Rooma

Varugem popkorni: Rooma ja Brüsseli konflikt lagundab Euroopa Liitu

56
(Uuendatud 20:46 23.11.2018)
Euroopa Komisjoni (EK) järjekordne Itaalia eelarvele pühendatud istung lõppes Rooma jaoks täieliku läbikukkumisega. Nüüd ootab riiki es nn ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlus (EDP) ja keeldumise korral järgnevad sanktsioonid.

TALLINN, 23. november — Sputnik. Itaallaste reaktsioon ei lasknud end kaua oodata — elanikkonna enamus on valmis uue valitsuse kursi säilitamiseks valmis toetama riigi lahkumist Euroopa Liidust. Kas see toob kaasa ühtse Euroopa lagunemise ja mis juhtub, kui Euroopa Komisjon peaks järele andma — RIA Novosti materjalis.

Ultimaatumite keel

Tugevast kokkuhoiupoliitikast väsinuna otsustas Itaalia uus valitsus suurendada kulutusi, et lõpuks ometi käivitada majanduskasv riigis. Selle tulemusena koostati 2019. aasta eelarve puudujäägiga, mis ületab Euroopa Liidu reeglitega lubatud määra.

"Me peame inimeste huve olulisemaks kui majanduslikke kohustusi Brüsseli ees ega kavatse inimesi vaesemaks muuta teiste heaks kiidetud piirangute ja nõudmiste tõttu," ütles parempoolse erakonna Liiga üks juhte Lorenzo Fontana.

Euroopa Komisjon omakorda keeldus sellisel kujul Itaalia eelarve heakskiitmisest, viidates asjaolule, et ülemäärased kulutused suurendavad Itaalia riigivõlga, mis on juba peaaegu 131% SKTst.

Euroopa Komisjon: Eesti 2019. aasta eelarve on EL-i eelarvereeglitega suuresti kooskõlas>>

Prognoositav tulemus — EK ähvardas Rooma suure trahviga vahemikus 0,2-0,5% SKPst, st 3,4-8,5 miljardit eurot. Kuuma temperamendi poolest tuntud itaallased ei läinud taskust sõnu otsima.

"Nad tahavad meid karistada, kuid lõppkokkuvõttes kahjustab see rohkem Euroopa Liitu ennast. Kui nad tõesti kavatsevad meile trahvi määrata, on nad hullaks läinud," kommenteeris Euroopa Komisjoni otsust Itaalia asepeaminister Matteo Salvini.

Ta lisas, et kui selliseid meetmeid tõesti rakendatakse, tõuseb ELi vastu üles 60% elanikkonnast, seda on rohkem kui oli Ühendkuningriigis Brexiti poolt hääletanuid.

Itaalia valitsus hindab majanduskasvuks vajalike struktuurireformide maksumuseks ligikaudu sada miljardit eurot, millest 37 miljardit oli sisse kirjutatud Euroopa Komisjoni poolt tagasi lükatud eelarvesse.

Pole mõtet loota, et Rooma vähendab seda summat Brüsseli ametnike määratud trahvi maksmiseks.

Uutmata piiri pidada

Kuid trahvimise stsenaarium on pigem katse Itaaliat hirmutada. Euroopa Komisjon loodab sanktsioonidega ähvardades, et Rooma tegelikult nõustub nn ülemäärase eelarvepuudujäägi menetluse sätteid järgima.

Poola soovib miljardeid>>

Menetlus seisneb selles, et kolme kuni kuue kuu jooksul peab valitsus esitama Euroopa Komisjoni tagasi lükatud eelarve kulutuste katteplaani, sealhulgas üksikasjalikud meetmed eelarve vastavusse viimiseks Euroopa eeskirjadega ja nende rakendamise tähtajad. Ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlust on juba rakendatud 2009. aastal Visegradi maade — Ungari, Poola, Tšehhi ja Slovakkia suhtes.

Tookord sundis Brüssel sanktsioonidega hirmutades eelarveid konsolideerima ja eelarvepuudujääki vastuvõetava tasemeni vähendama: 7,8%-lt 2,7%-ni Slovakkias, 7,3%-lt 2,6%-ni Poolas, 4,1%-lt 1,9%-ni Tšehhi Vabariigis ja 4,5%-lt 2,6%-ni Ungaris.

Ungaris avaldas see negatiivset mõju tervishoiule ja pensionimaksetele (indekseerimise süsteemi muutmine ja 13. pensioni kaotamine), kaotati eluaseme ja vähendati põllumajandustoetusi. Poolas kaotati ennetähtaegselt pensionile jäämise võimalus ja pensioniiga tõsteti 67 eluaastani.

Rooma on meiega!>>

Tšehhi Vabariigis külmutati sotsiaalsed väljamaksed ja toetused, Slovakkias vähendati põllumajandustoetusi ja muudeti pensioni jaotatavat osa.

Lisaks suurendati kõikides riikides otseseid ja kaudseid makse. Ungaris ja Tšehhi Vabariigis suurenes käibemaks 2%, Poolas ja Slovakkias 1%. Samuti kasvasid kõikjal aktsiisid ja Tšehhi Vabariigis tõstseti kaks korda kinnisvaramaksu.

Kuid Itaalia on suuruselt kolmas majandus Euroopas ja Rooma ei ole valmis ilmutama samasugust alandlikkust nagu äärealadel.

Kuigi peaminister Giuseppe Conte teatas ametlikult, et ootab konstruktiivset arvamustevahetust Euroopa Komisjoni juhi Jean-Claude Junckeriga (kohtumine toimub laupäeval), ei kavatse valitsus pensionide ja töötushüvitiste suurendamisest keelduda.

Samal ajal on kavas vähendada ettevõtete maksukoormust, sest mõnedes linnades läheb maksudeks kuni 70% ettevõtete kasumist. Selle tulemusena ei ole ettevõtjatel lihtsalt enam raha tootmise arendamiseks ja ajakohastamiseks.

Sellistes tingimustes tundub, et Itaalial on tõesti lihtsam Euroopa Liidust lahkuda kui Brüsseli ettekirjutusi järgida.

Doomino printsiip

Rooma keeldumise korral ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlusest on EK sunnitud algatama sanktsioonide kehtestamiseks hääletuse. Ei maksa loota, et kogu "Euroopa kontsert" neid meetmeid ühehäälselt toetab – paljud tunnevad Itaaliale siiralt kaasa.

Euroopa stabiilsuspakti on korduvalt rikkunud nii Prantsusmaa, Hispaania, kui ka Portugal, kus on rikutud riigivõla ja SKP maksimaalse lubatava suhte piirnormi — 60%. Prantsusmaal ja Hispaanial on see näitaja umbes 100%, Portugalil koguni 125%.

Nii et sanktsioone Itaaliale tõenäoliselt ei rakendata ja see kahjustab oluliselt Brüsseli mõju, mis annab teistele probleemsetele riikidele eeskuju. Kui liikmesriikide valitsused otsustavad sõltumatu fiskaalpoliitika kasuks, jääb Euroopa Liit puhtpoliitiliseks liiduks ja Vana maailma majandus laguneb koost.

56
Tagid:
eelarve, konflikt, Euroopa Komisjon, Euroopa Liit, Rooma, Brüssel, Itaalia
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega