välisministeerium, Haag, Venemaa, Holland
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega