Leedu president Dalia Grybauskaitė

Leedu president ei jõudnud Läti pidustustele

41
(Uuendatud 13:09 20.11.2018)
Läti Vabariigi sajanda sünniaasta tähistamist tumestas Leedu presidendi sündmusele tulemata jäämine. Dalia Grybauskaitė ainus sõjalennuk keeldus pidustustele lendamast. Küsimusi kerkis hulgi. Ja kõik need on jäänud vastuseta. Sest küsimused on valesti seatud.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Eks me ole küll sattunud olukorda, mil kohe sugugi ei tahaks üritusele minna, aga mis parata. Aju otsib ettekäändeid, sõelub selleks sobivaid haigusi, mõtleb välja liiklustakistusi. Vahel ei sega üks teistki: "Ma olen liiklusummikus… olen ikka veel liiklusummikus… ma jäin haigeks!"

Aitab nägude tegemisest: millistest eelistest Leedu Venemaaga tülitsedes ilma jääb >>

Hea, kui on olemas lapsed, kelle arvele alati saab kõik kirjutada. Einoh, tuleksin heameelega, aga ma ju… Ta ju… Te kõik ju… Pole midagi parata… Palju õnne pidupäevaks – vabandage, andke andeks!" Kergendusohe.

Lätis tähistati nüüd juubelite juubelit – sada aastat omaette riiki. Riik on väike, ent tähtpäev suur. Selge see, et ainult oma jõududega vägeval pühal läbi ei saa. Tarvis on külalisi, sõpru, seltsimehi. Kõik kutsutud tuleb öömajale sättida, kõigil madratsid täis puhuda, kõigile kõik hambaharjadeni kätte jagada.

Oot', ärge minge laiali – tort on veel ka. Seda enam, et riigieelarvest sai kopsakas kulusumma välja kirjutatud. Soome samalaadne juubel tuli kolm korda odavam – aga ega nemad oskagi pidutseda, nad pole seda teadust omandanud.

Loomulikult kutsuti külla Läti suur sõber – Leedu president. Ja järsku äpardus: maandumispäeval juhtus ettenägematu. Ei saa välja lennata… Ei saa, ma ütlen!…Mida? Ei, istuda saan… Saan, aga alles pärast presidendivalimisi ja mitte teie juures… Ühesõnaga, hakake ilma minuta pihta. Ja muide – las ma soovin teile lennujaamas valjuhääldi kaudu vaiskelt õnne ja jäägu nii. Te kõik ju… Me ei saa ju midagi parata…

Grybauskaite hindas Venemaa sissetungi tõenäosust Leetu >>

Lätis pulbitses pidumelu, kära, sigin-sagin, sebimine, askeldamine – keegi õieti ei märganudki ega kurvastanud. Keegi, tõsi küll, peitis kotikesse ülejäänud torditüki. Ei pandud samuti tähele, ning kes märkas, see eriti ei pahandanud. 

Aga Leedus, näe, oli paljudel miskipärast piinlik. Ja mitte sellepärast, et ainus lennuk olulisel hetkel nässu läks. Hakati kirjutama: kui oleks vaid tahetud. Riia on siinsamas, vilkuritega autol paar tundi gaasipedaali vajutada ja nagu lepse reega edasi.

Miks seltsimees president muid reisivõimalusi ei vaaginud? Tõsi, poleks soliidne, aga lähim sõbratar ometi ju pidutseb. Oleks võinud vähemasti tordisöömiseks läbi astuda. Liiatigi on need riigid sama aasta eakaaslased, Leedu aastapäeval pole teistel midagi rikki läinud.

Muidugi on võimalik sogases veel kala püüda või siis musta kassi otsida, kes kuskil kuidagi on jõudnud läbi lipsata. Aga kõige etem on üritada jälgi otsida. Kes on niisugustest segadustest kõige enam huvitatud? Kelle häkkerid tungisid lennuki juhtimispulti ja midagi ära rikkusid? Kes oli luugi käepidet keelatud ainega määrinud?

Tuleb katsuda kõik üheks tervikuks kokku siduda. See peaks lihtne olema, kuna vastus on selge. On jäänud vaid ülesanne õigesti paika seada.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

41
Tagid:
juubel, pidustus, lennuk, 100 aasta juubel, Dalia Grybauskaitė, Balti riigid, Läti, Leedu
Samal teemal
Leedu unenägu Venemaast – teha Kaliningradist Karaliaučiaus
Leedu, Läti ja Poola allkirjastasid avalduse Nord Stream 2 vastu
Baltimaad muutusid Ameerika Ühendriikide pantvangiks
Vaktsiin "Vene tankide" vastu: Baltimaad teevad NATO õppustega äri
Baltimaad on muutunud NATO sõjaväebaaside teenindusalaks
Baltimaad ei adu kõigi demograafiliste probleemide tõsidust
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega