teabeportaali RIA Novosti Ukraina peatoimetaja Kirill Võšinski

Kirill Võšinski: on olemas Kiievi selge suunis mind vangis pidada

24
Pool aastat viibib uudisteportaali RIA Novosti Ukraina peatoimetaja Kirill Võšinski Hersoni eeluurimisisolaatoris absurdse süüdistusega riigireetmises.

TALLINN, 26. november — Sputnik. 11. detsembril toimub järjekordne kohtuistung, mis järjekordselt pikendab Võšinski vanglas viibimise aega. Kogu selle aja vältel nõuavad ajakirjaniku kolleegid ja sõbrad poliitiliste tagakiusamiste lõpetamist Ukrainas.

Väljaandel Ukraina.ru õnnestus Võšinskile mõned küsimused esitada ja neile vastused saada.

Enesetundest ja kinnipidamistingimustest eeluurimisisolaatoris

Praegu tunnen ma end enam-vähem. Mingil hetkel oli probleeme südamega: vasak käsi jäi tuimaks, tunda andis terav valu rinnapiirkonnas. Hersoni eeluurimisidolaatori arstid tahtsid aidata, kuid võimalusi pole neil kuigi palju.

Koosseisus ei ole juba pikka aega terapeuti (aga praegu on eeluurimisisolaator arvestatud 300 inimesele, kuigi tegelikult on seal umbes 400–450 inimest). Mingil hetkel vaigistati mu südame terav valu dimedroolisüstidega. Aitäh, mu advokaadil oli võimalus ravimid üle anda – nüüd on seisund parem.

Minu kambrikaaslasteks on mitmesugused inimesed. Kõigil on see esimene vangisattumine. Suhted on rahulikud, kõik saavad suurepäraselt aru, miks mina siia olen sattunud – mina üksi olen poliitilise paragrahviga, enne mind istusid selles kambris Krimmi piirivalvurid, kes tänavu kevadel, märtsis välja vahetati. Selle ajani istusid nad kinni 11 kuud.

Lisaks mulle on selles eeluurimisisolaatoris istunud Krimmi neiu, kes pandi vangi osalemise eest 2014. aasta referendumi korraldamises. Nii et mõiste "poliitiline" pole siin uus. Tingimused on normaalsed ja Hesoni eeluurimisvangla mõõdupuude kohaselt isegi üldistest paremad – võib öelda, et on vedanud.

Sidemest maailmaga

Minu põhiliseks infoallikaks on Ukraina TV. Vaatan uudiseid – pärast "laiekraani" võib enam-vähem adekvaatse pildi kokku saada. Samuti on mulle juba oma kolm kuud hakatud andma teabeülevaateid sellest, mida minust räägitakse ja kirjutatakse ning seda mitte ainult Ukrainas – ma olen tundnud suurt toetust kolleegidelt ja riigilt, millest praegu väga palju mõtlen, millele olen tänulik ja millesse väga usun – Venemaalt. Suur aitäh!

Ma palusin tuua kambrisse raamatuid… Loen proosat (klassikat – Tolstoid, Dostojevskit, kaasaegseid autoreid – Fazil Iskander, Strugatskid), luuletusi (Jevtušenko, Pasternak). Loen raamatuid ajaloost, see on tänase Ukraina tingimustes väga huvitav – väga palju huvitavaid ja ootamatuid paralleele, allusioone, kokkulangevusi.

Otsustasin oma inglise keelt edasi arendada – sõbrad on toonud õpikuid, ingliskeelseid raamatuid. Aga raamatuid ikkagi ei jätku — "Sõda ja rahu" sai kolme nädalaga läbi… Sellepärast on peamine, mida ma sõpradelt ja nüüd ka kolleegidelt palun – tooge peale toiduainete ka veel raamatuid… Praegu pakuvad raamatyud mulle kõige suuremat rahuldust…

Kohtuasja perspektiividest

Uurijad ei ütle midagi – Hersonis ei otsustata midagi, kõik oli kavandatud ja korraldatud Kiievis, kõrgema poliitilise juhtkonna tasandil. Praegu paistavad nad olevat tupikus – "kiirkorras" ei tulnud midagi välja, nüüd on vaja asja kuidagi veeretada, aga kuidas, seda nähtavasti eriti ei mõisteta. Sedamööda, kuidas kaasus Hersoni kohtutes edasi kulgeb, on selge suunis mind uurimise ajal vangis pidada.

Süüdistused on absurdsed, faktid on valitud manipulatiivselt, järeldused on valelikud ega tugine sugugi õigusvaldkonnale – ma räägin sellest igal minu kinnipidamiseaja pikendamisele pühendatud kohtuistungil ja iga edasikaebuse korral.

Kohtunikud kuulavad, noogutavad päid, kuid järjekordse otsuse ettelugemisel minu vangistusaja pikendamise kohta pööravad pilgu ära ja "viskavad ette" järjekordsed 60 ööpäeva vanglas.

Niisuguse suundumuse puhul erilist usku Ukraina õigusemõistmise pühalikkusesse ei ole, eriti valmiste eel, mil Venemaa-vastane hüsteeria saab aina hoogu juurde, tahavad rahvasaadikud sulgeda kaka uudistekanalit, riigireetmine ulatub Ukraina kriminaalkoodeksi paragrahvina õigusemõistmise tippu.

Aga mina, saades suurepäraselt aru üldisest suundumusest, saan aru ka muust – kohtumõistmise algusega saab selgeks, kuivõrd väljamõeldud ja väljaimetud on süüdistused ja SBU argumendid. Arvan, et just seda seal kardetaksegi… Kui süüdistuste valelikkuse avalik demonstreerimine ongi võit, siis me just nimelt võidamegi!

"Sooviks elavat suhtlemist"

Loomulikult ma igatsen lähedaste, omaste, iga eluala töökaaslaste järele. Teisest küljest püüan ma säärase meeleseisundi jaoks vähem aega jätta — loen, teen sporti, mõtlen, analüüsin. Kõige rohkem sooviksin silmast silma suhtlemist nendega, kes mind praegu toetavad, armastavad, mäletavad ja ootavad…

24
Tagid:
intervjuu, poliitika, vahistamine, Ukraina.ru, vangla, RIA Novosti Ukraina, Kirill Võšinski, Ukraina
Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega