USA-s leiutati totaalse kontrolli süsteem Hiinas

USA-s "leiutati" totaalse kontrolli süsteem Hiinas

39
(Uuendatud 12:16 22.11.2018)
Neil päevil kogus Ameerika ajakirjanduses hoogu arutelu, kas on tõsi, et Hiinas on süsteem, kus igale kodanikule määratakse "sotsiaalne reiting", mis mõjutab tema elu kõiges, töökoha saamisest kuni abiellumiseni välja.

Dmitri Kossõrev, RIA Rossija Segodnja vaatleja

Juhtus inimene näiteks vales kohas tänavat ületama ja jäi kaamera vaatevälja, tema reiting langes mitme punkti võrra ja tuleb hakata seda heade tegude ja eeskujuliku käitumisega parandama…

Briti armee küberüksus levitab teadlikult valeinfot ja võltsinguid >>

Foreign Policy teatel toimus väike segadus. Asi sai alguse Ameerika Ühendriikide asepresident Michael Pence'i 4. oktoobri kõnest, kus ta ütles: "Hiinas on süsteem, mis kontrollib praktiliselt kõiki inimese tegevusvaldkondi." Artikli autor vastab asepresidendile: "Selle asjaga on väike probleem. Tegelikult sellist süsteemi pole — vähemalt sellisel kujul, nagu seda tavaliselt kujutatakse."

Lisaks kirjeldab Ameerika autor üksikasjalikult juba ammu… ka USA-s toimivat süsteemi, kus sotsiaalvõrgustike isikuandmeid ning Rahvusliku julgeolekuagentuuri (kaamerate ja muude seiretehnoloogiatega kogutavat) teavet kasutatakse näiteks isiku usaldusväärsuse kindlakstegemiseks laenu andmisel. Kordame: vähemalt.

Hiinlased on teatavasti samuti inimesed. Seetõttu on sealgi riigis mitmeid laenuvõtjate varasemate patutegude andmebaase ja 2020. aastaks on kavas need ühendada. Seejuures räägitakse ehthiina vaimus ohtralt sõnamurdlike inimeste amoraalsusest ja nende sotsiaalse vastutustunde puudumisest.

Foreign Policy autor jõuab sellisele järeldusele: "Kui isik ei ole ettevõtte omanik ega esindaja, ei ole võtnud laenu, rikkunud seadust ega tunnistatud maksuvõimetuks, siis vaevalt, et ta sotsiaalse usalduse andmebaasi satub."

On aga hoopis teine asi, et krediidiusaldusväärsusest selleni, mida Pence kirjeldas, on vaid mõni samm. See ei ole Hiina probleem, ja selline tegelikkus võib teoreetiliselt saabuda mitte ainult Hiinas. Kus võis libauudis totaalsest "sotsiaalsest reitingust" laenuvõimekuse usaldusväärsuse asemel tekkida?

Kõik salajane sai avalikuks: Pentagon ja tema valed S-400 kohta >>

Võibolla käis mõni Ameerika meediat teabega varustav Hiina "allikas" sündinud fakti pähe välja asjaolu, mis võiks juhtuda ainult teoreetiliselt. Edasi kaotatakse tinglikkused ja muu "highly likely" lihtsalt ära ja tekibki raudkindel faktiväide "totaalse jälgimise ühiskonnast".

Dissidentlikud "allikad" on juba üldteadaolevalt väga kiindunud oma fantaasiatesse ja nendele ei tehta selle eest midagi. Näiteks müüdid, et Ameerika sanktsioonide pärast hirmul olevad vene rikkurid ("nad hoiavad ju oma raha Läänes ja kasvatavad seal ka oma lapsi) muutuvad kohe "viiendaks kolonniks".

Tegelikkuses osutus asi pigem vastupidiseks.

…Lõppsõna asemel: Brežnevi ajal oli (Nõukogude Liidus – toim.) selline rahvusvahelise ajakirjanduse elav ikoon, nagu poliitiline vaatleja Juri Žukov. Ta oli mees, kes teadis väga hästi fakte, see tähendab, oli äärmiselt professionaalne.

Kuid talle meeldis väga sõjaeelne, 30-ndate aastate, kui mitte veelgi arhailisem fraseoloogia ja meie, alles alustavad kolleegid, naersime tema üle ja parodeerisime teda isekeskis, eriti seda tema "kaubamärki": "Võiks vähem valetada, austatud härrased!"

Niisiis, tahaks selle Hiina "sotsiaalsete reitingute" loo puhul seda sama fraasi kasutada "austatud ameeriklastest härrasmeeste" kohta. Kuidagi väga asjakohane tundub.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

39
Tagid:
libauudis, ühiskond, vale, kontroll, sotsiaalne reiting, Foreign Policy, Michael Pence, USA, Hiina
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega