Illustreeriv foto

Soomes kahtlustatakse pagulasi seksuaalkuritegudes lastega

86
(Uuendatud 16:52 05.12.2018)
Isikud, keda kahtlustatakse ulatuslikes seksuaalkuritegudes alla-15-aastaste laste vastu Oulus, tulid Soome varjupaigataotlejaina mitmest eri riigist.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Kuritegudes on kokku kolm alla 15-aastast kannatanut ja kahtlusaluseid on praeguse seisuga üheksa. Neist kaheksa on vangistatud ja üks seoses eeluurimisega vahi all. Vanim neist on 38-aastane ja noorim 20-aastane, vahendab portaal Eestinen.

Mehi kahtlustatakse rasketes laste-vastastes seksuaalkuritegudes ja vägistamises. Kahtlusalused on mitmest eri rahvusest ja viibinud Soomes eri ajaperioodi vältel, ent siiski mitmeid aastaid. Kõik on tulnud Soome varjupaiga taotlejatena.

Kõik ohvrid on soomlased

Enamus kuritegudest on toime pandud ühe isiku peal mitmel pool Oulus. Neis kuritegudes kahtlustatavad seitse meest vangistati möödunud nädalal. Viimased kaks kuritegu pandi toime Tuira linnaosas ja seal on teised ohvrid.

Esimese kahtlusaluse puhul pandi kuriteod toime pikema ajaperioodi vältel, viimased kaks juhtumit olid ühel päeval.

Doktor: emad ei taha lapse seksuaalsest väärkohtlemisest midagi teada>>

Politsei info kohaselt on võimalik, et kahtlusaluseid tuleb asja uurimise käigus juurde. Seni pole rohkem inimesi kinni võetud.

Politsei avaldas teisipäeval, 4 detsembril teate, mille kohaselt hoiatatakse noori tüdrukuid ja nende vanemaid, et nad ei laseks end sotsiaalmeedia kaudu ära meelitada. See teadaanne on seotud selle juhtumiga.

Seksuaalkuritegude juhtumites on kasutatud ära sotsiaalmeediat ja teatud teenust, aga politsei ei avalikusta, millise foorumiga on tegu. See on aga üks neist, mida noored kõige rohkem kasutavad.

Juha Sipilä mõistis karmilt hukka

Soome peaminister Juha Sipila mõistis karmilt hukka Oulus avalikuks tulnud lapse grupivägistamise, milles kahtlustatakse kokku 9 isikut.

Kuriteo ohvri kannatusi pole võimalik millegagi korvata. Õigusriigis saavad isikud karistuse olenemata nende rahvusest. Oulu juhtumi puhul vastutab uurimise ja teavitamise eest politsei, otsuse määrab kohus.

Seksuaalkuritegude eest määratavad kariustused peavad vastama rahva õiglustundele. Valitsus on esitanud parlamendile eelnõu seksuaalkuritegude karmistamiseks.

Rootsis jõustus uus vägistamist puudutav seadus>>

Soome siseminister: migrantidega on probleem

Soome siseminister Kai Mykkänen tunnistas laste vägistamisjuhtumite valguses, et migrantidega on probleem ja seda ei saa summutada.

Esmaspäeval, 3. detsembril ütles Yle saates A-Studio esinedes Mykkänen, et migrantide hulgas on vägistamise juhtumeid tunduvalt rohkem.

Näiteks 2017. aastal registreeriti 693 soomlaste ja 286 välismaalaste põhjustatud vägistamise juhtumit. See näitab, et välismaalased panevad vägistamisi tunduvalt rohkem toime, kuna võrreldes soomlastega on neid rahvastikus 10 korda vähem, aga nende toime pandud vägistamisi on vaid poole vähem.

Sellist asja ei tohiks Soome juhtuda, kommenteeris Mykkänen vägistamisjuhtumeid Iltalehtile. Mykkänen rõhutas, et Soomes ühiskonnas peaks leitama võimalused, et selliseid asju ära hoida. Üks võimalus on seksuaalkuritegude karistuste karmistamine.

Soome parlamendis ongi praegu menetluse seadusemuudatused, millega karmistatakse seksuaalkuritegusid. Karistusseadustikku lisatakse lapsevägistamine, mille eest võidakse mõista 12 aasta pikkune vanglakaristus. Ka lapse seksuaalse ärakasutamise puhul on kavas karistust karmistada, maksimaalne karistus on senise 4 aasta asemel kuus aastat vanglat.

Lisaks jõustub aasta algusest seadusemuudatus, millega on seadust rikkunud migrandid Soomelt lihtsamalt välja saata.

Ministri väitel tuleb ka Soome elama tulijatele paremini selgeks teha, et soome reeglid tuginevad isikute puutumatusele ja sugupoolte võrdõiguslikkusele. Oulu sündmuste valguses ütles minister, et on lubamatu, et keegi arvab, et Soomes on võimalik midagi sellist korda saata.

Naabrid: kahtlusalused lapsevägistajad ei paistnud millegagi silma

Soome kahtlusalused lapsevägistajad olid naabrite sõnul rahulikud mehed ja ei paistnud millegi erilisega silma.

Oulus rasketes seksuaalkuritegudes kahtlustatavad 22-, 23- ja 33-aastased mehed elasid Oulus lähestikku ühes piirkonnas. Ühe kahtlusaluse aadress on Vantaal ja ühe Afganistanist saabunud mehe kohta pole üldse rahvastikuregistris andmeid, vahendab Ilta-Sanomat.

Ühe mehe kohta rääkisid naabrid, et on vaikne mees ja tervitab, kui temaga koos lifti sattuda. Elab tavalist elu. Naaber pole midagi erilist märganud.

Üks 25-aastane kahtlusalune mees elab üksi, räägib soome keelt ja tervitab naabreid soome keeles. Ka tema kohta pole naabrid midagi erakordset kuulnud.

Hommaforum.org veebis on toodud ka kohtust läbi käinud vangistatud kahtlusaluste nimed:

Rahmani Gheibali (vägistamine), Yosefi Shiraqa (lapose seksuaalne ärakasutamine), Mirzad Javad (lapse seksuaalne ärakasutamine), Barhum Abdullhadi (vägistamine), Mohamed Ali Osman (vägistamine), Humad Osman Ahmed Mohamed (lapse seksuaalne ärakasutamine), Ahmed Abdo Ibrahim (lapse seksuaalne ärakasutamine), Mohamed Hassan Mohamod (vägistamine).

Soomlanna: Miks te toote sisse mehi naistevaenulikest kultuuridest?

Soome naine küsib sotsiaalmeedias Oulu lapsevägistamise juhtumite taustal, miks tuuakse Soome sisse mehi naistevaenulikest kultuuridest.

"Kui te toote sisse naistevaenulikke uskumusi, naistevaenulikke kultuure ja naistevaenulikke tavasid, siis te saate naistevaenulikud teod. Kui toote sisse mehi, kelle kultuuris on naine alistuv, siis saate mehed, kes nii käituvad, et naine on alistuv. Kui te toote macho-kultuuri ja toksilist maskuliinsust, siis te saate seksuaalkuriteod ja grupivägistamised.

Naiste alandamine, ahistamine, grupivägistamised ja etniline vägivald tulevad meile üle piiri Helsingi-Vantaa rahvusvaheliselt poolelt. Kehval järjel riikidest ja primitiivsetest kultuuridest saabuvad inimesed ei muuda oma arusaamu ja käitumist teel siia. Konfliktid, probleemid ja arusaamad tulevad koos inimestega.

Siin ei aita haridus. Me ei saa päästa kogu maailma, aga me peame päästma oma inimesed.

Politsei otsib Tallinnas naisi rünnanud mehe ohvreid>>

Soome meest on haritud aastakümneid, ja ikka ei oska see olend minu arvates käituda. Mis imet te ootate neilt eri kultuuridest meestelt?

Olen üle 15 aasta küsinud, miks meid ei kaitsta. Miks lastakse sel sündida?

Kahjuks jõuan oma kogemuste põhjal järeldusele, et naised ise ei saa asjast piisavalt hästi aru. Kas te arvate, et Soome on tasuta? Miks te talute sellist ära andmist?

Käisin täna Tampere Koskikeskuses. Seal õppisin 90ndate aastate algul vältima teatud maadest tulnud meeste pilke. Nüüd olen keskealine.

See lisandub. Kogu aeg.

Turvalisus, rahu ja kindlus pole siin iseenesest. Need on saadud, võideldud välja aastakümnete jooksul. Naiste olukord Soomes on maailma parimaid. Meil on olnud hea olla.

See, et meil endal esineb seksuaalkuritegevust, ei muuda asja. See pole põhjus, et tuua Soome lisaks arengumaadest naistevaenulikku kultuuri.

Ma ei igatse täiendust feministlikele projektidele eha vihakõnepolitseinikele. Ma ei igatse naljatamise keeldu töökohtadel, ega akadeemilist meeste demoniseerimist.

Ma igatsen Soomet, kus tänaval on turvaline.

Eriti, ja kõige rohkem maailmas soovin maad, kus lapsed on turvatud."

86
Tagid:
vägistamine, politsei, tüdruk, migrant, Oulu, Soome
Teema:
Euroopa rändekriis (101)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega